Alpha, bravo, two, two. Američtí veteráni z Iráku obsadili starou Ruzyni

  • 583
Pro oko civilisty byl přílet a rojení amerických vojáků z Iráku na letištní ploše pražské Ruzyně událost. Jejich letadlo muselo neplánovaně přistát kvůli pachu kouře na palubě. "Panovala docela dobrá nálada," líčí noční hemžení v hale terminálu Jih reportér MF DNES.

Zatímco se od letounu rozjížděly hasičské vozy, které k neplánovanému přistání vyrazily "pro všechny případy", na letišti začínala hodinka čilého vzruchu i ospalých pohledů.

Halu "staré Ruzyně" obsadilo 220 (původní zprávy hovořily o 260) amerických vojáků, vracejících se z Iráku. "Někteří spali, někteří se bavili. Hodně sledovali internet. Překvapilo mě, že tam bylo docela hodně žen a vůbec to byli mladí lidé," líčí reportér.

LETOUN S AMERIČANY PŘISTÁL V PRAZE

Na palubě letounu cítili vojáci vracející se z Iráku kouř

Došlo i na téměř filmovou scénu, když si americký velitel půjčil od českého strážce zákona - na místě byla letištní ostraha i policisté - telefon. "Říkal tam to jejich vojenské alpha, bravo, two, two, one, one," líčí reportér. (Slova alpha a bravo odkazují na "fonetickou abecedu", kde každé písmeno má pro lepší srozumitelnost v radiové komunikaci slovní ekvivalent - pozn. red.).

Američané strávili v letištní hale asi jen dvacet minut, pak museli zpět na plochu - na kontrolu, jestli nemají zbraně. "Potom pro ně přijely celkem tři linkové autobusy, vojáci se seřadili do trojstupu a nastoupili. Ženy první. Pro některé se autobus vracel," popsal reportér.

Celá akce, od příletu do přesunu do hotelu Marriott, trvala hodinu. Podle informací iDNES.cz již do Česka míří náhradní letoun, který vojáky odveze do Spojených států. Měli by odlétat kolem půl druhé v noci našeho času. Den díkůvzdání - velký americký svátek s historickými kořeny - tedy stráví ale místo ve vlasti v Česku.

Nášité znaky oddílů amerických jednotek na rukávech vojáků, kteří přistáli v noci v Praze.

Nášité znaky oddílů amerických jednotek na rukávech vojáků, kteří přistáli v noci v Praze.

Jeden z amerických velitelů si v rozhovoru pro iDNES.cz pochvaloval reakci pilotů. "Posádka zareagovala dobře, opatrnost je na místě," zhodnotil rychlé vyhodnocení situace a přistání v Ruzyni. Jako typický Američan neopomněl pochválit českou stranu za neplánované pohoštění.

JAKÉ JEDNOTKY PŘISTÁLY V ČESKU

Podle insignií vojáků na rukávových nášivkách v Praze přistáli například příslušníci 1. a 2. pěší divize, 1. jízdní divize a 82. výsadkové divize.

1. pěší divize vznikla v roce 1917, je nejstarší nepřetržitě sloužící pěší jednotkou. Ve 2. světové válce byla nasazena v klíčových bojích - při vylodění v Alžírsku, invazi na Sicílii i v Normandii. Tam její vojáci bojovali na "krvavé Omaze".

2. pěší divize vznikla také za první světové války. V závěru druhé světové války osvobodila Plzeň.

1. jízdní divize je hlavní těžkou mechanizovanou divizí americké armády. Její kořeny spadají do poloviny 19. století, pochopitelně tehdy fungovala jako kavalerie.

82. výsadková divize se účastnila řady vojenských operací za druhé světové války (včetně výsadku při operaci Market-Garden) i po ní, včetně moderních konfliktů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue