Francii zachránil gól po neodpískané ruce, na MS postupuje i Slovinsko

• 489
Se štěstím postupují na mistrovství světa fotbalisté Francie. V barážové odvetě podlehli Irsku doma 0:1 a protože na hřišti soupeře stejným způsobem vyhráli, utkání šlo do prodloužení. To rozhodl gólem, kterému předcházela neodpískaná ruka, ve 103. minutě Gallas.

Slovinsko, soupeř českých fotbalistů z kvalifikační skupiny uspěl proti Rusku. V odvetě vyhrál 1:0 a protože na hřišti soupeře padl 1:2, raduje se z překvapivého úspěchu.

Stejně jako Slovinci slaví druhou historickou účast i Řecko po výhře 1:0 na hřišti Ukrajiny. Doma uhrálo remízu 0:0.

Portugalsko dokázalo vyhrát v Bosně a Hercegovině stejným výsledkem jako v prvním duelu 1:0 a šampionát mu neunikne.

Francie, mistr světa z roku 1998 a úřadující vicemistr, se tak představí na světovém šampionátu počtvrté v řadě. Na postup přes Irsko se však hodně nadřela, přestože měla před odvetou baráže nejlepší pozici.

Vyhrála totiž na hřišti soupeře. O tuto výhodu však Francouzi přišli již po půlhodině hry, kdy mířil přesně Keane.

Irové pak mohli několikrát dokonce vstřelit postupovou branku, ale v koncovce selhali. Pykali za to v prodloužení, kdy stoper Gallas vyrovnal na konečných 1:1. Jeho rozhodující brance však předcházela ruka spoluhráče Henryho.

Rusko dohrálo bez vyloučených Keržakova a Žirkova, přesto mohlo srovnat, ale Vasilij Berezuckij svou šanci nevyužil.

Zarmoutil tak trenéra Guuse Hiddinka, který v kvalifikaci MS poprvé selhal. Předtím na turnaj dovedl jak Nizozemce (1998), tak Austrálii (2006) a zahrál si i na MS 2002 s pořadatelskou Koreou.

Slovinsko - Rusko, zlamání ruských fotbalistů

Jediný gól Portugalska v odvetě v Zenici obstaral Raúl Meireles. Portugalsko tak na velké akci chybělo naposledy na MS 1998.

Branku, která rozhodla o postupu Řecka, vstřelil po půlhodině hry útočník Dimitris Salpingidis.

Řekové jakoby se v baráži rozpomněli na výkony z evropského šampionátu 2004, kde se stali pod vedením stávajícího trenéra Otty Rehhagela senzačními mistry Evropy, a důslednou obranou narušovali hru Ukrajinců.

Ti se sice v úvodu zápasu dostali do dvou šancí, ale Ševčenko ani Alijev své příležitosti nevyužili.

Ukrajina - Řecko, zklamaný Jevgen Seleznov

To Řekové udeřili z prvního vážnějšího útoku. Samaras vysunul kolmou přihrávkou za obranu kolegu z útoku Salpingidise, ten tváří tvář brankáři Pjatovovi zachoval chladnou hlavu a střelou po zemi rozhodl.

Ukrajinci v tu chvíli potřebovali vstřelit dva góly, ale přes dobře pracující soupeřovu obranu se neprosadili ani jednou. Řekové si tak zahrají na mistrovství světa poprvé od roku 1994.

Výsledky barážových odvet

DONĚCK: Ukrajina - Řecko 0:1 (0:1)

Branka: 31. Salpingidis. Rozhodčí: Benquerenca (Port.). První zápas 0:0, postoupilo Řecko.

ZENICA: Bosna a Hercegovina - Portugalsko 0:1 (0:0)
Branka:
56. Meireles. Rozhodčí: Rosetti (It.). ČK: 76. Salihovič (Bosna). První zápas 0:1, postoupilo Portugalsko.

MARIBOR: Slovinsko - Rusko 1:0 (1:0)

Branka: 44. Dedič. Rozhodčí: Hauge (Nor.). ČK: 66. Keržakov, 90.+2 Žirkov (oba Rus.). První zápas 1:2, postoupilo Slovinsko.

PAŘÍŽ: Francie - Irsko 1:1 po prodl. (0:1, 0:1)
103. Gallas - 32. Keane. Rozhodčí: Hansson (Švéd.). První zápas 1:0, postoupila Francie.

Posledním postupujícím z Afriky je Alžírsko

Svou historicky třetí účast na šampionátu a první po 24 letech si zajistilo Alžírsko výhrou 1:0 v rozhodujícím utkání na neutrální půdě s Egyptem.

Zápas v súdánském Umdurmánu byl od začátku hodně nervózní, k čemuž přispěly i útoky egyptských fanoušků na alžírské fotbalisty před sobotním vzájemným zápasem ve skupině, který Egypt nakonec vyhrál 2:0.

Zakončil tak skupinu se stejným bodovým ziskem i shodným skóre jako Alžírsko a rozhodnout tak musel
až dnešní dodatečný zápas.

V něm si úřadující mistr afrického kontinentu Egypt častěji vytvářel šance, ale Alžířany držel náhradní brankář Čaúčí, který jen v první půli předvedl tři velmi dobré zákroky na čáře.

Pět minut před poločasem tak udeřili Alžířané, když míč propadl k obránci Ánsaru Jahíovi, který tvrdou ranou o břevno zajistil vedení.

Po hodině hry mohl rozhodnout Säifi, ale jeho hlavičku vychytal egyptský brankář Hadárí. Hned vzápětí ho na druhé straně napodobil Čaúčí při
Mutiabově pokusu.

V závěru se Egypt ze všech sil snažil o vyrovnání, ale obrana Alžířanů hrála bezchybně a těsnou výhru uhájila.

Alžírsko - Egypt 1:0 (1:0)
Branka: 40. Jahíá. Rozhodčí: Maillet (Seychely), postupuje Alžírsko.