Obama je v Oslu, jako čtvrtý prezident USA přijel pro Nobelovu cenu míru

  • 71
Americký prezident Barack Obama přiletěl do norského Osla, aby si zde jako čtvrtý americký prezident v historii převzal Nobelovu cenu míru. Diplom, medaili a šek na 1,4 milionů dolarů dostane mimo jiné za výjimečné úsilí o posílení světové diplomacie a spolupráce mezi národy.

Šéf Bílého domu přiletěl do norské metropole ráno i s manželkou Michelle a má napilno. Nejprve zavítal do Nobelova institutu, kde se vůbec poprvé setkal s pěti členy výboru, který ho v říjnu vybrali ze 172 lidí a 33 organizací. - více o překvapivém udělení ceny čtěte zde

Komentář MF DNES

Co je nám vlastně do toho, komu dají Nobelovku?

Následovala schůzka s dánským premiérem Jensem Stoltenbergem. Pak měl prezidentský pár naplánovanou schůzku s norským králem Haraldem V. a královnou Sonjou.

Barack Obama s manželkou Michelle a norskou královskou rodinou. (10. prosince 2009)

Návštěva vyvrcholí odpoledne slavnostní ceremonií, na které Obama převezme prestižní ocenění. Získá ho jako čtvrtý americký prezident, ale teprve třetí, který cenu získá přímo v úřadu.

Mírová cena pro válčícího prezidenta

Bílý dům už avizoval, že Obama bude při přejímání ocenění hovořit o afghánské válce. Prezident se tomuto tématu nechce vyhnout, protože si uvědomuje, že cenu přebírá jako prezident, který v současnosti válčí ve dvou zemích.

Válečné úsilí před pár dny ještě zvýšil vysláním další jednotek do Afghánistánu, což nezapomene zdůraznit žádný z jeho kritiků.

Barack Obama přistál s manželkou Michelle na letišti v Oslu (10. prosince 2009)

Při ceremonii Obama obdrží také zlatou medaili, diplom a šek na deset milionů švédských korun (asi 24 milionů českých korun). Ty hodlá dát na dobročinné účely, ale o konkrétní charitě ještě nerozhodl.

Nabitý program pak prezidenta s chotí zavede na banket, kde bude kromě norského krále a královny také ministerský předseda a dalších 250 pozvaných hostů.

Barack Obama na schůzce s norským premiérem Jensem Stoltenbergem v Oslu (10. prosince 2009)

Obama se od počátku k ceně stavěl spíš zdrženlivě. Uvedl například, že má pocit, že si ji plně nezaslouží. Několikrát také zopakoval, že nejde o cenu jen pro něj, ale pro všechny, kdo usilují o stejné hodnoty jako on. Ihned po oznámení uvedl, že je pro něj „výzvou k akci“.

Obdobně se vyjádřil i krátce před převzetím prestižního ocenění. „Nepochybuji, že jsou jiní, kteří si mohou (cenu) zasloužit více. Mým cílem je pokračovat v cestě, která je podle mě důležitá nejen pro Ameriku, ale pro trvalý mír ve světě,“ prohlásil dnes před polednem v Oslu.

Obama si cenu nezaslouží, míní Američané

Američané se k udělení Nobelovy ceny za mír svému prezidentovi od počátku stavěli rozporuplně. Ocenění zaskočilo jeho kritiky i příznivce. Výjimkou nebyly hlasy, že by prezident měl cenu vrátit. Převažující názor pak je, že Obama zatím ještě pro světový mír nic nevykonal. - světové reakce na ocenění čtěte zde

Podle aktuálního celonárodního průzkumu provedeného Quinnipiackou univerzitou si jen 26 procent obyvatel Spojených států myslí, že je Nobelova cena za mír ve správných rukou. Opačného názoru je 66 procent. Zhruba dvě pětiny respondentů také uvedly, že letošní rozhodnutí Nobelova výboru v jejich očích snížilo hodnotu ceny.

Obama v Norsku

- Úřady v Oslu zpřísnily před Obamovou návštěvou bezpečnostní opatření. V centru města se objevili ozbrojení policisté a ostraha byla posílena také v hotelu Grand, kde by měl Obama s manželkou Michelle bydlet.
- Na slavnostním ceremoniálu při předávání ceny Obamovi zahraje mladý čínský klavírista Lang Lang. Na galavečeru vystoupí také jazzová zpěvačka Esperanza Spaldingová, norská sopranistka Solveig Kringlebotnová a klavírista Haavard Gimse. autor: ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue