VIDEO: Škrábání stěn při malování nenávidíme, ale bez něj to nejde

  • 23
V okamžiku, kdy je na stěně příliš mnoho starých vrstev, nová barva by se při malování loupala. Staré nátěry se musí oškrábat. Je to operace, která zabere minimálně stejně času, jako malování samotné.

Může se stát, že se s vervou pustíte do malování. Sotva ale přiložíte ke stěně váleček, staré vrstvy se na něj začnou nabalovat jako těsto. To je první signál k tomu, abyste přerušili práci a přeorganizovali čas. Zatímco běžné malování ve dvou místnostech lze i se schnutím jednotlivých vrstev, úklidem a stěhováním nábytku stihnout za jediný den, se škrábáním si na to vyhraďte celý víkend.

Z jednoduchého překrytí skvrn byla akce na dva dny

Ve třetím kole soutěže Hobby o vymalování zdarma jsme malovali v bytě, kde malbu poškodili sousedé z horního patra. "Uvolnil se jim přívod vody do klozetu. Uprostřed noci mě probudilo nějaké kapání a to už bylo v koupelně pomalu po kotníky vody," popisuje majitelka bytu.

Malíři původně počítali s tím, že oškrábou jen zničené stropy. Když ale posoudili zkušeným okem stav stěn, zjistili, že stěny v tomto bytě už byly malované tolikrát, že budou muset celou koupelnu i předsíň oškrábat. "Tak to dřív než za dva dny nestihneme," vynáší ortel malířský mistr Miroslav Koubek.

Soutěž o vymalování zdarma

Soutěž Hobby o vymalování zdarma probíhala ve čtyřech kolech. Posílali jste nám fotografie prostoru, který jste potřebovali vymalovat. V prvním kole to byl obývací pokoj, ve druhém chodba, nyní místnost s malbou poškozenou fleky a příště dětský pokoj.

Soutěž jsme pořádali ve spolupráci s výrobcem barev Barvy a laky Hostivař, posílání fotografií do posledního kola již bylo ukončeno.

Malířská parta byla trochu překvapena miniaturními rozměry bytu 2+kk. "Tyto domy prý byly stavěné někdy ve třicátých nebo čtyřicátých letech, tehdy byla zřejmě taková koupelna přepych, z dnešního pohledu je to ale příšerná nudle," říká majitelka bytu, do kterého se nastěhovala teprve před nedávnem a právě předsíň s koupelnou bude rekonstruovat. A co se týká rozměrů, měla pravdu. Malíři se tam sotva rozkročili s žebříkem.

Poškozená koupelna, kde se také malovaloPoškozená koupelna, pohled od okna

Během prvního dne nás čeká sada úkonů: namočit starou malbu, oškrábat ji a tmelem vyspravit nejhorší nerovnosti. Pak se vymaluje komplet bílou barvou zředěnou penetrací, stěrkou se vyspraví drobné nerovnosti, stěny se zbrousí.

Druhý den se stropy vymalují speciální barvou Flek-Stop, která dokáže překrýt zbytky fleků z havárie vody. Nakonec se už bude "jen" malovat. Během prvního dne má majitelka bytu čas vybrat si odstín barev na stěny.

Začínáme namáčením

Namáčíme obyčejnou vodou

"Dřív, než se pustíte do oprav, nechte fleky aspoň tři týdny vyschnout," radí Koubek. Stěny i strop se namáčejí obyčejnou vodou, může být i vlažná. Tím se rozmělní staré vrstvy malby a usnadní se škrábání. Namáčení bývá nutné i několikrát opakovat, záleží na tom, kolik vrstev malby se pokoušíte zlikvidovat. Tato práce tak trochu připomíná průzkumy kunsthistoriků odhalujících na starých plátnech původní malby.

Namáčení rezavého fleku

Zvlášť v místech s fleky si dejte nejvíc záležet, nejčastěji tam hrozí, že by se při následném malování staré vrstvy loupaly.

ŠkrábáníRohy malířské škrabkysi před použitím lehce obruste smirkovým papírem

Rohy malířské škrabky před prvním použitím mírně zbruste smirkovým papírem. "Anebo třeba o schody, to je jedno," říká Miroslav Koubek. Jde jen o to, aby při škrábání neudělaly do stěny rýhy. Naučit se rovnoměrnému tlaku na škrabku chce trochu cviku, proto začněte raději v místech, která nejsou vystaveny prvnímu pohledu po vstupu do místnosti. Nebudete tolik muset opravovat stěrkou.

Začněte hrubými opravami

Hrubá oprava poškozených místZbytky po zednících bude třeba pečlivě zatmelit

Po oškrábání bude potřeba provést hrubé opravy. Zvláště na oškrábané stěně se najde mnoho nerovností. "Odhalíte například stará místa se zasekanou elektřinou. A zedníci mají takovou specialitu: když zahlazují šlicy po elektrických instalacích, zaštukují je na úroveň staré malby. Takže když my to teď oškrábeme, vznikne schůdek, který se musí zatmelit, jenže dokonale to nikdy neuděláte. To je škoda," upozorňuje malíř. V našem případě tmelíme Remal vyrovnávací stěrkou.

Po oškrábání a zatmelení největších děr se stěny rozmydlí štětkou namočenou v teplé mýdlové vodě

Po provedení hrubých oprav se komplet stěny i povrch rozmyjí mýdlovou vodou. Do teplé vody se rozpustí mazlavé mýdlo, lze ale použít i běžné toaletní. Tento proces má dvojí účel: zbytky po škrábání se pod tlakem vetřou do stěny a navíc se vyrovnají drobné nerovnosti.

S oblými rohy je velká piplačkaStěrku obrousíte brusnou mřížkou, jaká se používá i na sádrokartony

Po zaschnutí stěny můžete přistoupit k dalším, jemnějším opravám. Dejte si záležet na "tvarování" rohů, na větší plochy místo škrabky použijte raději zednické hladítko, použijete stejnou stěrku jako na drobné opravy.

Jemné nerovnosti se dobře zamaskují hladítkemBrusná mřížka o hrubosti 80

Po zaschnutí si připravte brusnou mřížku, jaká se používá například k broušení sádrokartonu (my jsme použili hrubost 80). Pak už záleží jen na vaší trpělivosti a citu pro detail, jak budou stěny hladké. Pro rohy a obliny se vyplatí mřížku sundat z držáku a vzít ji do ruky, lépe "vytvarujete" detaily.

Další fotografie z malování bytu vytopeného sousedy najdete ve FOTOGALERII.