Schwarzenberg vede TOP 09. Řadu pozic obsadili bývalí lidovci

  • 2003
Senátor Karel Schwarzenberg se stal předsedou TOP 09. Neměl soupeře, dostal 163 hlasů ze 164. V projevu apeloval na vlastenectví a národní hrdost. Stejně hladce se prvním místopředsedou stal exministr financí, bývalý lidovec Miroslav Kalousek. Bývalých členů KDU-ČSL je ve vedení několik.

"Rád bych poděkoval za tak jasné vyslovení důvěry," řekl vzápětí po volbě Schwarzenberg. "Pokud se do toho dáme, tak také tou zemí pohneme," poznamenal nový předseda TOP 09.

Jediný hlas, který mu chyběl ke stoprocentní podpoře byl - jak později novinářům přiznal - právě ten jeho. Nečekal prý tak vysokou podporu. "Je mi trochu trapně, myslel jsem, že mě někdo volit nebude," uvedl šéf nové strany s tím, že by to vypadalo přirozeněji.

Schwarzenberg byl všude: i na pivu a na plackách

Jenže na sněmu TOP 09 dnes vše mělo pevnou režii, byl vždy takový počet kandidátů, na kolik se volilo míst a jména nepadala ze sálu, ale navrhoval je přípravný výbor strany. Nemohlo tak překvapit, že pouze jediný hlas chyběl i Miroslavu Kalouskovi, který byl zvolen prvním místopředsedou TOP 09.

Sněm TOP 09 jsme sledovali on-line zde


Program bude jako bujón a ukážeme ho na jaře, slíbil Schwarzenberg

HOP sem, HOP tam! Web si střílí z "chameleonů" v TOP 09

komentář: ODA 2.0 neboli staré víno v novém měchu

dokument: Projev Karla Schwarzenberga na sněmu

Kolem Schwarzenberga se dnes točil celý sněm. Delegáti se opět do sálu svolávali znělkou jeho knížecího rodu hranou na lesní roh.

V taškách dostali volební pivo s názvem Schwarzenberg a jeho tvář byla i na propagačních plackách, které byly k dostání před jednacím sálem. Někteří delegáti je dokonce nosili připnuté na oblecích. Kalousek si "vybojoval" místo jen na plechovkách s volebním gulášem, které se rozdávaly společně s pivem.

Česká politika jako sedm hříchů podle Gándhího

Schwarzenberg si k popisu české politiky při kandidátském projevu vypůjčil "sedm sociálních hříchů" podle indického politika Mahátmy Gándhího.

Celý sněm za 800 tisíc

Ustavující sněm TOP 09 se koná týden po kongresu ODS, a tak lze porovnávat. Stejné je jen to, že obě pravicové strany si pro své jednání vybraly velké pražské hotely. Jednání TOP 09 je ale výrazně komornější – zatímco občanských demokratů bylo přes pět stovek, na sněmu "topáků" se sešlo kolem 170 delegátů.

A zatímco ODS měla pro sebe na dva dny rezervovaný celý kongresový hotel Clarion ve Vysočanech, její konkurenti TOP 09 se ve skoro stejnojmenném TOP hotelu na Chodově téměř ztrácejí. A je znát, že se šetří – žádné davy hostesek jako u občanských demokratů tu nejsou.

Mluvčí TOP 09 Jan Jakob iDNES.cz řekl, že celkové náklady na ustavující sněm strany nepřekročí 800 tisíc korun. Na čtyřhvězdičkový hotel v Praze to není nijak horentní cena.

Jsou to - politika bez zásad, blahobyt bez práce, rozkoš bez svědomí, vzdělání bez charakteru, obchod bez mravnosti, věda bez lidskosti a úspěch bez pokory.

To podle něj přesně odpovídá stavu současné politiky. "Máme asi poslední chvíli, kdy můžeme věci veřejné napravit," řekl Schwarzenberg.

Posteskl si také nad tím, že se někam vytratily pojmy jako národní hrdost a vlastenectví. Zato politice dominují osobní a stranické zájmy.

"Politici sázejí vlast ve prospěch vlastní strany," míní Schwarzenberg. Pochválil ale vládu Jana Fischera, která si podle něj vede dobře. - celý projev Karla Schwarzenberga čtěte zde

Schwarzenberg je pro TOP 09 díky popularitě u veřejnosti klíčovou figurou. Od jeho volebního výsledku v Praze, kde povede kandidátku, se budou napřesrok v květnu odvíjet ambice strany na celkový dobrý výsledek. Průzkumy jí zatím dávají šanci do Sněmovny proniknout.

Kalousek: Rovnostářství není ohleduplné

Na prvního místopředsedu kandidoval jen exministr Kalousek, dříve dlouholetý člen KDU-ČSL. Jeho snem je získat ve volbách více hlasů než komunisté. Stejný cíl si vytkl i Schwarzenberg.

Kalousek dnes řekl, že zažívá pohnutou chvíli. Před rokem prý o existenci "konzervativní, nepopulistické" strany jen snil, dnes vzniká a veřejnost jí dává podporu. Filozofií programu TOP 09 musí podle Kalouska být, že rovnostářství je neohleduplné.

TOP 09 chce zaujmout voliče programem, v němž se hlásí ke zvýšení spoluúčasti u lékaře či zavedení školného na vysokých školách, k razantní penzijní reformě ale například i k tomu, že místo přídavků na děti se zvýší slevy na dani. - čtěte Připlatíte si u doktora, plánuje TOP 09. Nebojí se, že říká nepopulární věc

Strana tak neskrývá svou ambici převzít od ODS pozici strany, která je hlavním tahounem reforem, které mají zabránit dalšímu zadlužování státu. Přesto jsou občanští demokraté pro novou stranu nejbližším spojencem. Naopak koalici s ČSSD – pokud ji povede Jiří Paroubek – si Schwarzenberg neumí představit.

Miroslav Kalousek na sněmu TOP 09

Mezi místopředsedy TOP 09 se dostali i tři další bývalí členové KDU-ČSL, kteří se spolu s Kalouskem od lidovců "trhli" a šli založit pravicovější stranu:  senátorka Ludmila Müllerová, náměstek ministryně spravedlnosti Marek Ženíšek a starosta obce Čeladná v Moravskoslezském kraji Pavol Lukša. Dalším místopředsedou je šéf Mezinárodní obchodní komory Jaromír Drábek. I toho dříve KDU-ČSL prosazovala do vlády.

Delegáty sněmu pozdravil i Petr Gazdík, šéf hnutí Starostové a nezávislí, s nímž půjde TOP 09 společně do voleb. "Naše země je nemocná, prostý člověk je zklamán a znechucen," řekl Gazdík. Voliči podle něj musí konečně slyšet celou pravdu o stavu země a o tom, jak ji léčit.

nové vedení Top 09

Předseda:
Karel Schwarzenberg - senátor (nominován US-DEU a ODA), exministr zahraničí v Topolánkově vládě (do té byl pro změnu nominován Stranou zelených)

1. místopředseda:
Miroslav Kalousek - poslanec (zvolený za KDU-ČSL), exministr financí v Topolánkově vládě

Místopředsedové:
Jaromír Drábek - předseda Mezinárodní obchodní komory ČR

Marek Ženíšek - náměstek ministryně spravedlnosti, bývalý člen KDU-ČSL

Ludmila Müllerová - senátorka (zvolená za KDU-ČSL)

Pavol Lukša - dlouholetý starosta Čeladné v Moravskoslezském kraji, bývalý místopředseda KDU-ČSL

Další členové předsednictva strany:
Jan Husák - poslanec (zvolený za KDU-ČSL)

Stanislav Motyčka - tajemník Společnosti přátel žehu

Jiří Oliva - vysokoškolský učitel a bývalý ředitel Lesů ČR

Vladimír Pavelka - lékař a bývalý náměstek hejtmana Jihočeského kraje, vedl dříve jihočeské lidovce 

Jiří Špička - ekonomický ředitel Dopravně vzdělávacího institutu Českých drahů

Výkonný výbor:

Josef Malý, Vlasta Parkanová, Lucie Fryšová, Jan Teufel, Monika Bakešová. Helena Langšádlová, Nina Nováková, Jiří Blažek, Daniel Korte, Zdeněk Harapát, Vladislava Michalová, Kateřina Šišková, Jaroslava Schejbalová, Petr Orság, Pavel Severa


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue