Za své platy policisté a hasiči před schvalováním státního rozpočtu i demonstrovali. Nyní před Vánoci dostali od vlády razítko na to, že jejich platy v příštím roce neklesnou. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Policistům vláda na platy nesáhne. Mírně si pohorší soudci a poslanci

  • 186
Z původního úsporného plánu vlády, která chtěla ušetřit na platech státních zaměstnanců, nezůstalo skoro nic. Od ledna měly klesnout o čtyři procenta všem lidem placeným státem, ale nakonec se to bude týkat jen soudců, státních zástupců a poslanců se senátory. Vláda potvrdila, že nesníží platy policistům ani hasičům.

"Ano, vláda to schválila," sdělil iDNES.cz ministr vnitra Martin Pecina.

Navíc je už teď jisté, že soudci a státní zástupci si to nechtějí nechat líbit a protestují u premiéra Jana Fischera i šéfů obou komor parlamentu. A mají v rukou silný trumf. Dřívější verdikt Ústavního soudu, podle nějž snížení platu soudců je možné v případě, že podobné řešení postihne ostatní osoby, jejichž platy jsou hrazeny z veřejných zdrojů.

Jenže po rozhodnutí poslanců a po dnešním verdiktu vlády je evidentní něco jiného. Poslanci totiž vládě překopali rozpočet a přidali téměř sedm miliard korun na platy státních zaměstnanců, aby od ledna neklesly.

"Soudci a státní zástupci se tak stanou téměř jedinými, kteří by měli přispívat ze svého platu na snížení schodku státního rozpočtu," píše se v dopise, který politickým špičkám napsali prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník a prezidentka Unie státních zástupců Lenka Bradáčová. A vyzvali politiky, aby netolerovali tento podle jejich názoru protiústavní stav.

"Já se domnívám, že ano," odvětil dnes Lichovník na dotaz iDNES.cz, zda je reálná varianta soudních sporů o doplatek platu v případě, že politici budou trvat na nižších platech soudců a státních zástupců.

Policisté a hasiči za své platy i demonstrovali

Ministerstvo vnitra původně předpokládalo, že tarifní platy policistů a hasičů klesnou dokonce o 5,5 procenta. Proti plánovanému snižování platů pak protestovaly ještě před konečným hlasováním o státním rozpočtu na příští rok asi tři tisíce policistů a hasičů. Je to jedna z mála cest, jak na sebe mohou upozornit. Stávku jim zákon zakazuje. - čtěte Hasiči a policisté demonstrovali za platy

Letos v říjnu byl průměrný plat policisty 32 800 korun a hasiče 34 tisíc korun. Řadoví příslušníci bezpečnostních zdrojů však berou často méně.

Další skupinou - kromě soudců a státních zástupců - jichž se mírně nižší platy od ledna 2010 budou týkat, jsou vrcholní politici - poslanci, senátoři a členové vlády. Stát by tím měl příští rok ušetřit celkem 126,7 milionu korun.

Pro poslance a senátora se základním platem to znamená jeho snížení ze 61 400 korun na 59 tisíc korun. Většina zákonodárců má ale příplatky za nejrůznější funkce ve Sněmovně nebo v Senátu. A všichni navíc dostávají nezdaněné náhrady, které dosahují výše až 43 300 korun.

Původně chtěla Fischerova vláda i tyto náhrady zdanit, ale poslancům a senátorům se kolem zdaňování náhrad podařilo vyrobit takový zmatek, že se jim zatím náhrady danit nebudou. - čtěte Poslanci prosadili zdanění svých náhrad, platit ale zatím nemůže

Platy krajských úředníků se zatím nesníží

Vláda se zatím nevypořádala ani s požadavkem Sněmovny, aby se o čtyři procenta snížily i platy krajských a městských úředníků či manažerů státních firem. Premiér Fischer ale už dříve naznačil, že kabinet se k problematice vrátí po Novém roce.

Usnesení se v parlamentu podařilo prosadit komunistům. Vláda by podle něj měla navrhnout snížení platů u vedoucích funkcionářů ústředních orgánů státní správy, placených funkcionářů krajů, měst, obcí a jimi zřizovaných organizací včetně členů správních a dozorčích rad, ale i například vrcholového managementu veřejnoprávních médií.

Ministr financí Eduard Janota před pár dny naznačil, že v dohledné době přijde s návrhem, jak upravit platy manažerů státních a polostátních firem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue