Televizní dokument nešetří Landu, Onderku ani neonacisty

  • 21
Dokument České televize Landův lektvar lásky si včera na druhém programu odbyl premiéru. Erika Hníková a Richard Komárek se ve skoro hodinovém snímku snažili zachytit představení brněnského Národního divadla Tajemství Zlatého draka i vyhraněné reakce v roce 2008, kdy se inscenace připravovala.

Angažmá hudebníka Daniela Landy, který v minulosti působil ve skinheadské hudební skupině Orlík, se však tehdy nelíbilo ani některým brněnským zastupitelům. Národní divadlo totiž zřizuje brněnský magistrát.

Oceňovaná mladá dokumentaristka Erika Hníková proslula snímky, které se na současnost dívají s humorným nadhledem. Stejný postup zvolili oba autoři i tentokrát. Dokonale jim vyšel zejména rámec dokumentu. Z ivančického náměstí odjíždí zájezdový autobus, v němž kulturní referentka vítá budoucí diváky Zlatého draka.

Předsudky

Ti se představují dílem jako ctitelé Landovy hudební tvorby, dílem též jako obdivavetelé jeho myšlenek.

Od počátku se ukazuje, že předsudky, byť třeba s kladným znaménkem, Landovu tvorbu provázejí neodmyslitelně. Totéž pak dokreslí starší paní, šatnářka brněnského Národního divadla, když líčí spořádanost českého neonacistického publika přijíždějícího zhlédnout představení svého (jakkoliv už nejspíš minulého) guru.

Dokument však tuto okolnost představení Tajemství Zlatého draka nijak nedémonizuje, spíš si z ní po "hníkovsku" utahuje.

Ondřej SlačálekJak v dokumentu uvádí politolog Ondřej Slačálek, Daniel Landa je dnes především pouhou showbyznysovou hvězdičkou, tedy člověkem, který se médiím i diváctvu "prodává", jak může a umí. Koneckonců takřka v závěru dokumentu i sám Landa na sebe prozradí, že mu jde hlavně o peníze.

Při této příležitosti je třeba opět vyzdvihnout mimořádný dokumentaristický talent Eriky Hníkové, který prokázala například v cenami ověnčeném dokumentu Ženy pro měny, pojednávajícím o konzumním přístupu současnic ke kráse, nebo ve snímku Sejdeme se v Eurocampu o rozpadu tradic dnešní vesnice. V dokumentu občas křehce a dětsky klade otázky, které dokážou zpovídaného dokonale ukonejšit, takže "té holce" na sebe nakonec napráská kdeco.

Tramvaj Filharmonie Brno - Roman Onderka.V dokumentu tak brněnský primátor Roman Onderka vytahuje z kapsy svůj "kámen štěstí" obsidián, jímž se chlubí režisérce a na premiéře i Danielu Landovi, jenž o něm v Tajemství Zlatého draka zpívá.

Nebo spolutvůrce představení Zdeněk Plachý vylíčí Hníkové na kameru, jak viděl Landu létat několik metrů vzduchem. Nebo jak bude v Moravském krasu jednou stát tajemný chrám Zlatého draka.

Zdenek Plachý

A sám Landa se pochlubí, že kdyby jel energeticky na sto procent, dokázal by ovládnout svět.

Zbytek pak obstarají zmatení diváci, když kouzelně tápou, o čem ten Zlatý drak vlastně byl.

landův lektvar lásky

Snímek Eriky Hníkové a Richarda Komárka s názvem Landův lektvar lásky vznikl v Centru publicistiky a dokumentu brněnského studia České televize.