Badminton, dlouhé forhendové podání. | foto: MF DNES

Škola badmintonu: podání není věda. A tolik nerozhoduje

  • 0
Podání je v badmintonu základem hry. Ale nehledejte v něm velkou vědu. Je to především uvedení míče do hry, není tak složité na naučení jako v tenise, a hlavně v takové míře nerozhoduje zápasy.

Máme dva druhy podání, krátké a dlouhé. Ve dvouhrách můžete použít oboje, podle toho, kdo proti vám hraje. Ve čtyřhrách je lepší krátké, a to z jednoduchého důvodu. Prostor vymezený pro podání je u čtyř hry kratší než u dvouhry. U obou podání jsou i dva druhy provedení, z forhendu a bekhendu.

V případě dlouhého podání je cílem zatlačit soupeře co nejdál na základní čáru, krátkým podáním se naopak snažíme vytvořit dobrou pozici pro útok. Proti útočným hráčům se snažte podávat spíš krátce, naopak proti soupeřům, z jejichž útočné síly nemáte takový strach, volte podání dlouhé. Podání musí být v badmintonu provedeno pod pasem, přičemž za pas je v tomto případě považováno poslední žebro.

Seriál MF DNES: Škola badmintonu

Úvod: Naučte se nejrychlejší sport

1. díl: Držení rakety

2. díl: Pohyb, technika úderu
3. díl: Dlouhé a krátké podání
příště: Hra u sítě, nízký bekhend a forhend

Podívejme se na oba druhy podání podrobněji. Klasické dlouhé podání musíte zahrát opravdu vysoko do vzduchu, tak, aby míček padal pokud možno svisle na základní čáru. Pokud padá obloučkem už někde od středu kurtu, soupeř hned zasmečuje.

Můžete si to jednoduše zkusit: postavte se na kurt sami, bez soupeře, a zkoušejte podat tak, aby míček dopadl mezi základní čáru (což je zároveň podávací čára pro dvouhru) a podávací čáru pro čtyřhru. Pokud vám létá košík daleko do autu, délku letu můžete upravit tak, že uberete na razanci nebo si stoupnete dál.

Postavení nohou u dlouhého podání je následující: blízko středové čáry, asi metr od přední čáry, levá noha lehce vpředu, váha na pravé noze. Hlava rakety je na začátku pohybu za zády, klidně až v úrovni hlavy.

Ruka, ve které držíte míček, by měla být přibližně v úrovni hrudníku. Pohybem rakety dopředu zároveň přenesete váhu na levou nohu. Důležité je míček pouze pustit, nijak ho nenadhazovat. Snažte se podávat co nejjednodušeji.

I forhendové podání může být provedeno krátce. Využívá se jako moment překvapení, pokud například předtím zahrajete za sebou několik podání dlouhých.

Překvapení je vůbec při podání rozhodující. Neustále sledujte, kde soupeř stojí. Nenechte ho zvyknout si na jeden druh podání. Pokud se postaví moc dopředu, hned zareagujte a podejte dlouze.

Badminton, krátké bekhendové podání.

Co se čtyřhry týče, používá se téměř výhradně krátké bekhendové podání. Krátký pohyb rakety totiž umožňuje vysokou přesnost úderu a snazší překvapení soupeře. Nohy jsou mírně rozkročené, bekhendové držení rakety, podání hrajeme před sebou, míček pouštíme těsně před úderem a snažíme se ho odehrát pouze lehkým pohybem zápěstí.

V badmintonu vždy podává ten, kdo vyhrál předešlou výměnu. Pokud máte sudý počet bodů, podáváte zprava, při lichém počtu zleva. Vždy však křížem do vymezeného prostoru.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž