Z Avataru trčí ekologické poselství, režisér Cameron se tomu brání

  • 67
Londýn (Od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) - Kolem Avatara je zmatek. Recenze na sci-fi Jamese Camerona vycházejí navzdory embargu, které na ně vypsali producenti, a internet se hemží dohady. Jedni tvrdí, že je zrušili poté, co byl ohlas na film výrazně kladný, jiní přísahají na existenci cenzury, která sprovodí ze světa každou zápornější reakci. Sám Cameron mlčí. Zatím.

Kde rozhodně nemlčel, byla páteční tisková konference v Londýně.

"Avatar je na můj vkus příliš výrazně environmentalistický a tezovitý. Proč jste poselství více neskryl?" ptal se Camerona s výčitkou v hlase a za souhlasného mručení mnoha kolegů německý žurnalista. 

Internetové bubliny

Jedna z nejpodstatnějších myšlenek filmu říká, abychom se otevřeli všemu, co svět nabízí. Abychom neodmítali jiné kultury a jiné názory, neuzavírali se v sobě. Děti teď komunikují přes sociální sítě a nic proti, internet byl pro mě vždycky zdrojem poznání. Problém je, že nás současně odtrhuje od reality. Žijeme uzavření v bublinách, z nichž vidíme jen to, co vidět chceme, a to je špatně. Ty bubliny je třeba protrhnout a nahlížet svět i z odlišné perspektivy, než je naše. Každá jiná cesta vede do pekel, i to se Avatarem snažím říct."

James Cameron

"Nejsem si jist, že v tom s vámi mohu souhlasit. Nemyslím si, že divákům předkládám prvoplánový film. Jistěže je v něm vzkaz lidstvu, ale nenatočil jsem filozofickou esej. Poselství nepředávám prázdnými proklamacemi, ale prostřednictvím emocí," hájil své dílo Cameron.

Podle něj k pochopení vzkazu, abychom neničili planetu a byli tolerantní ke všemu odlišnému, stačí "jít s příběhem".

"Vojáci zlikvidují kousek pralesa, ale protože vy už jste ho předtím do detailu poznali a víte, co taková zkáza znamená pro místní lid, reagujete intuitivně negativními pocity. To znamená, že na mou výzvu, doufám, slyšíte. Ale podprahově," prohlásil režisér s tím, že po divácích nechce, aby u Avatara přemýšleli, ale cítili.

"Proč diváka topit v záplavě faktů? Jedná se o dobrodružný akční film, a v takovém žánru je nejpodstatnější příběh. Navíc hodně stavím na vizuální stránce a smyslovém vnímání. Řekl bych, že Avatar má spoustu vrstev a je na každém, kolik jich vnímá. Pro jednoho není náš film víc než akční podívaná, pro druhého je to fantasy podporující představivost a další si z něj vezme pouze světonázor," pokračoval lehce uražený Cameron.

Z Cameronova filmu AvatarZ Cameronova filmu Avatar

Z Cameronova filmu Avatar

Současně připustil, že v jeho přístupu k žánru hrají roli osobní zkušenosti. "Vyrůstal jsem na na sci-fi filmech, které měly poselství, a většinou to bylo varování. Pak přišly filmy, které oslavují akci a obraznost a poselství je příliš nezajímá: celá řada snímků neměla jinou ambici, než poskynout lidem možnost utéct z reality. Proč ne. Avatar ovšem spadá spíš do první skupiny snímků, těch, které chtějí navíc něco sdělit."

V rámci monologu o poselství Avataru zmínil Cameron i "problém internetové generace".

Avatar přepisuje filmovou historii

Už dvanáct let stojí Titanic v čele žebříčku nejvyšších tržeb: vydělal v kinech 1,8 miliardy dolarů. A dvanáct let jeho tvůrce James Cameron natáčel vesměs podmořské dokumenty; k hranému filmu se nyní vrací poprvé v trikové sci-fi Avatar.

"Jedna z nejpodstatnějších myšlenek filmu říká, abychom se otevřeli všemu, co svět nabízí. Abychom neodmítali jiné kultury a jiné názory, neuzavírali se v sobě. Děti teď komunikují přes sociální sítě a nic proti, internet byl pro mě vždycky zdrojem poznání. Problém je, že nás současně odtrhuje od reality. Žijeme uzavření v bublinách, z nichž vidíme jen to, co vidět chceme, a to je špatně. Ty bubliny je třeba protrhnout a nahlížet svět i z odlišné perspektivy, než je naše. Každá jiná cesta vede do pekel, i to se Avatarem snažím říct."

V londýnském kině Odeon na premiéře filmu Avatar - objektivem autorky

Mnoho otázek na režiséra "revolučního" snímku spojovalo téma 3D technologie. Bude teď vše už jenom 3D? A proč na ní Cameron vlastně tak moc lpěl?

"Chtěl jsem s ní zkusit pracovat jinak. Až dosud se všichni režiséři, kteří dělali 3D filmy, snažili na 3D triky lákat, trojrozměrnost poutala veškerou pozorost. Já na to šel jinak. Chci, aby lidé zapomněli, že sedí v kině, aby se vydali na výlet do světa, který by jinak nemohli vidět. Neboli žádná oční gymnastika, v mém filmu se 3D efekty stávají přirozenou součástí filmového obrazu a jen posilují dojem realističnosti," vysvětloval trpělivě režisér.

Režisér James Cameron při natáčení sci-fi Avatar

Režisér James Cameron při natáčení sci-fi Avatar

Z Cameronova filmu Avatar

Z Cameronova filmu Avatar

Jako důkaz pak zmínil fakt, že i tvorbu 3D Avataru začínali od "obyčejné" 2D verze. "Třetí rozměr byl až nadstavba, takže výsledkem je vlastně kompromis," prohlásil.

"Z toho plyne, že by Avataru nemělo ublížit ani to, když pak jeden rozměr odebereme. Samozřejmě je otázka, kolik z filmového zážitku se ztratí, jak se absence 3D efektu odrazí na atmosféře či na výkonech herců. Zůstávám ale klidný: úkolem režiséra, a tedy i mým úkolem, je natočit dobrý film. V praxi to znamená soustředit se na svícení, hereckou práci, kameru. 3D efekty jsou krok vpřed, ale mělo by se s nimi zacházet opatrně. Rozhodně své další filmy nemusím nutně točit trojrozměrně," uzavřel Cameron.

První česká recenze

Již po půlnoci čtěte na iDNES.cz první českou recenzi sci-fi Avatar. Redaktorka portálu film zhlédla na londýnské premiéře.