Amelie Earhartová při letu kolem světa přišla o život. „Když nic jiného, alespoň její část dokončí let,“ řekl před startem Atlantisu astronaut Bresnick. | foto: NASA

Šála aviatičky zmizelé při letu kolem světa oblétla Zemi v raketoplánu

  • 3
Mise raketoplánu Atlantis pokračuje spojením s vesmírnou stanicí ISS. Raketoplán u ní zakotvil včera. Na palubě symbolicky nese i šálu slavné průkopnice letectví Amelie Earhartové, která v roce 1937 zmizela, když chtěla jako první žena obletět Zemi.

Amelia Earhartová

Červenozelenobílou šálu s číslem 99, odkazujícím na meziválečné sdružení žen-pilotek zvané Ninety-Nines, vzal do vesmíru jako upomínkový předmět astronaut a letový specialista Randy Bresnick. Jeho dědeček byl dvorním fotografem Earhartové.

Právě tato aviatička v roce 1932 dokázala, že vzduch nebude jen doménou báječných mužů na létajících strojích. Sama se vydala přes Atlantik a po patnáctihodinovém letu z Newfoundlandu přistála poblíž severoirského Derry.

"Letíte z dálky?" zeptal se prý Earhartové zvídavý irský farmář. "Z Ameriky," ohromila ho. Vždyť první přelet Atlantiku uskutečnil teprve před pěti lety Charles Lindbergh.

O pět let později ale letecká komunita truchlila. Earhartová se záhadně ztratila nad Pacifikem. Chtěla jako první žena na světě obletět celý svět. Vrak letounu dosud oceán skrývá.

"Ještě, že dědeček neletěl"

"Naštěstí se rozhodla nevzít si (na let kolem světa) svého fotografa, jinak bych tu asi dnes nebyl," poznamenal před startem astronaut Bresnick.

Šála Amelie Earhartové v Muzeu pilotek"Víme, že tu šálu nosila, ale nemáme žádnou fotografii, jak ji má na sobě," lituje kurátorka Muzea pilotek v Oklahomě Carolyn Smithová. "Dala nám ji matka nebo sestra Earhartové s jejími dalšími předměty," doplnila pro server Collectspace.com.

Z dalších upomínkových předmětů vzali astronauti Atlantisu na palubu třeba nášivky s emblémem mise nebo tričko cyklistické nadace LiveStrong, kterou zaštítil sedminásobný vítěz Tour de France Lance Armstrong. Délku třítýdenního závodu přezdívaného Stará dáma raketoplán urazí za sedm minut.

Mimochodem, právě Atlantis vezl do vesmíru i český "suvenýr" - astronaut Andrew Feustel si s sebou letos v květnu vzal Nerudovy Písně kosmické. - více o Písních kosmických v kosmu čtěte zde

Zbývá už jen pět startů raketoplánů

Účel mise Atlantisu je ovšem prozaičtější než výroba či zvýšení hodnoty suvenýrů. Jak se lety raketoplánů chýlí ke konci, NASA se snaží na ISS vynést co nejvíce náhradních dílů, aby stanice mohla fungovat i později.

Atlantis jich veze přes 13 tun a na misi má méně času než raketoplány Endeavour či Discovery - ty mohou ISS zčásti využít jako "nabíječku". Astronauti mají při jedenáctidenním letu v plánu tři výstupy do volného prostoru. - více o celkově 31. letu Atlantisu čtěte zde

Až se Atlantis misi označenou STS-129 skončí, upomínkové předměty se z části vrátí zpět do muzeí nebo sponzorských institucí. Některé astronauti rozdají - zřejmě dětem - aby povzbudili možné budoucí průzkumníky vesmíru, uvedla NASA.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video