Štěpán Hamala se zúčastnil 21. listopadu ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku zkoušky k získání kvalifikace hrobníka. Vlevo je znalec oboru pohřebnictví Jan Hrdlička. | foto: Zdeněk Němec, ČTK

V Česku přibývá kvalifikovaných hrobníků, další dva skládali zkoušky

  • 49
Dva hrobníci z Moravy dnes na hřbitově ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku skládali zkoušky, které jim umožní získat kvalifikaci hrobník. Jde o projekt ministerstva pro místní rozvoj. V Česku je dosud pouze patnáct kvalifikovaných hrobníků.

Certifikát kvalifikace pro práci hrobníka není povinný. Je založen jen na dobrovolnosti, neplynou z něj žádné další výhody. Autorizovaná osoba zkouší hrobníky jak z teoretických, tak z praktických znalostí a dovedností.

"Chceme, aby povolání hrobníka mělo vážnost, kterou kdysi mívalo za první republiky. Hrobník byl ten, který seděl se starostou, s panem farářem v hospodě a na čestném místě. Toto všechno skončilo a k hrobníkům přišli ... osoby devastované různým způsobem," řekl Jan Hrdlička, předseda Společnosti přátel žehu a autorizovaná osoba.

První certifikovaný hrobník složil zkoušky loni v září, do vánoc se k němu přidali další čtyři. - čtěte Česko má už čtyři "diplomované" hrobníky

Podívejte se na reportáž o zkouškách prvního hrobníka.

Tomáš Kotrlý z ministerstva pro místní rozvoj však upozornil na to, že ministerstvo projekt odstartovalo i z jiného důvodu - na hřbitovech se totiž porušuje zákon. Podle něj pozůstalí často bez vědomí hrobníka ukládají urny sami, otevírají hroby, a ne vždy je to jejich vlastní pietní místo.

Ztrácí se tak evidence uren. "Snad to postupně přispěje k tomu, že se hrobníci budou na hřbitovech více ukazovat, že budou na svoje řemeslo hrdí a i pozůstalí budou mít větší důvěru svěřit urnu hrobníkovi," podotkl Kotrlý.

Zkoušky trvají až pět hodin

Hrobník při zkoušce, která trvá zpravidla tři až pět hodin, musí prokázat správné používání běžných nástrojů a dodržování osobní hygieny, zajišťování činností provozovatele pohřebiště, otevření a výkop hrobu předepsaných rozměrů a hloubky, ukládání rakve s lidskými ostatky do hrobu nebo hrobky, správnou exhumaci a další ukládání lidských ostatků.

 Štěpán Hamala (vlevo) a Vilibald Thomas se zúčastnili 21. listopadu ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku zkoušky k získání kvalifikace hrobníka.

Ověřit si své znalosti a schopnosti dnes do Velkých Karlovic přijel například i Thomas Vilibald z obce Šilheřovice na Opavsku. Hrobníka dělá téměř dvacet let. Zkoušek se prý rozhodl zúčastnit, protože chtěl zúročit léta praxe.

"Vždycky jsem byl brán jako nějaký obyčejný kopáč. Takhle od řemesla budu mít nějaký doklad," řekl. Svou práci bere jako poslední službu člověku. Dobrý hrobník by měl být podle něj fyzicky zdatný a smířený s prací s pozůstalostí člověka.

Štěpán Hamala se zúčastnil 21. listopadu ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku zkoušky k získání kvalifikace hrobníka. Vlevo je znalec oboru pohřebnictví Jan Hrdlička.

,