Na projektu Opencard vydělávali stále stejní podnikatelé

  • 218
Prodělečný projekt Opencard mohl být poradenskou společností už na samém začátku nastaven tak, aby zakázku získala spřízněná firma. Ukazují na to skutečnosti, které MF DNES zjistila při pátrání v magistrátních materiálech a v obchodním rejstříku. Politici i pražský magistrát ale stále mlčí.

Než byl projekt spuštěn, magistrátní odbor informatiky, jejž tehdy vedl nynější tajemník úřadu Ivan Seyček, spolupracoval s konzultační firmou Allshare. Ta vytvářela takzvaný byznysplán celého projektu a dostala za to 2,4 milionu korun. Předsedou představenstva této firmy je od letošního roku Petr Slezák, místopředsedou byl do loňského roku Jaroslav Turek.

Audit Opencard zveřejníme do Vánoc

slíbil primátor Prahy Pavel Bém

Obě tato jména figurují i ve výpisu z obchodního rejstříku u firmy Haguess, která nakonec celou zakázku na Opencard získala. Turek je předsedou dozorčí rady, Slezák členem. Toto personální propojení může vzbuzovat dojem, že Allsahre připravila Haguessu půdu a přizpůsobila plán tak, aby soutěž vyhrál.

Firmy u Opencard

dle zjištění MF DNES

Accenture (zakázka 1,1 mil. Kč) - cenové posouzení Opencard
Iquap (zakázka 2,3 mil. Kč) - analýza v oblasti využívání multifunkčních karet
Deloitte (podíl na 31mil. zakázce) - řízení projektu, konzultace
Řanda Havel Legal (podíl na 8milionové zakázce) - právní služby
Rowan Legal (cca 35 tisíc) - právní služby
MonetPlus (zakázka 3,4 mil.) - podpora PKI appeltu (el. podpisy)
XEOS (podíl na 0,9 mil.) - konzultační služby
Allsahre (zakázka 2,4 mil.) - sestavila business plán
Haguess (zakázka 418 mil.) - hlavní dodavatel projektu
Mark/BBDO (podíl na 23 mil.) - poradenské služby

Haguess, který se do té doby živil nejen výpočetní technikou, ale také chovatelstvím domácích zvířat a organizováním sportovních soutěží, získal zakázku, jež mu dosud dle čerstvého magistrátního auditu vynesla 418 milionů korun. Navíc byznysplán byl postaven mírně řečeno velmi naivně, jak se nedlouho poté ukázalo. Počítal totiž s tím, že projekt bude stát jen šestinu částky, kterou auditoři nyní ukázali.

Projekt také počítal s tím, že brzy bude červená plastová kartička sloužit nejen jako tramvajenka a průkazka do knihovny, ale také jako platební karta. To se ukázalo jako nereálné. Technologie elektronické peněženky byla teprve v plenkách.

Petra Slezáka se MF DNES v pátek snažila sehnat. Jeho sekretářka byla vstřícná do chvíle, kdy se dozvěděla, že jde o dotazy na Opencard. Pak redaktory odkázala na jejich PR agenturu. Ta později e-mailem oznámila, že se také nebude vyjadřovat. Sám Slezák nereagoval vůbec. Telefon nezvedal ani šéf Haguessu Petr Stránský.

To však není v podezřelých vazbách vše. Autor byznysplánu, firma Allshare, je napojen na poradenskou firmu Mark/BBDO, která také získala v rámci Opencard od magistrátu zakázku – v obou společnostech působí jako člen dozorčí rady Michal Chrůma. Na tuto firmu je zas napojen přítel primátora Pavla Béma podnikatel Roman Janoušek, jehož firmy se podílely na propagaci Opencard.

Podivné náklady

podle auditu

Celkem - 888 mil. Kč

Měkké zakázky - 159 mil.
z toho studie a posudky - 43 mil.
marketing - 82 mil.
konzultační služby - 16 mil.
právní služby - 11 mil.
ostatní - 7 mil.

Tím se kruh uzavírá. Propojení budí podezření, že Opencard snad kromě výrobců hardwaru a právnických firem byl hlavně byznysem pro firmy spřízněné s podnikateli Romanem Janouškem a Michalem Voráčkem. Ten ovládá společnost Tardus, která vydává pro město magistrátní listy.

Částka 159 milionů za tyto "měkké zakázky" korun vyplývá z auditu, který si nechalo k projektu čipové karty udělat město. Auditoři upozorňují na celou řadu pochybení.

Ředitel magistrátního odboru informatiky Václav Kraus, který měl Opencard pod palcem, označuje audit za zfušovaný, ředitel magistrátu Martin Trnka považuje zjištění za alarmující, ale chce se nejprve se zprávou seznámit. Mluvčí úřadu Jiří Wolf odkazuje na mluvčího projektu Martina Opatrného. Ten krčí rameny.

Otázky kolem Opencard

Proč se projekt tak prodražil a kdo na tom vydělal?

A politici? Původní předkladatel nápadu primátor Pavel Bém nereaguje, jeho náměstek Rudolf Blažek, který má informatiku na starosti, byl ochotný odpovědět pouze přes e-mail.

Blažek: Nechci se chovat jako potrefená husa

Projekt karty Opencard zatím skončil fiaskem. Náměstek primátora Rudolf Blažek je jedním z vrcholných úředníků, kteří za to nesou zodpovědnost. "Zdědil jsem již nastartovaný proces, nesu zodpovědnost stejně jako ostatní zastupitelé," namítá. Na otázky MF DNES odpovídal e-mailem.

Rudolf BlažekKdo konkrétně nese za situaci kolem Opencard zodpovědnost?
K nalezení konkrétní odpovědnosti je třeba znát vyjádření všech zúčastněných. Audit říká, že odpovědnost je v první řadě na odboru informatiky a Dopravním podniku. Vedení města podle auditorů nedostávalo pravdivé a dostačující informace.

Nasvědčuje něco tomu, že byl spáchán trestný čin?
Na takové závěry je ještě brzy.

Veřejným tajemstvím je propojení byznysu a politiky nejen v souvislosti s Opencard...
O takovém propojení se hovoří po celém světě celé generace. Otázkou je, zda fungují regulační mechanismy. V tomto případě zafungovaly. Já nechci být osobou, která hájí zájmy podnikatelů v politice. Můj přístup vždycky byl a bude odlišný.

V souvislosti s Opencard se mluví o provázanosti firem. "Přihrávaly" si zakázky mezi sebou?
V průběhu projektu jsem signály o netransparentnosti při udělování zakázek neměl, ani interní kontrola či externí auditor to neprokázaly. Audit v tomto týdnu na některé skutečnosti upozornil, některé sami zmiňujete ve svých článcích. Určitě bude třeba i tyto věci vysvětlit.

Odstoupíte? Budete o to žádat někoho jiného?
Svého dílu politické zodpovědnosti se rozhodně nezříkám. Nesu stejně jako ostatní zastupitelé odpovědnost za to, že jsme v roce 2006 s projektem souhlasili. O rok později jsem zdědil již nastartovaný proces. Zasadil jsem se o masové rozšíření karty a upozornil na nedostatky, když náklady významně rostly. Nařídil jsem kontroly a zkraje roku zastavil financování. V tuto chvíli mne zajímá jediné – vrátit Opencard na správnou cestu a neutratit již ani korunu zbytečně. Vůči svým kolegům se nechci chovat jako potrefená husa.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video