Obama si půjčil mou kampaň, píše ve svých pamětech poražená Palinová

  • 4
Kdyby někdo uspořádal celoamerickou anketu o jediné slovo, které nejpřiléhavěji charakterizuje Sarah Palinovou, zvítězil by nejspíš termín „kontroverzní“. Právě taková totiž bývalá guvernérka Aljašky a žena, jež po boku Johna McCaina usilovala o Bílý dům, je. Teď je zpátky – vydala knihu pamětí.

Pro jedny charismatická vůdkyně a naděje republikánů do příštích prezidentských voleb, pro druhé nepříliš inteligentní ambiciózní semetrika, jejíž největší vášní je vraždit zvířata při lovu. Po prohraných volbách a hlavně červencové rezignaci na post guvernérky poněkud zmizela ze záře reflektorů. Jak to vše vidí ona sama?

Bestseller už předem

Nejprve nejzákladnější fakta o její knížce, jež dostala název Going Rogue: An American Life (Proměna v rebelku: americký život). : počet stran 413, náklad 1,5 milionu výtisků, výše zálohy pro autorku 1,25 milionu dolarů.

Kniha se stala bestsellerem ještě dřív, než vůbec spatřila světlo světa. Nakladatelství Harper Collins už několik měsíců čelilo náporu objednávek. A když nadešel "den D", před nejedním knihkupectvím po Spojených státech se zformovala fronta. "Ne sice tak dlouhá, jako když vychází nový Harry Potter, ale je vidět, že o Palinovou je zájem," poznamenala Rhonda McBrideová z aljašské televizní stanice KTUU.

Sarah Palinová podepisuje svou knížku (18.11.2009)

Sarah Palinová podepisuje svou knížku (18.11.2009)

A s čím vším se "rebelka Sarah" svým čtenářům svěřuje? Třeba s těžkostmi kolem loňské předvolební kampaně. McCainovi lidé ji prý nenechali, aby byla sama sebou.

Nutili mě nosit drahé šaty, stěžuje si. Nařizovali mi, co mám říkat. Před televizní debatou s Obamovým viceprezidentským kandidátem Joem Bidenem mě zapřísahali, abych odpovídala jen neurčitě. Po prohraných volbách mě nenechali vystoupit s projevem, v němž bych porážku uznala. To všechno ukřivděná Palinová prozrazuje.

Obamova půjčená kampaň

Dál třeba tvrdí, že kampaň Baracka Obamy, kterou mimochodem politologové hodnotí jako jednu z nejlépe zorganizovaných v dějinách bojů o Bílý dům, byla velmi silně inspirována její vlastní kampaní před volbou aljašského guvernéra před třemi lety.

Paměti Sarah PalinovéV čem konkrétně? Tak třeba v otázce shromažďování financí. Obama po vzoru aljašské guvernérky vsadil na "prvodárce", kteří mu posílali menší částky. Anebo vyměnil pouhé líbivé pózování na fotkách za "poctivé rozhovory s voliči". To nejzásadnější však teprve přijde: Obama si prý půjčil i onen koncept změny, který ho do Oválné pracovny nakonec vynesl.

"Rebelka Sarah" ale ví, odkud vítr vane: spojovací článek mezi svou a Obamovou kampaní vidí v muži jménem Pete Rouse, který je prezidentovým poradcem. Rouseova matka pochází z Aljašky a on sám tam několik let žil a pracoval. Právě tehdy nejspíš uviděl kampaň Palinové a rozhodl se její principy využít pro Obamu.

A když už jsme u prezidenta... Ten včera prohlásil, že si novou knihu nepřečte. "Jsem si jist, že i bez mého přičinění se bude prodávat dobře," prohlásil.

Příští první prezidentka USA?

A co teď vlastně bude Sarah Palinová dělat? Knihu dopsala, ale nějakou dobu ji dozajista bude propagovat. Z postu šéfky Aljašky odešla, ale v rámci Republikánské strany se činí (naposledy se otočila zády ke stranické kandidátce do Kongresu a podpořila rivala od konzervativců. Výsledkem bylo vítězství demokrata).Navíc má pořád pět dětí a vnouče.

Existuje však jedna otázka, která se s její osobou pojí nejvíce: bude se za tři roky ucházet o Bílý dům? Znamenalo by to samozřejmě zvítězit ve stranických primárkách. A to by rozhodně nebylo jednoduché, neboť leckdo z umírněnějšího křídla republikánů nemůže Palinovou ani cítit.

Pokud by se toto povedlo, stanula by tváří v tvář Obamovi, který bude automaticky obhajovat. Ona sama tvrdí, že prezidentské volby 2012 teď "nemá na radaru". Chce spíš pomoci své straně v těch "kongresových", které jí čekají v listopadu 2010.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue