Ministr Štefan Füle je českým kandidátem na eurokomisaře. A po nějaké době se opět objevily informace o jeho nehodě v Litvě před devíti lety. | foto: David Neff, MAFRA

Füleho znovu dostihla minulost, média oživila jeho nehodu v Litvě

  • 204
Média se znovu zabývají minulostí kandidáta na eurokomisaře Štefana Füleho. Tentokrát nikoli kvůli jeho členství v KSČ ani studiím v Moskvě, ale kvůli nehodě z roku 2000. Tehdy v Litvě narazil do jiného auta, když se vyhýbal chodci. Poprvé o tom informovalo Rádio Česko již v září 2005.

Případ připomněl server Aktuálně.cz. Píše nicméně, že žádné bližší informace se neobjevily - ministerstvo zahraničí své podklady skartovalo, Národní bezpečnostní úřad je utajuje. Füle se tehdy snažil vyhnout chodci, přičemž narazil do jiného vozidla. Nehoda se obešla bez zranění účastníků.

Rádio Česko před čtyřmi lety upozornilo, že Füleho prověřovala protikorupční policie kvůli jeho bezpečnostní prověrce. Füle tehdy byl českým velvyslancem při Severoatlantické alianci.

Současný kandidát na eurokomisaře Füle přitom tehdy nebyl jediný, kdo se ocitl v hledáčku policistů. Další diplomat figuroval v nehodě, při níž zničil služební vůz, čímž vznikla škoda 600 tisíc korun.

"Podle dokladů dochovaných na ministerstvu zahraničí dospěla litevská policie k závěru, že velvyslanec (Füle) nese za nehodu vinu. S ohledem na diplomatickou imunitu ale sankce nebyla uložena, napsala litevská policie," uvedl server Aktuálně.cz.

Podle neoficiálních zdrojů sehrál v nehodě roli alkohol, což Füle rozhodně odmítl. "Nehoda byla řádně vyšetřena ministerstvem i policií. Ministr Füle také jasné odmítá, že by řídil auto bez patřičného oprávnění," řekla iDNES.cz Füleho mluvčí Marie Faturová.

Informace o Füleho minulosti se čas od času objevují - zpravidla ve chvíli, kdy se dostane do nové funkce. Jeho kariéra je pestrá: na přelomu tisíciletí řídil dva roky ambasádu ve Vilniusu, pak byl náměstkem ministra obrany Jaroslava Tvrdíka, v březnu 2003 se stal velvyslancem Česka ve Spojeném království. Pak nahradil Karla Kovandu jako velvyslanec při NATO.

Rozvířil vody pověstí muže ze "školy pro špiony"

Füle vzbudil pozornost například tím, že absolvoval Státní institut mezinárodních vztahů v Moskvě (MGIMO). Elitní škola pro diplomaty totiž má pověst líhně agentů někdejší KGB - diplomatické krytí bylo jednou z obvyklých metod, jak Moskva maskovala a stále maskuje své zpravodajce v zahraničí.

S agenty tak mohl přijít do kontaktu i Füle, svého času člen KSČ. Už dříve ale řekl, že na své členství v komunistické straně "není nijak hrdý".

Füleho stranická knížka nicméně politikům při klopotném vybírání nového eurokomisaře nevadila. Ministra zhodnotili vesměs jako schopného úředníka a kvalifikovaného kariérního diplomata, který už prokázal své schopnosti. - více o reakcích na výběr Štefana Füleho čtěte zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video