Rathem vydražená kresba dorazí v pondělí, vystavena bude jeden den

  • 2
Vzácná iluminace z konce 15. století, kterou začátkem prosince vydražil hejtman Středočeského kraje David Rath v londýnské aukční síni Sotheby´s za více než 17 milionů korun, v pondělí dorazí do Česka. Nejprve bude uložena v pražském Klementinu, poté bude 27. prosince jeden den vystavena v Jezuitské koleji v Kutné Hoře.

Malba na pergamenu se dostala i na přebal aukčního katalogu.Částku bez poplatků již kraj zaplatil, stále se však vedou jednání o případné slevě z marže. "Sleva ještě nebyla dojednána, to rozhodnutí musí učinit nějaký jejich vyšší orgán než přímo to samotné oddělení. Aukční provize bude fakturována zvlášť poté, co bude finálně stanovena," řekl ředitel Galerie Středočeského kraje Jan Třeštík.

Náklady na přepravu díla podle něj hradí aukční síň. Malba bude do Prahy přepravena v pondělí v dopoledních hodinách. "Z bezpečnostních důvodů nebudeme čas nijak upřesňovat," poznamenal Tyller.

Z letiště pojede iluminace do Klementina, kde bude prozatímně uložena. Předání vzácného díla se zúčastní hejtman David Rath (ČSSD), ředitel galerie Třeštík a specialista londýnské aukční síně Sotheby's Timothy Bolton, který miniaturu do Česka přiveze.

Rath škrtal o dno krajské pokladny

Terčík na dražbě v Londýne zvedal šéf galerie Třeštík

Veřejnost si bude moci tuto památku české knižní malby prohlédnout v neděli 27. prosince v Jezuitské koleji v Kutné Hoře. Poté bude dílo převezeno zpět do Klementina, kde se podrobí odbornému zkoumání.

"Předpokládáme, že budou zapotřebí restaurátorské zásahy, a plánujeme také vytvoření umělecké kopie. Délku odborných prací nyní nemůžeme odhadnout, proto veřejné vystavení originálu iluminace ještě koncem letošního roku je pro zájemce jedinečnou příležitostí," poznamenal Třeštík.

Iluminace ze středověké kutnohorské chorální knihy.

Miniatura, památkou srovnatelná s fragmentem věhlasné Dalimilovy kroniky vydražené před čtyřmi lety, vznikla v nejvýznamnější české iluminátorské dílně konce 15. století a zobrazuje dolování stříbra v Kutné Hoře.

Dosud byla známá odborné veřejnosti pouze z černobílé reprodukce, poprvé publikované v roce 1929. Od středověku však nebyla nikdy veřejně vystavena. Znalci byla vždy považována za jednu z nejvýznamnějších iluminací vytvořených na sever od Alp.

Historie iluminace

Konec 15. století: Iluminaci si objednal některý významný donátor, například kutnohorský měšťan nebo člen místního cechu. Dílo zobrazuje, jak se v Kutné Hoře těžilo a zpracovávalo stříbro. Autor je neznámý, zřejmě to byl někdo z okruhu pražské dílny Mistra Matouše, nejvýznamnější iluminátorské dílny té doby.
Rok 1590: Petr Vok z Rožmberka dílo věnoval vévodovi Ferdinandu Tyrolskému.
Rok 1920: Miniatura byla objevena v soukromé sbírce rakouského sběratele.
Po roce 1920: O díle nejsou žádné zprávy. Je sporadicky publikováno v odborné literatuře, výhradně však pouze v černobílé reprodukci.
Konec roku 2009: Dílo se nečekaně objevuje v aukčním katalogu Sotheby’s v Londýně. Jedná se o položku číslo 18. Vyvolávací cena je 100 tisíc liber. Odhadní cena se pohybuje mezi 200 tisíci až 300 tisíci liber, což je v přepočtu 5,8 až 8,7 milionu korun.

Nákup miniatury, který i s poplatky vyšel přesně na 17 139 000 korun, kritizuje krajská opozice. Podle ní jde o plýtvání penězi. Kraj naopak tvrdí, že investice do tohoto díla se mnohonásobně vyplatí. Iluminace se má stát jedním z nejvýznamnějších exponátů vznikající Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře. - Čtěte Mrhá penězi, ukojil si ego, peskuje Ratha za dražbu opozice i spojenci

,