ZÁSAH V PRAVOU CHVÍLI. Centr týmu Boston Bruins, český útočník David Krejčí, překonává gólmana Minnesoty, finského reprezentanta Niklase Backströma. | foto: AP

Pavelec vychytal hokejisty Detroitu, Eliáš a Krejčí rozhodli o výhrách

• 22
Bohatý středeční program hokejové NHL nabídl fanouškům v akci hned 28 týmů, přičemž jeden z nejlepších výkonů dne předvedl český gólman Ondřej Pavelec. Opora Atlanty zneškodnila všech 40 střel Detroitu a po výsledku 2:0 mohla slavit druhou nulu sezony a zároveň kariéry. Lídři produktivity Čechů v NHL z loňské sezony Patrik Eliáš a David Krejčí se blýskli rozhodujícími góly.

V pátek 13. listopadu Atlanta rozstřílela Los Angeles 7:0 a český gólman Ondřej Pavelec se radoval z premiérové nuly kariéry. Statistici NHL mu ji ovšem museli připsat až dodatečně, než se vyjasnily spekulace ohledně údajného krátkého střídání s kolegou Johanem Hedbergem.

Netrvalo to dlouho a na konto kladenského odchovance přibyla již druhá nula, tentokrát bez jakýchkoliv průtahů o její platnosti. Pavelec totiž během 60. minut hry zneškodnil všech 40 ran hokejistů Detroitu a hlavní měrou se zasloužil o vítězství Atlanty v poměru 2:0.

Thrashers ukončili sérii tří porážek v řadě díky trefám Nika Antropova a Vjačeslava Kozlova. "Byla zábava chytat před takovým publikem. Bylo hodně slyšet," řekl zámořským novinářům po zápase Pavelec, jenž se vytáhl před diváky v zaplněné Joe Louis Aréně zejména v první třetině, kdy zasahoval proti 19 ranám Red Wings.

Podívejte se na zákroky Pavelce proti Detroitu, jenž padl počtvrté z posledních pěti startů:

Eliáš svou první trefou sezony rozhodl o výhře

Kvůli operaci třísel vynechal útočník Patrik Eliáš úvodních 13 zápasů sezony. V prvních sedmi startech pak vyprodukoval pět asistencí, přičemž gólu se dočkal až ve středečním souboji s Ottawou.

Nejproduktivnější Čech loňské sezony NHL svou premiérovou trefou navíc zařídil výhru New Jersey, když v 39. minutě upravil stav na 2:1 a umazal tak předchozí vyrovnávající branku hostujícího Milana Michálka. Střelec Ottawy se prosadil už v 11. případě a společně s colorádským Milanem Hejdukem platí za nejlepšího českého střelce soutěže.

Vítězství Devils, kteří padli v předchozích třech startech, ještě v poslední minutě při power-play Senators pojistil třetím zásahem kapitán Jamie Langenbrunner. "Začínám pociťovat, že už můžu hrát opravdu naplno. Je to dobrý signál, mám tak větší sebevědomí. Častěji střílím, snad přijde i více příležitostí," řekl po utkání spokojený Eliáš.

Podívejte se na první letošní gól Eliáše a již v pořadí 11. trefu Milana Michálka:

Krejčí rozhodl penaltový rozstřel proti Minnesotě

Centr David Krejčí, jenž v loňské sezoně za Patrikem Eliášem z New Jersey a tehdy ještě chicágským Martinem Havlátem platil za třetího nejproduktivnějšího Čecha NHL, se blýskl v penaltovém rozstřelu mezi domácí Minnesotou a Bostonem.

Třiadvacetiletý rodák ze Šternberku po letní operaci kyčle letos bodově ubral na tempu, když z 22 startů vytěžil deset zápisů (2+8). Samostatný nájezd proti jedničce Minnesoty Niklasi Backströmovi však ve čtvrté sérii rozstřelu provedl bravurně. Rychlou kličkou do bekhendu finskému brankáři nedal šanci na úspěch a rozhodl tak o výhře Bruins 2:1SN.

Za domácí Wild kvůli zranění nenastoupili útočníci Martin Havlát a Petr Sýkora. Do sestavy Bostonu se pro změnu nevešel Vladimír Sobotka. Podívejte se na nájezd v podání Krejčího:

Ovečkin: 17. gól sezony a vyloučení do konce zápasu

Už v sedmé minutě domácího zápasu s Buffalem poslal Alexandr Ovečkin svou 17. trefou sezony Washington do vedení, o které již po zbytek duelu nepřišel. Ruský kanonýr ovšem závěr utkání mohl sledovat pouze v televizi poté, co byl za zákrok u hrazení proti Patricku Kaletovi v 44. minutě vykázán do kabin.

Ovečkin kvůli vyloučení nedohrál už druhý duel své dosavadní kariéry v NHL. Podívejte se na jeho bodyček proti Kaletovi:

Gáborík si vystřílel post nejlepšího kanonýra NHL

Slovenský útočník Marián Gáborík ve 40. minutě utkání Rangers na ledě Floridy překonal českého reprezentačního brankáře Tomáše Vokouna a docílil tak své 19. trefy sezony, díky čemuž se odpoutal od 18gólového Dany Heatleyho ze San Jose na čele tabulky střelců NHL. Třetí Alexandr Ovečkin z Washingtonu má na kontě po středečním programu 17 zásahů.

Gáborík zajistil Rangers vedení 1:0, hosté o svém triumfu ale nakonec museli rozhodnout až v penaltovém rozstřelu. Florida totiž díky Dominicu Mooreovi v 56. minutě vyrovnala na 1:1. Jediným úspěšným exekutorem nájezdů byl nováček v dresu New Yorku P.A. Parenteau, jenž Vokouna překonal ve druhé sérii.

Blueshirts nastoupili do zápasu bez střelce Aleše Kotalíka, jenž se v pondělí zranil při střetnutí s Columbusem. Podívejte se na záznam penaltového rozstřelu:

Hossa prožil debut z říše snů

Kvůli operaci ramene vynechal úvodních 22 zápasů sezony. Na svůj odložený debut v dresu Chicaga, se kterým v létě podepsal lukrativní 12letý kontrakt na 62,8 milionu dolarů, však slovenský útočník Marián Hossa jen tak nezapomene. Na ledě silného San Jose totiž dvěma góly přispěl k triumfu 7:2, který byl pro Blackhawks už osmým dvoubodovým ziskem v řadě.

Chicago po trefě Johna Maddena z 52. minuty vedlo už 7:0. Domácí dokázali alespoň zkorigovat skóre v samotném závěru díky Danu Boyleovi a Joe Pavelskimu. Kromě dvougólového Hossy se v dresu hostů blýskl také obránce Duncan Keith, autor tří asistencí.

Úvodní tři branky Chicaga padly shodně při hře v oslabení. Podívejte se na zásahy Troye Brouwera, Mariána Hossy a Patricka Sharpa:

Handzuš vyřadil ze hry Hemského

Elitní příčky bodování českých hokejistů v letošní sezoně NHL okupuje již delší dobu čtveřice ve složení: Václav Prospal (Rangers - 24 bodů), Tomáš Kaberle (Toronto - 24 bodů), Tomáš Plekanec (Montreal - 24 bodů) a Aleš Hemský (Edmonton - 22 bodů).

Ani jeden z výše uvedených hráčů se ve středu bodově nedokázal prosadit, pro posledně jmenovaného útočníka Edmontonu navíc duel s Los Angeles předčasně skončil kvůli zranění po střetu s Michalem Handzušem.

"Měl za sebou jeden nepříjemný střet už z úvodu zápasu, při tom druhém byl ale vší silou naražen proti mantinelu. Bylo to tvrdé a odnesl to zraněním. Zatím nevíme, jak dlouho bude chybět, nicméně rozhodně to pro nás není pozitivní zpráva," kroutil hlavou nad ztrátou Hemského zklamaný kouč Oilers Pat Quinn, jehož svěřenci na domácím ledě podlehli Los Angeles 1:3.

New Jersey - Ottawa 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)
8. Bergfors, 39. Eliáš, 60. Langenbrunner - 13. M. Michálek. Střely na branku: 21:25. Diváci: 14.056.

NY Islanders - Philadelphia 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)
9. Hunter - 40. M. Richards, 55. Hartnell. Střely na branku: 29:28. Diváci: 12.687.

Tampa Bay - Toronto 3:4 (2:2, 1:2, 0:0)
15. Meszároš, 15. Lecavalier, 28. Malone - 12. a 22. Hagman, 7. Kulemin, 39. Stajan. Střely na branku: 31:35. Diváci: 15.333.

Washington - Buffalo 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
7. Ovečkin, 54. Fehr. Střely na branku: 24:25. Diváci: 18.277.

Detroit - Atlanta 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)
6. Antropov, 30. Vjačeslav Kozlov. Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu celý zápas, chytil všech 40 střel a úspěšnost zásahů měl 100 procent. Střely na branku: 40:25. Diváci: 19.751.

Pittsburgh - Montreal 3:1 (1:0, 2:0, 0:1)
10. Crosby, 27. Guerin (Škoula), 37. Gončar - 48. Pacioretty. Střely na branku: 30:19. Diváci: 17.094.

Florida - NY Rangers 1:2 po sam. n. (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0)
56. Moore - 40. Gáborík, rozh. nájezd Parenteau. Tomáš Vokoun odchytal za Floridu celý zápas, z 28 střel inkasoval 1 gól a úspěšnost zásahů měl 96,4 procenta. Střely na branku: 26:28. Diváci: 16.281.

Minnesota - Boston 1:2 po sam. n. (0:1, 1:0, 0:0 - 0:0)
31. Ebbett - 7. Bitz, rozh. nájezd Krejčí. Střely na branku: 29:16. Diváci: 18.208.

Dallas - St. Louis 3:4 po sam. n. (2:2, 0:0, 1:1 - 0:0)
6. Robidas, 11. Petersen, 60. Morrow - 10. Johnson, 13. Backes (R. Polák), 52. Oshie, rozh. nájezd Boyes. Střely na branku: 37:38. Diváci: 18.156.

Colorado - Nashville 3:4 v prodl. (0:2, 3:1, 0:0 - 0:1)
24. Wilson (Hejduk), 32. Hejduk, 35. Svatoš - 4. Dumont, 11. Goc (Erat), 39. Weber, 64. Legwand. Střely na branku: 22:27. Diváci: 12.356.

Calgary - Phoenix 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)
38. Langkow, 55. Dawes - 51. Yandle (Lang). Střely na branku: 26:28. Diváci: 19.289.

Edmonton - Los Angeles 1:3 (1:0, 0:1, 0:2)
18. Potulny - 27. Simmonds, 56. Greene, 60. Frolov. Střely na branku: 23:35. Diváci: 16.839.

San Jose - Chicago 2:7 (0:1, 0:3, 2:3)
57. Boyle, 58. Pavelski - 25. a 47. Marián Hossa, 18. Brouwer, 26. Sharp, 31. Byfuglien, 46. Seabrook, 52. Madden. Střely na branku: 24:41. Diváci: 17.562.

Anaheim - Carolina 3:2 (0:1, 1:0, 2:1)
40. S. Niedermayer, 53. Nokelainen, 59. Selänne - 2. Kostopoulos, 60. Sutter. Střely na branku: 33:30. Diváci: 14.766.

4. Edmonton 25 10 3 12 73:78 23
5. Minnesota 23 8 3 12 55:70 19