Jsem pro svobodu na internetu, rýpl si Obama při debatě s čínskými studenty

  • 29
Americký prezident Barack Obama zahájil oficiální část návštěvy Číny debatou na univerzitě v Šanghaji. Studenti se ptali na citlivé otázky o Tchaj-wanu či internetu, který v Číně hlídají tisíce cenzorů. Obama poznamenal, že je pro svobodu na síti. Diskuze běžela živě na webu, celostátní televize ji nepřenášela.

Ahoj, pozdravil Barack Obama čínsky studenty, kteří dorazili na diskuzi v Šanghajském vědeckém a technologickém muzeu. Vzápětí se omluvil, že jeho znalost čínštiny není tak dobrá jako jejich angličtina.

Na začátku si šéf Bílého domu pochvaloval dobré vztahy s Pekingem a zdůraznil, že obě země nejsou protivníky. "Nechceme krotit růst Číny," poznamenal. "Naopak vítáme Čínu jako silného, prosperujícího a úspěšného člena mezinárodního společenství."

Obamy se chtělo ptát tři tisíce lidí

Při setkání čelil nejen otázkám z publika, své dotazy mohli posílat i uživatelé internetu. Nakonec jich dorazilo přes tři tisíce a narážely i na citlivá témata jako je svoboda na internetu, který v říši středu kontrolují tisíce cenzorů.

Barack Obama v Šanghaji diskutoval s univerzitními studenty (16. listopadu 2009)

Barack Obama v Šanghaji diskutoval s univerzitními studenty (16. listopadu 2009)

OTÁZKY PRO PREZIDENTA

- Máte profil na Facebooku a mohu si vás přidat jako kamaráda?
- Máte rád kung-pao?
- Kolik vína vypijete na posezení?
- Kdo platí oblečení Michelle Obamové?
- Nechtěl byste raději být prezidentem Číny?
- Prozradíte mi váš jaderný kód?
- Umíte používat jídelní hůlky?

Obama se ve svých odpovědích přímé kritice režimu vyhnul. Malé rýpnutí si ale neodpustil.

"Svoboda projevu, vyznání a přístupu k informacím jsou univerzální práva, která by měla být přístupná všem lidem včetně etnických a náboženských menšin," řekl Obama. "Jsem velký příznivec svobody na internetu," dodal.

Jeho odpovědi doprovázel potlesk studentů i smích, když se šéf Bílého domu pokoušel o čínštinu.

Publikum ale zvážnělo, když přišla řeč na Tchaj-wan, který si chce Čína podmanit a to i za cenu vojenské akce.

"Spojené státy daly v minulosti jasně najevo svou podporu politice jednotné Číny... Na tomto přístupu nehodláme nic měnit," řekl Obama, i když se vyhnul přímé odpovědi na otázku, jestli Američané stále prodávají Tchaj-wanu zbraně.

Celostátní televize debatu živě nevysílala

Deník The New York Times se v souvislosti s debatou všiml, že ji nepřenášela celostátní televize a do vysílání zařadila až sestříhané části. Živě ji tak Číňané mohli sledovat jen na dvou internetových portálech a v lokální šanghajské televizi. Tam běžel přenos s mírným zpožděním, které může poskytnout prostor k cenzurním zásahům.

Barack Obama v Šanghaji diskutoval s univerzitními studenty (16. listopadu 2009)

Barack Obama v Šanghaji diskutoval s univerzitními studenty (16. listopadu 2009)

Podobnou debatu amerického prezidenta se studenty přitom celostátní televize přenášela v roce 1998, kdy ji absolvoval Bill Clinton, a také o čtyři roky později, kdy s pekingskými studenty diskutoval George W. Bush.

Dnešní setkání mohli zájemci shlédnout i na stránkách Bílého domu, které v Číně nejsou cenzurované. Živý přenos se simultánním překladem nabídla i stránka Bílého domu na sociální síti Facebook.

Obama povečeřel s čínským prezidentem

Barack Obama je v Číně na čtyřdenní návštěvě. Do země přicestoval včera, dnes se ze Šanghaje přesunul do Pekingu, kde povečeřel s prezidentem Chu Ťin-tchaem. Zítra pak bude s hlavou státu jednat oficiálně.

Americký prezident Barack Obama s čínským prezidentem Chu Ťin-tchaem (16. listopadu 2009)

Americký prezident Barack Obama s čínským prezidentem Chu Ťin-tchaem (16. listopadu 2009)

Při rozhovorech mají přijít na řadu i citlivá témata, jako jsou čínské vztahy se Severní Koreou a Íránem. Obama se nechce vyhnout ani otázce lidských práv, obchodních vztahů a kurzu čínského jüanu, který je podle amerických odborníků značně podhodnocen.

Velká čínská firewall

- V Číně je asi 250 milionů uživatelů internetu (nejvíce na světě), ten je však pod přísnou vládní kontrolou.
- Čínské úřady zablokovaly například Twitter i další sociální síť Facebook po červencových krvavých nepokojích v čínské muslimské provincii Sin-ťiang.
- Uživatelé internetu se mohou na stránky sociálních sítí dostat pouze prostřednictvím takzvaných proxy serverů, kterým se cenzuru daří obcházet.                                                                            Autor: ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video