VIDEO: Podívejte se na kostýmy z třiceti českých pohádek

  • 0
Jak se oblékají pohádky, mapuje výstava v pražském Obecním domě, kde je k vidění 200 nejrůznějších obleků, šatů a úborů ze třiceti českých pohádek. I když si herci krásné kostýmy pochvalují, přiznávají, že v nich mnohdy trpěli.

Své si na konci sedmdesátých let užil princ zakletý v netvora z pohádky Panna a netvor, herec Vlastimil Harapes. "Přes hodinu mi dělali jen tu masku, s jídlem to pak bylo tak, že jsem pomocí špejlí jedl sýr nakrájený na kostičky," zavzpomínal na natáčení s maskou ptáka.    

Miroslav Hrabě "Když bylo pod mrakem, tak to bylo super. Když bylo sluníčko a čtyřicetistupňová vedra, tak jsem trpěl. Postavu Ondry mám rád, protože to byla jedna z mála kladných postav, kterou jsem kdy hrál," řekl iDNES.cz herec Miroslav Hrabě, který zastupoval novější pohádku Zdeňka Trošky Nejkrásnější hádanka.

Kdy vyrazit

Výstava se pro veřejnost otevřela v pražském Obecním domě 4. prosince.

Branou do příběhů o kouzelných postavách mohou lidé projít denně od 10:00 do 19:00 až do konce roku.

Vstupné činí 140 korun.

Organizátoři výstavy předpokládají, že o unikátní kostýmy bude velký zájem. "Právě kvůli ohlasu lidí jsme se rozhodli udělat pokračování. Věříme, že se výstava stejně jako loňská, na které bylo jen 50 kostýmů, bude dětem i dospělým líbit," řekla autorka a kurátorka přehlídky Jana Sommerová.

Výstava Jak se oblékají pohádky před rokem slavila úspěch po vlastech českých a později i na mezinárodních filmových festivalech. Loni se na kostýmy přišlo podívat přes 50 tisíc lidí.

"Byli jsme nešťastní, že nemůžeme výstavu prodlužovat, proto jsme se rozhodli pro pokračování," dodala Sommerová, pro kterou pohádkou číslo jedna je Princezna se zlatou hvězdou na čele, jejíž originální myší kožíšek je také k vidění.

V Obecním domě je možné si prohlédnout šaty z pohádkových filmů jako Dařbuján a Pandrhola, Malá mořská víla, Dívka na koštěti, Panna a netvor, Pan Tau, Jak se budí princezny, Honza málem králem a dalších.

z výstavy Jak se oblékají pohádky

"Já tleskám nápadu vytvořit v Praze tak kouzelnou pohádkovou atmosféru, jako se to tady povedlo," řekla patronka výstavy Alena Vránová. "Když si v vzpomenu, jak na mně ty švadleny šaty špendlily, nenapadlo mě, že se dočkají dnešního dne, že budou tak pěkně pořád držet pohromadě," dodala představitelka Pyšné princezny.

Kostýmní tvorbu ocenil i druhý patron, jímž se stal režisér Václav Vorlíček. "Těší mě, že české pohádky mají ve světě dobrý zvuk, v různých televizích jsou stále opakovány," uvedl. Posteskl si, že zatímco dříve v tomto oboru byla Česká republika "trochu velmoc", nyní už tak tomu není.

kurátorka Jana Sommerová

"Je to otázka peněz," podotkl režisér, jenž nyní pracuje na pokračování filmu pro děti Dívka na koštěti. "Dneska to mají tvůrci pohádek nesrovnatelně těžší než dřív. Bohužel," řekl.

Herec Miroslav Táborský výstavě popřál, aby se stala "ostrůvkem klidu v předvánočním shonu". Součástí doprovodného programu jsou tvůrčí dílny, v jejichž rámci si děti z papíru vytvoří kostým na míru, vyfotí se uprostřed stylových kulis nebo obléknou některé z připravených šatů a alespoň na chvíli se tak promění v princeznu nebo krále.

Záštitu nad výstavou převzala stejně jako loni první dáma Livia Klausová.

,