Češi osekávají část výzkumu, které USA vděčí za 30 % HDP, tvrdí Grygar

  • 76
Astrofyzik Jiří Grygar z Fyzikálního ústavu Akademie věd besedoval se čtenáři iDNES.cz o problematice financování české vědy. Co dělá vládní rada pro výzkum špatně? Podle Grygara je to ubírání peněz základnímu výzkumu. Poznatky z něj přitom tvoří třeba v USA 30 % hrubého domácího produktu.

Hlavní spor Jiří Grygar vidí v tom, zda má stát přednostně podporovat krátkodobý ekonomický prospěch z vědecké "škatulky" inovací - to je vlastně jakási státní podpora soukromých firem - a nebo se chovat jako "všude ve vyspělých zemích".

Tato druhá možnost znamená slovy předního českého astrofyzika "přednostně podporovat základní výzkum (vědu), v menší míře aplikovaný výzkum (ten by si měl část prostředků vydělat ze spolupráce s průmyslovými firmami) a v nejmenší míře inovace, kde by člověk očekával, že firmy samy budou inovace financovat ze svého zisku".

ODPOVĚDI JIŘÍHO GRYGARA ČTĚTE ZDE

Grygar dal konkrétní příklady, čím si může Česko do budoucna ublížit.

"Máme velkou řadu velmi dobrých mladých badatelů i badatelek, kteří už nás skvěle dokáží reprezentovat na mezinárodním fóru a docela rádi se vracejí po zahraničních stážích domů. Jenže pokud opravdu Rada uskuteční to, co nyní navrhuje na léta 2010-2012, tak se přestanou z ciziny vracet, protože vím, že dostávají už teď nabídky na trvalé zaměstnání po skončení postgraduálních stáží," nastínil například.

O něco konkrétněji působí i čísla z praxe: "Američtí ekonomové letos uveřejnili zajímavé zjištění, že současný HDP USA tvoří z 30 % technologie, založené na kvantové mechanice. Tu vymyslelo asi tak 50 evropských vědců základního výzkumu, podporovaných vládami svých států mezi lety 1915 a 1930," odepsal Grygar jednomu ze čtenářů.

Řešení Grygar spatřuje v personální obměně Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI). Tu vede premiér Jan Fischer, na něj ovšem Grygar dopustit nedá.

"Současný premiér je předsedou úřednické vlády a RVVI instalovali předešlí premiéři. Jelikož příslušné politické dohody neumožňují velké personální změny, má v tomto směru současný premiér obtížnou pozici," uvědomuje si vědec.

Vládní mluvčí Roman Prorok nicméně naznačil, že Grygarovy námitky Fischer vezme v potaz. "Nevím o tom, že by existovala nějaká dohoda mezi Janem Fischerem, Jiřím Paroubkem a Mirkem Topolánkem o zmrazení personálního složení Rady. Premiér sám avizoval, že jej chce pozměnit," řekl iDNES.cz Prorok.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue