Zůstane-li Janota ministrem, předloží další úsporný balíček

  • 1081
Pokud ministr financí Eduard Janota zůstane ve funkci, předloží další balíček úspor, který by měl zabránit zadlužování státu. Janota to řekl v pořadu ČT Otázky Václava Moravce. O svém dalším působení ve vládě se rozhodne po pondělní schůzce s premiérem Fischerem.

"Budu-li ministrem financí, budu usilovat o to, abych pokračoval ve snaze o ozdravení veřejných financí a pokusím se formulovat návrh, který bude řešit obě strany bilance (příjmy i výdaje)," řekl Janota.

Janota by na léčbu státních financí doporučil další škrty na výdajové straně rozpočtu. Mimo jiné by prosazoval snížení příspěvku na stavební spoření. O to se snažil už v prvním úsporném balíčku, tento návrh ale nakonec neprošel.

Vedle úspor by ministr zároveň zvýšil některé daně, například nižší sazbu DPH. Ta má od ledna vzrůst z devíti na deset procent. Ministr by nenavyšoval daně z příjmu, dovede si ale představit návrat k progresivnímu zdanění u fyzických osob, kdy by existovalo několik daňových pásem namísto stávající rovné daně.

"Pochopitelně o tom (návrhu na úsporná opatření) uvažuji, protože takto pokračovat nemůžeme," řekl Janota, podle kterého by za tři roky dluh ČR vzrostl na dva biliony korun. Šance na schválení podobných opatření jsou ale podle Janoty vzhledem k blížícím se volbám mizivé. "Ukažte mi jednu politickou stranu, která bude před volbami říkat lidem špatné zprávy," řekl Janota.

Schodek bude letos až 200 miliard

K progresivní dani by se vrátil i bývalý premiér Miloš Zeman. "Důvod, proč jsem pro návrat minimálně 4 daňových pásem, je kromě daňové výtěžnosti také princip solidarity. Gerhard Schröder (německý politik a bývalý spolkový kancléř, pozn.red.) jednou řekl, že v době krize uklízečka nemůže nést břemeno této krize stejným procentem ze své mzdy jako špičkový manažer," řekl v ČT Zeman.

Úřednická vláda podle Janoty bude muset začít pracovat na návrhu státní rozpočtu na rok 2011. Nová vláda, která vzejde z červnových voleb, by jinak nestačila rozpočet sestavit a předložit ho do 30. září Sněmovně.

Janotovu snahu šetřit zmařila ve středu levice při hlasování o státním rozpočtu na příští rok. ČSSD prosadila návrhy, kvůli kterým schválený schodek 163 miliard dodatečně poroste o zhruba osm miliard. Janota po tomto neúspěchu zvažuje, zda má ve funkci zůstat a v pondělí kvůli tomu bude jednat s premiérem Janem Fischerem. - čtěte Janota: V pondělí se rozhodne, jestli zůstanu ministrem

Ekonom Jan Švejnar, bývalý premiér Miloš Zeman a poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09) jsou přesvědčeni, že by Janota neměl z funkce ministra financí odcházet. Setrvat by podle nich měla i celá vláda.

"Já bych mu (Janotovi) určitě poradil, aby zůstal, protože kdokoli přijde po něm, bude horší než on," řekl Zeman.

Letos podle Janoty může ve státní kase chybět až 200 miliard korun. Státní rozpočet na letošní rok byl původně schválen se schodkem 38,1 miliardy korun, v listopadu byl navýšen na 52,2 miliardy Kč.