Robot zblízka natočil hlubokomořský sopečný výbuch, podívejte se

  • 22
Americký Národní úřad pro oceány a atmosféru zveřejnil videa z květnového výbuchu podmořské sopky Západní Mata v Tichém oceánu. Robot se vyvrhovanému magmatu přiblížil na několik metrů - vědci proto hovoří o rekordní blízkosti a rekordní hloubce, v níž výbuch sopky natočili.

Podivuhodné představení se odehrálo zhruba 1 200 metrů pod mořem poblíž Fidži, Tongy a Samoy. V takové hloubce dosud podmořský výbuch nikdo neviděl.

Nadšení vědci pozorovali bubliny lávy a vůbec poprvé sledovali, jak vyvržené magma tuhne na hlubokomořském dně. A dálkově ovládaný robot Jason nabíral vzorky.

Výbuch sopky Západní Mata: odebírání vzorků

"Viděli jsme dosud nepozorovaný typ lávy. NOAA (Národní úřad pro oceány a atmosféru) už pozorovala podmořskou erupci v menší hloubce v roce 2004 na Marianech, ale čím hlouběji se dostaneme, tím více erupce vypovídá o tom, jak vznikalo mořské dno," vysvětluje význam objevu oceánograf Joseph Resing, který nejnovější výzkum vedl.

"Byl to podmořský čtvrtý červenec," přirovnává jeho spolupracovník, geolog Bob Embley, důležitost objevu ke dni vyhlášení nezávislosti USA.

Výbuch sopky Západní Mata: vrchol sopky je 1 165 metrů pod mořem, kolem dno klesá do hloubky 3 000 metrů.Výbuch sopky Západní Mata: detail mořského dna

Vysvětluje také, jak je možné, že se robot mohl přiblížit tak těsně: "Tlak vody ve velké hloubce zmírňuje explozi, proto jsme se mohli dostat do vzdálenosti několika stop. Na zemi, nebo i pod mořem, ale v mělčině, bychom se nikdy tak blízko nepodívali," říká.

Vědcům zkoumání exploze pomůže v mapování, jak vznikají ostrovy - vulkanickým původem se mohou pochlubit třeba Kapverdy nebo Galapágy.

Výbuch sopky Západní Mata: poblíž místa erupce natočil robot Jason krevety

Voda v okolí podmořského vulkánu je velmi kyselá. Přesto v ní ale žijí mikrobi a poblíž se prohánějí hejna krevet.

Západní Mata je pro vědce důležitá mimo jiné proto, že produkuje takzvaný boninit. Tato velmi žhavá hmota se vyskytovala spíš v dávno vyhaslých vulkánech.

PODMOŘSKÉ SOPKY

Přibližně 80 % sopečné aktivity na Zemi se děje na mořském dně, většina vulkánů přitom je skrytá v hlubinách. Proto není snadné je zkoumat.

Výbuch sopky Západní Mata: teplota magmatu byla asi 1 200 °CNárodní úřad pro oceány a atmosféru, společně s Národní vědeckou nadací, financuje výzkum podmořských vulkánů už 25 let. Do výzkumu se zapojily například i univerzity ze států Oregon, Washington, Portland nebo Kalifornie. Teprve nyní se vědci dočkali pozorování aktivního hlubokomořského vulkánu.

Vědci doufají, že zkoumáním boninitu zjistí více o mechanismu "recyklace" zemské kůry, která se na litosférických zlomech zasouvá pod jinou zemskou desku, aby se roztavila a později zase objevila na jiném místě a ztuhla.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue