Andy Murray

Andy Murray | foto: AP

Postoupil jsem nebo ne? tápal Murray. O jeho osudu rozhodl jediný game

• 15
Dlouho v tom neměl jasno. Andy Murray s napětím sledoval závěrečný zápas své skupiny na Turnaji mistrů mezi Federerem a Del Potrem, Duel, který ho měl poslat do semifinále. Nakonec se nestalo. Přestože domácí miláček v Londýně dvakrát vyhrál, o jeho vyřazení rozhodl v zamotané skupině jeden jediný game.

Byla to bizarní situace. Juan Martin Del Potro sice porazil v repríze finále US Open Rogera Federera 6:2, 6:7 a 6:3 a radoval se. Ale pouze z výhry. O tom, zda postupuje od vyřazovacích bojů, ještě neměl ani tušení.

turnaj mistrů: výsledky, tabulky

"Ptal jsem se Juana Martina, zda jde dál. On mi řekl, že myslí, že je vyřazený," líčil Federer, jemuž definitivu postupu zajistilo vítězství ve druhém setu.

Roger FedererJuan Martin Del Potro

JDOU DÁL. Roger Federer (vlevo) a Juan Martin Del Potro si zahrají semifinále.

federer dva míče od vyřazení

Kousek od vyřazení byl také Roger Federer. Švýcar s Del Potrem ztratil úvodní sadu 2:6 a kdyby prohrál ve dvou setech, radoval by se z postupu jeho soupeř a také Andy Murray.

V tie breaku druhého setu prohrával Federer už 2:4, ale srovnal. Vzápětí ale na síti zkazil bekhendový volej a nabídl soupeři výhodu. Navíc čelil dvěma servisům.

Jenže Del Potro s minibrejkem naložil podobně, následující míč poslal u sítě. A Federer už svou další šanci nepustil.

Ještě půl hodiny po proměném mebolu ale Argentinec, ani čekající Murray nevěděli, co bude dál. Společně s Federerem totiž měli každý dvě výhry a shodný poměr setů. O postupujících tak muselo rozhodnout až další kritérium - poměr gamů.

"Ví, někdo, co se děje?" ptal se zmatený Murray těsně po zápase na Twitteru. "Myslím, že jsem vyřazen, ale pravidla nehovoří zcela jasně," tápal.

Jasno ovšem bylo.

Postup Del Potrovi jistila výhra 6:3 v rozhodujícím setu. Kdyby ale dovolil Federerovi jednu hru navíc, radoval by se Brit.

"Až 25 minut po zápase se ke mě doneslo, že jsem postoupil," líčil Del Potro, jehož v hledišti 02 Areny povzbuzoval i fotbalista Carlos Tevéz. "Je to sport. Bohužel pouze dva jsme mohli jít dál."

Rozhodující situaci ovšem předcházelo drama sedmé hry. V ní Argentinec odvracel světové jedničce tři brejkboly. V následujícím gamu pak Del Potro prolomil Federerovi podání, zápas poté zakončil esem.

Murray po zápase sice smutnil, ale za vyřazení si z velké části mohl sám. V odpoledním duelu proti Španělu Verdaskovi proměnil jen jediný ze třinácti brejkbolů. Kdyby vyhrál ve dvou setech, mohl mít po starostech. Výhra v tie breaku rozhodujícího dějství mu nakonec nepomohla.

V celé šestatřicetileté historii Turnaje mistrů, co se hraje skupinovým formátem, je to vůbec poprvé, co o postupujících rozhodovalo kritérium vyhraných gamů.

Murray je navíc pátým tenistou, který ze skupiny nepostoupil do dalších bojů i přesto, že dvakrát vyhrál a jednou prohrál. Jeho neúspěšnými předchůdci byli Patrick Rafter (1997), Wayne Ferreira (1995), Boris Becker (1991) a Brian Gottfried (1976).

unikátní hrací systém turnaje

Systém postupu ze skupin na Turnaji mistrů je svým způsobem unikátní. Pokud dva hráči mají stejný počet vítězství a porážek, rozhodne o lepším jejich vzájemný zápas.

Pokud se stejná situace týká tří hráčů, přijde na řadu procento vyhraných setů ze všech zápasů. Určí-li tento poměr jednoho hráče na prvním nebo třetím místě z této trojice, je tento automaticky "vyřazen" a mezi zbylými dvěma rozhodne vzájemný zápas.

Dojde-li k situaci jako v případě Federera, Del Potra a Murrayho, že všichni hráči mají stejný poměr setů 5:4, musí o pořadí rozhodnout další kritérium - vyšší procento vyhraných gamů.

Tedy:

Federer - 44:40 (52,38%), Del Potro - 45:43 (51,14%), Murray - 44:43 (50,57%).

Pokud by Del Potro zvítězil v rozhodujícím setu 6:4, bylo by jeho procento už jen 50,56 a v turnaji by pokračoval Murray.

Turnaj je jedinečný i hracím systémem. Pořadatelé totiž určí pouze zápasy úvodního kola. Ve druhém kole spolu hrají poražení a vítězové prvních zápasů. V závěrečném dni tak nemůže dojít k situaci, že jsou předem jistí oba postupující.