Nejnovější dálnice v Česku: opatrnost za volantem je stále nutná

  • 16
Policisté v Moravskoslezském kraji očekávají, že po zprovoznění nového úseku dálnice D1 ma severní Moravě se sníží počet dopravních nehod. "I přesto by řidiči měli na této rychlostní komunikaci dodržovat zásady pro bezpečnou jízdu." připomínají odborníci.

Kromě zrychlení a zkrácení jízd by nově otevřená dálnice D1 měla znamenat také bezpečnější cestování. Doufají v to nejen oslovení obyvatelé z regionu, ale také policisté. Podle krajského policejního ředitele Jaroslava Skříčila obecně totiž platí, že provoz na dálnici je bezpečnější než po okresních úzkých a klikatých cestách.

bezpečně po dálnici

1) Častý odpočinek či výměna řidiče. Řidiči musí předejít únavě, která může vést k mikrospánku.

2) Opatrná a pozorná jízda. Řidič pozorně sleduje provoz. Při jízdě povolenou rychlostí na dálnici je reakce na vzniklou situaci otázkou někdy i několika sekund.

3) Zvýšená opatrnost v době stmívání či v noci.

4) Nouzové zastavení: řidič i ostatní pasažéři musí auto a také dálnici co nejrychleji opustit a dostat se na bezpečné místo; řidič by měl mít při pohybu na dálnici na sobě reflexní vestu, navíc musí ihned po odstavení auta pustit výstražná světla a označit auto výstražným trojúhelníkem

"Očekáváme, že nová dálnice přinese snížení tragických nehod na našich krajských cestách. Například by se mělo ulehčit jedné z nejvytíženějších rychlostních silnic R48, které se přezdívá silnice smrti, vedoucí z Bělotína přes Nový Jičín a Frýdek-Místek až k polským hranicím," uvedl novojičínský policejní mluvčí Zbyněk Tomšík s tím, že všechno ale ukáže až čas. "Chytřejší budeme například až za rok, kdy budeme moci srovnávat," doplnil.

Silnice R48 si vyžádala již mnoho lidských životů. Při nehodách způsobených přejetím do protisměru a střetem s protijedoucím autem zemřelo, nebo se těžce zranilo, několik desítek řidičů a jejich pasažérů. Situace se zde o něco zlepšila po nainstalování lanových svodidel.

Podle oslovených odborníků, kteří se věnují dopravní statistice a průzkumu bezpečnosti na českých silnicích a dálnicích, je důležité, aby si řidiči uvědomili, že za bezpečností dálnice nestojí jen vzniklá stavba, ale také oni samotní a vozidlo, ve kterém se pohybují.

Úsek dálnice D47 mezi Lipníkem nad Bečvou a Ostravou.

Úsek dálnice D47 mezi Lipníkem nad Bečvou a Ostravou.

"Dnes se opravdu můžeme přepravovat po dálnicích bezpečněji. Ne bezpečně, ale bezpečněji. Hovořím o dálnicích postavených v posledních několika letech, kde je již celá, nebo téměř celá délka dálnice opatřená dálničním oplocením zabraňujícím přesunu zvěře přes komunikaci pod kola aut," popisoval profesionální řidič Jiří Popelka z Ostravy, který se na dálnicích pohybuje v rámci celé Evropské unie.

Krajská policejní mluvčí Soňa Štětínská v souvislosti se středeční tragickou nehodou na dálnici D1 uvedla, že důležité je, aby řidiči dodržovali bezpečnostní zásady nejen při jízdě, ale i při nouzovém zastavení na dálnici. "Musí co nejrychleji opustit svůj vůz i dálnici a nesmí zapomenout auto výstražně označit," upřesnila mluvčí.

Každá silnice je jiná

Někteří řidiči, kteří již vyzkoušeli nově otevřenou dálnici D1 spojující konečně Ostravu s Prahou, si stěžují na nedostatek odstavných ploch a chybějící benzinové stanice na území Moravskoslezského kraje.

Podle Pavla Tučka z Centra dopravního výzkumu v Brně však neexistuje žádné pravidlo, které by určovalo, po kolika kilometrech musí být na dálnici odstavné parkoviště či jiné podobné zařízení.

Říkáte, že není žádná zásada umisťování odstavných míst na dálnicích. Čím se to tedy řídí?
Taková striktní zásada skutečně neexistuje. Je důležité si uvědomit, že není dálnice jako dálnice. Na každé je úplně jiná skladba dopravního proudu. Prostě nejde říct, že každých padesát kilometrů musí být odpočívadlo. Jejich umístění se řeší hned na začátku v projektové dokumentaci každé stavby dálnice. Zejména na základě dopravního modelu se posuzují různé vlivy a parametry, které působí na konkrétní dálnici. Počítá se například dálkovost, časová dostupnost a další parametry.

Jen pár hodin po středečním otevření dálnice se zde stala tragická nehoda, kdy řidič nákladního vozu vrazil do odstaveného automobilu...
To je takový dálniční jev, se kterým bojují třeba i v Německu. Řidič jede a následuje vozidlo, které vidí před sebou. Než si uvědomí, že se jedná o odstavený automobil, tak už většinou bývá pozdě. Těžko se v tomto případě dělají na dálnici nějaká stavebně-bezpečnostní protiopatření. Dálničáři se snaží co nejrychleji takové odstavené vozidlo na dálnici dostatečně označit. Spíš je to tedy problém provozní než stavební.