Topolánek: Když nevyhrajeme, odejdu. Nechci se zaplést s ČSSD

  • 1420
Šéf ODS Mirek Topolánek je připraven opustit funkci předsedy strany, když nevyhraje v květnu volby do Sněmovny. "Nezaplétejme se s ČSSD, nezavdávejme žádnou záminku, že plánujeme velkou koalici," burcoval Topolánek na kongresu stranické kolegy.

"Ve volbách buď vyhrajeme a pak mou pozici nikdo a nic nezpochybní. Nebo nezvítězíme a budeme v opozici a pak odejdu sám a bez nějakého donucování," prohlásil Topolánek.

Ve svém druhém projevu na kongresu ODS - poté co uhájil funkci předsedy proti kritikům - mluvil i o tom, že stále platí jeho plán pokusit se středopravicové spektrum stran pod jednu střechu.

"I když je ODS poněkud v problémech, jsme pro ČSSD pořád přinejmenším vyrovnaným soupeřem," uvedl šéf ODS.

Topolánek uhájil funkci předsedy

Kongres ODS jsme sledovali on-line

Příští volby podle něj rozhodnou i tom, jestli TOP 09 posílí, nebo spíš oslabí pravici a jestli se po dvaceti letech vrátí k moci komunisté. Zatímco první Topolánkův projev, když ještě musel hájit funkci, byl velmi bojovný, ten druhý byl mnohem klidnější, ale o to delší. - úvodní projev Mirka Topolánka čtěte zde

Topolánek znovu také kritizoval praxi nabírání "černých duší" do některých místních sdružení občanských demokratů. Kvůli tomu už včera výkonná rada strany odebrala licenci místnímu sdružení v Děčíně.

"ODS musí sloužit k prosazování obecných hodnot a idejí, ne soukromých zájmů," řekl straníkům Topolánek.

Praxe nabírání černých duší v některých organizacích je podle něj krokem k "privatizaci strany zezdola". Topolánek ale také ve svém projevu zdůraznil, že nejde o žádný boj s regionálními kmotry, jak se o tom píše, protože vnímá, že každý region má přirozeně své vůdce.

Poslankyně Lucie Talmanová a primátor Pavel Bém na 20. kongresu ODS (21. listopadu 2009)

Šéf občanských demokratů doporučil své straně, ať změní stanovy tak, aby se počet delegátů odvozoval od celkového počtu voličů a volebního výsledku v konkrétním regionu. - čtěte Kvůli aféře s černými dušemi odebírá ODS licenci buňce v Děčíně

Topolánek se stranickým kolegům omluvil i za to, že dostatečně nevysvětlil svůj náhlý odchod z poslanecké funkce. "Omlouvám se za svou slabost, kdy jsem dva týdny opravdu přemýšlel, jak chci jít dál a zda vůbec," uvedl šéf ODS ve svém bilančním projevu.

Předseda horní komory Přemysl Sobotka na 20. kongresu ODS (21. listopadu 2009)

Velký prostor věnoval obhajobě počínání své bývalé vlády, kterou dokázala na jaře opozice svrhnout za pomoci poslanců zvolených za ODS Vlastimila Tlustého a Jana Schwippela a zelených Olgy Zubové a Věry Jakubkové.

Jen pesimista si ale podle Topolánka stěžuje, vůdce místo toho napíná plachty. "Napněme plachty, pojďme představit občanům naši vizi do roku 2020, pojďme společně vyhrát volby," zakončil šéf ODS svůj projev.

Prezident Klaus poslal své bývalé straně zdravici

Jako čestní hosté na kongresu ODS vystoupili exministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který je kandidátem na šéfa nové strany TOP 09, a také lídr lidovců Cyril Svoboda a šéf zelených Ondřej Liška. Všichni kladně ohodnotili práci a výsledky Topolánkovy vlády.

Ivan Langer a Karel Schwarzenberg na kongresu ODS. (21. listopadu 2009)

Svou zdravici kongresu poslal také prezident Václav Klaus, zároveň bývalý člen ODS a její zakladatel. "Přeji vám nalezení schopných mužů a žen, pro něž politika bude primárně službou veřejnosti, a nikoli prostředkem k naplňování privátních zájmů. Jen tak lze vrátit politice důvěru veřejnosti. Jen tak bude mít silnou důvěru i Občanská demokratická strana. Jen tak se i já - ačkoli již členem nejsem - budu i nadále cítit občanským demokratem," napsal Klaus.

Prezident, který je na státní návštěvě Peru, ODS vybídl, aby nepřenechala své tradiční voliče extrémistům. V listu delegátům kongresu Klaus uvedl, že ODS byla stranou, která v uplynulých letech nejvíc udělala pro svobodu. Hrozbu teď Klaus vidí ve štědrosti sociálního státu a v omezeních ze strany Evropské unie.

Když nebude na tato téma ODS dostatečně dbát, hrozí podle prezidenta, že se těchto témat ujmou a osloví voliče i různá extrémistická uskupení.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue