Klaus varoval před zhoubnými ideologiemi, Havel připomněl mrtvé

  • 970
Česko slaví Den boje za svobodu. Prezident Václav Klaus při pietě u Hlávkovy koleje v Praze připomněl opomíjenou propojenost vrcholu nacistické perzekuce studentů v roce 1939 s událostmi v roce 1989. Jeho předchůdce Václav Havel v Senátu jmenovitě připomněl desítky osobností, které vzdorovaly totalitě, ale už nežijí.

Dnes uplynulo dvacet let od pádu komunistické totality v tehdejším Československu a 70 let od zavření vysokých škol německými nacisty.

Oslavy 17. listopadu jsme sledovali on-line zde

Právě tuto událost, v posledních dvaceti letech zastíněnou oslavami počátku pádu socialismu v ČSSR, si už v 9 hodin připomněla hrstka účastníků pietního shromáždění u Hlávkovy koleje v Praze.

17. listopad 1989

Tento den nacisté završili perzekuci studentů, která začala už po oslavách výročí republiky 28. října. Při nich německé jednotky zastřelily dělníka Václava Sedláčka a vážně zranily studenta medicíny Jana Opletala. Opletalův pohřeb se stal další demonstrací. Okupanti zareagovali zatýkáním studentů a uzavřením vysokých škol.

Prezident Václav Klaus připomněl, že studentský pochod v roce 1989, který připomínal smrt studenta Jana Opletala za nacistické okupace, přímo vedl ke konci komunistického režimu.

Klaus vybídl k pozornosti před těmi, kteří se i dnes snaží své ideje prosadit za každou cenu. Hlavním poučením z roku 1939 je pro něj prý vědomí, že se neustále mohou rodit nebezpečné ideologie.

"Nemyslím, že se k nám vrátí hitlerovský nacismus. Ale bylo by chybou si myslet, že máme na věky vyhráno," řekl prezident.

"Opět jsme konfrontováni s vírou v jednu konkrétní spásnou ideu, opět se objevují snahy tuto ideu prosadit za každou cenu. Když se zdá, že to nejde po dobrém, pak se vyzývá k tomu, aby byly použity i metody méně mírumilovné," podotkl Klaus. - celý text Klausova proslovu najdete zde

Havel přečetl dlouhý seznam mrtvých disidentů

V Senátu připomněla výročí konference Cesta z okovů pro představitele parlamentů z 11 postkomunistických zemí. Mezi řečníky byl i český exprezident Václav Havel.

o programu akcí v Praze si přečtěte zde

Svého projevu využil k připomenutí těch, kteří vzdorovali totalitnímu komunistickému režimu, ale dnešních oslav se nedožili. Mezi desítkami osobností jmenoval také svoji první manželku Olgu, v roce 1969 upáleného studenta Jana Palacha nebo Slováka Jána Langoše.

Na seznamu byli také herci, myslitelé, muzikanti či básníci. Havel uvedl, že tito lidé pocházeli z různého prostředí a měli i různé názory, avšak šlo jim o tytéž ideové hodnoty. "Navazovali na dílo bojovníků za svobodu z dřívějších desetiletí," řekl někdejší disident Havel.

Před polednem se stalo centrem dění podloubí na pražské Národní třídě, kde se u pamětní desky vystřídali například šéfové nejsilnějších stran Mirek Topolánek a Jiří Paroubek, nebo prezident Václav Klaus. Jeho příchod vzbudil velké emoce. - Nedělej ostudu! a Ať žije Klaus! křičeli na prezidenta na Národní

Nebude se jen slavit

Ne každý tvrdí, že 17. listopadu je důvod k oslavám. V Praze chtějí sejít i pravicoví extremisté, policie bude v pohotovosti.

Další shromáždění jsou nahlášena do horní části Václavského náměstí a na Senovážné náměstí. Vzpomínat tam chtějí studenti z Inventury demokracie, ale také hnutí Nespokojení občané a aktivista Jan Šinágl. Iniciativa Dost chce v ulici Na Příkopě protestovat proti Bruselu.

Hlavní akcí bude rekonstrukce pochodu

Odpoledne se v Praze uskuteční například průvod ve stopách studentského pochodu z roku 1989, proti kterému zasáhla komunistická policie. Tentokrát vyvrcholí koncertem. Průvod půjde z Albertova na Národní třídu, která bude uzavřena pro dopravu. - více o pražském programu čtěte zde

V centru se odehrají také recesistické akce připomínající předlistopadové Československo.

Slaví se i mimo Prahu. V Brně se uskuteční lampionový průvod, v Olomouci happening s koncertem. V Plzni se ulice Bedřicha Smetany promění v ulici Totality, konat se budou rovněž koncerty.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video