Pád vlády i otálení s Lisabonem byla chyba, řekla Albrightová studentům

  • 255
Pád vlády v době českého předsednictví v EU byla chyba stejně jako otálení s ratifikací lisabonské smlouvy, řekla při debatě se studenty v Praze bývalá ministryně zahraničí Spojených států Madeleine Albrightová. Na přímou otázku, jak hodnotí českého prezidenta Václava Klause, Albrightová odvětila, že jeho jednání nerozumí.

Členství Česka v EU je podle ní důležité a Češi by měli být ve své zahraniční politice aktivnější a čitelnější. Obnova české demokracie je v rukou mladých lidí, zdůraznila Albrightová v diskusi vedené v češtině.

Bývalého prezidenta Václava Havla hodnotí Albrightová jako hrdinu, zasloužil by si podle ní Nobelovu cenu za mír. Současnou hlavu českého státu Klause ale příliš nechápe.

"Pravda je, že já dobře nerozumím tomu, co váš prezident dělá, opravdu tomu nerozumím," řekla Albrightová studentům.

Lidé bděte! burcoval Václav Havel

Z Čechů má pocit, že jsou proevropští, usilovali o vstup do Evropské unie a Severoatlantické aliance. Nechápe proto některé Klausovy protievropské kroky ani jeho tažení proti snahám o zmírňování globálního oteplování.

Ze současné politické situace v Česku je Albrightová rozčarovaná. Jak ale několikrát zdůraznila, "demokracie je práce". Mladí lidé by se měli zapojit do politiky a nahradit současnou politickou reprezentaci, když si jí neváží.

"Lidi můžou říct, my jsme nešťastní nebo nás to nebaví, proč bychom nejeli na chatu, a nechat všem těm lidem, ať si dělají, co chtějí, ale demokracie funguje jen tehdy, když lidi pracují, demokracie je práce," uvedla Albrightová.

Odpovědnost za členství v NATO

Upozornila na příklad Spojených států. Osm let vlády republikánského prezidenta George Bushe bylo "příšerných", míní demokratka Albrightová. Potom ale mladí lidé aktivně vzali věc do svých rukou a pomohli zvolit současnou hlavu státu Baracka Obamu.

Na postoj Albrightové k prezidentu Klausovi a jeho výrokům se ptalo hned několik studentů. Připomněli například jeho nedávná slova, že armáda by měla především chránit Česko, zahraniční mise jsou pak podle něho spíše doplňkem.

Bývalá americká ministryně uvedla, že Česko by mělo převzít svůj díl zodpovědnosti za členství v NATO. Jakmile bude ČR potřebovat pomoc spojenců, dostane se jí, na oplátku ale musí pomoci tam, kde je potřeba.

Česko má podle Albrightové velkou šanci profilovat se jako odborník na přechod zemí od totality k demokracii. Mohlo by své zkušenosti předávat ostatním zemím, které jsou v přechodu teprve na začátku.

Albrightová: Vy teď nemůžete být oběti

Přestože je ČR malá země, může podle této české rodačky vykonat velké věci na poli zahraniční politiky. Nesmí ale být zahleděná pouze do sebe, země se musí více otevřít Evropě i světu a převzít svůj díl zodpovědnosti, dodala.

"Vy teď nemůžete být ´victims´ (oběti), ale musíte být partnery, vidět se jako partneři, jste v NATO a EU a jsou různé zodpovědnosti, Amerika potřebuje vás jako partnery," řekla Albrightová.

Diskuse studentů s Albrightovou se uskutečnila v aule Filozofické fakulty v Praze při příležitosti 20. výročí přechodu od komunistického režimu k demokracii. Albrightovou pozval do České republiky exprezident Havel.

Celý den se v Praze koná jím připravený program. Vystoupil například francouzský filozof André Glucksmann, jeho český kolega Jan Sokol, místopředseda Senátu Petr Pithart, britský dramatik českého původu Tom Stoppard či někdejší polský disident Adam Michnik. Program vyvrcholí večerním koncertem v Pražské křižovatce.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video