Efraim Zuroff z centra Simona Wiesenthala ukazuje "zatykač" na Ariberta Heima | foto: ČTK

Hon na nacisty slaví úspěch, před soudci stojí čtyři z nejhledanějších

  • 86
Jsou zpravidla na prahu smrti, působí slabě a bezmocně, často dožívají v okruhu rodin, pro které jsou milovanými tatínky, dědečky, pra(pra)dědečky. A spojuje je jedno: obvinění z nejhrůznějších zločinů v časech druhé světové války. Nacisté, o jejichž postavení před soud nejvíce usilují známí "lovci nacistů" z Centra Simona Wiesenthala.

Šedesát let po válce trvá Efraim Zuroff, nynější šéf centra, aby tito lidé, pokud je známo jejich nynější bydliště, stanuli na poslední chvíli před soudem, nebo aby se konečně odhalila místa dožití těch, kteří už pozemskému soudu navždy unikli.

"Na rozdíl od rozšířeného názoru veřejnosti, že je příliš pozdě, pro mě nějaké založení těchto případů ad acta nepřichází v úvahu," prohlásil u příležitosti zveřejnění aktualizovaného seznamu Most Wanted Nazis (v tomto případě nelze Wanted chápat jen jako "nejhledanější", ale spíše jako nejžádanější - před soudem).

A letošek přinesl pro lovce nacistů dobré zprávy: čtyři z první desítky hledaných nacistů jsou před soudem či k němu míří.

1. John Demjanjuk (89)

Někdejší nacistický dozorce John DemjanjukObčas uváděný i jako Ivan Demjanjuk. Americký občan, nyní v důchodu, byl poprvé obžalován v roce 1977 z toho, že byl nechvalně proslulým strážným zvaným "Ivan Hrozný", který mučil a zabíjel vězně v koncentračním táboře Treblinka. Byl tehdy obviněn, že ovládal dieselové motory v plynových komorách; mimochodem, v USA pracoval v továrně Ford vyrábějící dieselové motory. V roce 1986 byl ze Spojených států vypovězen k soudu v Izraeli a zde v roce 1988 odsouzen k trestu smrti. Izraelský Nejvyšší soud ho však v roce 1993 osvobodil pro nedostatek důkazů, že byl skutečně "Ivanem Hrozným". Poté si ho vyžádalo Německo kvůli zločinům v táborech smrti Sobibor a Majdanek, kde existuje více důkazů. Letos na jaře ho USA vydaly Německu. Soud s ním má začít 30. listopadu.

2. Sándor Kepiro (95)

Sándor KepiroZa války maďarský kapitán. Je obviněn z masakru zhruba 1 200 civilistů v srbském Novém Sadu. V roce 1944 byl odsouzen na deset let, maďarský fašistický režim ho však pustil a nechal odejít do Argentiny. Poté ho maďarský komunistický režim odsoudil za válečné zločiny v nepřítomnosti. Po pádu komunismu se v roce 1996 Kepiro vrátil do vlasti. O 10 let později Wiesenthalovo centrum vystopovalo, kde se nachází. Maďarsko obnovilo vyšetřování případu.

3. Károly (Charles) Zentai (88)

Charles ZentaiDalší nacista, rovněž maďarského původu, čelí obvinění, že v roce 1944 v Budapešti jako třiadvacetiletý voják maďarské armády ubil osmnáctiletého židovského mladíka a jeho tělo hodil do Dunaje. Důvodem vraždy prý bylo, že mladík neměl na šatech žlutou hvězdu, kterou Židé museli nosit. Nedávno australské ministerstvo vnitra schválilo jeho vydání k soudu do Maďarska.

4. Heinrich Boere (88)

Heinrich BoereJiž v zajetí za války Boere přiznal zabití tří mužů při potlačování odboje proti nacismu v Nizozemsku. Před soudem v Nizozemsku se ukrýval v Německu, které ho poté odmítalo vypovědět. Až v dubnu 2008 proti němu vznesl obvinění německý prokurátor. Proces s Boerem začal v říjnu v německých Cáchách.

Kdo spolupracuje a kdo ne

Nejnovější zpráva centra Simona Wiesenthala uvádí seznam celkem 706 pokračujících vyšetřování nacistických zločinů v celkem dvou desítkách zemí, včetně 85 nově otevřených případů během dubna 2008 až března 2009. Během tohoto období bylo například v Itálii odsouzeno šest nacistů.

Mezi procesy, v nichž nefigurovali nacisté ze seznamu nejhledanějších, patří například ten, který začal 17. listopadu v Berlíně. Souzen je Adolf
Storms, někdejší člen SS obviněný z vraždy 58 Židů v roce 1945. Vypátrán byl za pomoci studenta, který si při přípravě školní práce o masakru prošel telefonní seznamy a našel ho.

"Ve skutečnosti není tak těžké najít tyto lidí a najít důkazy, ale přimět některé země, v nichž žijí, aby je vypověděly a umožnily tak soud. Mezi země, které podle Wiesenthalova centra pro to dělají málo, jsou Austrálie, Rakousko, Estonsko, Maďarsko, Lotyšsko, Norsko, Švédsko a Ukrajina. Stejně tak Kanada, která ještě nikdy žádného podezřelého nacistu nevypověděla.

Na opačném pólu žebříčku jsou podle zprávy například USA. Od roku 2001, kdy Centrum Simona Wiesenthala vede statistiky, americké úřady právně zasáhly proti podezřelým v celkem 37 soudních případů z 82, které byly za tu dobu zaznamenány.

Lze odpustit či zapomenout?

Rabi Marvin Hier, jeden ze zakladatelů Centra Simona Wiesenthala, řekl listu Daily News, že pro mnohé země už význam takových procesů a rozhodnutí ztratil váhu a důležitost.

"Ale alarmující je, že tito lidé mohou často stále žít plnohodnotný život, zatímco jejich oběti ne," dodal Hier.

Sol Teichman, Američan původem z Československa, který nyní žije v Encinu v USA, souhlasí. "Ztratil jsem za války na 100 členů svého rodu. To je něco, na co se nedá zapomenout ani to odpustit. Neměli by je nechat na pokoji."

DALŠÍ Z NEJHLEDANĚJŠÍCH

Alois Brunner

Alois BrunnerDnes je nejvýše na seznamu Centra Simona Wiesethala. Vysoký důstojník SS, pravá ruka "architekta holokaustu" Adolfa Eichmanna, mimo jiné je odpovědný za deportaci 128 500 Židů do koncentračních táborů. Možná je v Sýrii, možná už nežije.

Aribert Heim
Aribert HeimLékař původem z Rakouska, přezdívaný "Doktor Smrt". Za války byl znám mimo jiné tím, že vyjímal orgány z těl židovských vězňů bez použití anestetik. V roce 1992 jeho příbuzní oznámili, že zemřel na rakovinu v Káhiře. Centrum Simona Wiesenthala ho však vzhledem k pochybnostem odmítá ze seznamu stáhnout.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue