Záchranka zastavila očkování proti chřipce, vadila jí čísla vakcín

  • 113
Středočeská záchranka zastavila očkování proti prasečí chřipce, dokud se nevyjasní problém s číslováním vakcín. Podle ředitele Martina Houdka dostala záchranka vakcíny, u nichž se liší identifikační čísla na ampulích a dodacích listech. Distribuční společnost Pharmos to ale odmítá, nejasnosti podle ní vznikly rozdělením původního balení.

Problém s odlišnými čísly by mohl dopadnout na očkované pacienty. Číslo se totiž vlepuje do zdravotnické dokumentace toho, kdo je očkován.

Pokud by měl po vakcinaci vážné zdravotní potíže, lze podle identifikačního čísla vakcíny zjistit, co dostal, případně vadnou šarži stáhnout, aby potíže neměli i další očkovaní.

Ředitel středočeské záchranky Houdek uvedl, že nesoulad čísel zjistili záchranáři u celé dodávky vakcíny Pandemrix proti prasečí chřipce, které během dvou dní očkovací centra ve Středočeském kraji dostala.

Kvůli rozdílům v číslech na dodacím listě a ampulích vakcíny odmítl převzít v pondělí zásilku i primář infekčního oddělení jihlavské nemocnice Josef Škárek. Dodavatel ale hned druhý den doručil ampule se správnými čísly, takže dnes už začali očkovat. "Kdybych to neudělal a očkoval, nesl bych odpovědnost za případné poškození pacientů," vysvětlil ČTK.

Vakcína proti prasečí chřipce - identifikační štítky vakcín se neshodují s čísly šarží

Podle ministerstva zdravotnictví k žádnému problému nedošlo. Jeho mluvčí Vlastimil Sršeň ČTK řekl, že stejný systém číslování užívá celá EU a problémy ze žádné země hlášené nejsou.

To potvrzuje i společnost Pharmos. Očkovací látka je dvousložková - kromě samotné vakcíny je třeba také takzvaný adjuvans, přídatná látka. Tím se vakcína rozředí a očkovací látku je možné aplikovat.

"Adjuvans a vakcína jsou dvě různé látky, které se vyrábějí ve dvou různých zařízeních v různém čase a zákonitě musí mít různou šarži. Pandemrix není jediným léčivým přípravkem, který je dvousložkový," sdělil iDNES.cz Jiří Sova ze společnosti Pharmos.

Původní balení vakcíny je navíc balené po pěti stech. K lékařům a do vakcinačních center se ale vakcíny dodávají po deseti. "V okamžiku, kdy narušíte originální balení, šarže, která byla na originálním kartónu, není vidět. Uvádí se ale na těch samolepících štítcích, které jsou součástí toho balení," uvedl Sova.

Lékaři tak dostanou jednu lahvičku vakcíny, jednu lahvičku adjuvans a deset štítků pro nalepení do samotné dokumentace. "Na těchto třech součástech je na každém jiná šarže. Pouze na štítcích je šarže konečného přípravku. Tedy ta šarže, která je také na vnějším kartónu původního originálního registrovaného balení. Ta je uvedena také na našich dodacích listech," dodal Jiří Sova.

Všechny tyto informace jsou podle Sovy uvedeny na stránkách ministerstva zdravotnictví i společnosti Pharmos. Je zde také seznam šarží jednotlivých dávek.

Mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Veronika Petláková ČTK řekla, že podle jejich zjištění byla Územnímu středisku záchranné služby Středočeského kraje dodána správná vakcína, přídatná látka i štítek pro nalepení do dokumentace pacienta.

Kromě Středočeského kraje se na společnost Pharmos obrátila už řada lékařů. Podle Sovy se ale daří jim vysvětlovat, čím jsou odlišná čísla způsobena.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue