Extremista Babka dostal za propagaci nacismu 300 hodin prospěšných prací

  • 26
Okresní soud v Plzni uložil 300 hodin prospěšných prací za propagaci nacismu na březnové demonstraci v Plzni. Dvaadvacetiletý Tomáš Babka při proslovu použil spojení "Společně za myšlenku nacionálního socialismu". Podle znalce a obžaloby tím propagoval fašismus.

Státní zástupkyně žádala pro Babku nepodmíněný trest v rozmezí od osmi do deseti měsíc. Upozornila, že problémy s mladíkem se stupňují. První podmínku dostal v roce 2005 a po ní následovaly tři další.

Obviněn byl například za za útok na romský bar v Rokycanech, policisté ze severního Plzeňska vyšetřovali jeho protižidovské výkřiky na akci Dělnické strany.

V současné době je v podmínce, která mu měla vypršet v roce 2012. Soudkyně ale rozhodla, že 300 hodin obecně prospěšných prací je dostatečný trest. Podle ní Babkova slova v kontextu celé akce nemohou být brána jako trestný čin podpora a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Lze je ale chápat jako podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod, kde je mírnější sazba. Rozsudek není pravomocný, státní zástupkyně se proti němu odvolala.

Babka svůj březnový projev vysvětloval jako odpor proti současnému systému, v němž jsou lidé stíháni za myšlenky. "Směr, který uznávám, je pro národ, proti kapitalismu a globalizaci. Při projevu jsem to cítil tak, že je tu na lidi vyvíjen nátlak. Nesouhlasím s demokracií, jaká tu je," prohlásil Tomáš Babka.

Podle znalce Rudolfa Urbana, který zpracovával posudek z oblasti extremismu, se Babka odmítl k projevu vyjadřovat, když se případem začala zabývat policie.

Souzený mladík uvedl, že pochod centrem Plzně byl jeho nápad. Pochod pak také organizoval. "V té době byla okupace Palestiny izraelskými vojáky hodně aktuální," uvedl na vysvětlenou.

Soud se Babkovou kauzou nejprve zabýval ve zkráceném řízení. Soudkyně Lucie Bočková už o prázdninách rozhodla o potrestání Babky za projev. Vyměřila mu 400 hodin veřejně prospěšných prací takzvaným trestním příkazem, tedy od stolu, bez nařízení soudního jednání. Možné to je v případech, kdy není pochyb o vině stíhaného. Pokud s verdiktem obžaloba nebo odsouzený nesouhlasí, podají odpor. To v tomto případě udělalo státní zastupitelství.

,

Nejlepší videa na Revue