Tunel Blanka: jedni podávají trestní oznámení, druzí žijí mezi traverzami

  • 86
Zatímco obyvatelé domu v Korunovační ulici číslo 24 už bydlí s traverzami v bytech, v protějším domě číslo 25 ještě studují stavební zákon a chystají trestní oznámení. Dělníky s traverzami totiž v domě nechtějí. Oba domy stojí nad rozestavěným tunelem Blanka a jejich statiku narušují otřesy z odstřelování.

Obyvatelům domu číslo 25 v Korunovační ulici se nelíbí, že s nimi před stavbou tunelu Blanka nekomunikuje ani magistrát, ani stavební firma Metrostav. Teprve nedávno jim do rukou přišla technická zpráva s upozorněním, že statiku domu může stavba tunelu narušit a že bude třeba dům zabezpečit traverzami a okna a dveře zpevnit výdřevami. - více o problému na Korunovační čtěte zde

Družstevníci domu dělníky s traverzami v bytech nechtějí a hledají oporu ve stavebním zákoně.

Traverzy v bytech domu v Korunovační 24. (27. listopadu 2009)

Traverzy v bytech domu v Korunovační 24. (27. listopadu 2009)

"Snažíme se zjistit, proč jsme nebyli přizváni ke stavebnímu řízení. S dalšími lidmi z tohoto a vedlejšího domu, popřípadě z ulice Jana Zajíce, zvažujeme trestní oznámení," uvedla jedna z obyvatelek, paní Věra. Lidé z Korunovační doufají, že uspějí s trestním oznámením na podezření z trestného činu obecného ohrožení a na poškozování cizí věci.

"Bez smlouvy je do bytu nepustíme"

"Jakékoliv zákroky v bytě máme mít navíc smluvně ošetřeny. Bez smlouvy by nám do bytu neměl nikdo vlézt. Jak bychom se jinak domohli finanční či jiné kompenzace v případě potřeby," míní obyvatelka.

Věří, že družstevníci smlouvu od magistrátu vymohou, pokud se nevzdají a budou jej "bombardovat" telefonáty. Nelíbí se jim, že najednou nikoho nezajímá, že Letná je v památkové zóně. Zatímco oni si nemohli dát směrem do ulice ani plastová okna, teď je tunel donutí mít v bytech traverzy, nebo se historické domy kvůli stavbě sesunou úplně.

"Radši tu budu mít kontrolu statiky každý den, než bych si nechala zničit byt," dodala obyvatelka. Naráží na smlouvu, kterou získali lidé v domě naproti.

"Jejich smlouvy jsou velmi obecné. Firma se sice zavazuje, že jim zaplatí za každý den, o který se práce prodlouží, nicméně už neurčuje období, dokdy by měla být práce hotova. Finanční odškodnění je za jeden den deset korun, to je výsměch," uzavírá Věra.

Traverzy na zdech a otřesy na denním pořádku

V domě číslo 24 totiž traverzy v bytech už mají. Ráno a večer se jim byty otřásají po výbuších pod zemí. Primátor jim přitom na začátku října při slavnostním otevírání nové etapy stavby tunelu slíbil, že povrchu země ani lidí se to nedotkne.

Dům spoluvlastní Roger Landau, podle něj se moc dělat nedá, i když jeho nájemníkům hluk i otřesy vadí. "Nemůžu nic dělat, město se rozhodlo, že je to třeba, nezbývá mi, než to respektovat. Objednali jsme si právníky, kteří nám od města zajistili záruky, to je pro nás nejdůležitější," uvedl.

Traverzy by v bytech měli mít lidé do března. Nekteré byty je mají skryté pod sádrokartonem, u jiných jsou vidět.

Traverzy v bytech domu v Korunovační 24. (27. listopadu 2009)

Traverzy v bytech domu v Korunovační 24. (27. listopadu 2009)

Od stavbařů se majitel dozvěděl, že zabezpečení domu je nutné. "Jinak bychom museli podepsat nesouhlas a třikrát týdně by nám sem chodila kontrola monitorovat statiku," dodává.

Ukradli jim štafle

Podle správce domu proběhlo montování traverz a výdřev celkem dobře. "Dostal jsem plány, lidé o tom už věděli. Komunikace je docela dobrá, ale ukradli nám štafle, které jsme jim půjčili," uvedl Vojtěch Knobloch.

Firma si po práci z bytů uklidila největší nepořádek, na suť si přivezla i vysavač. Nájemníci dnes dávají do pořádku zbytek zařízení.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue