Florida: Tomáš Vokoun

Florida: Tomáš Vokoun - Tomáš Vokoun v akci. | foto: AP

Famózní Vokoun kryl 40 střel a čtyři samostatné nájezdy Bostonu

• 32
V hokejové NHL jsou pouze dva gólmani, kteří se letos mohou pyšnit už třemi čistými konty. Prvním je Rus Ilja Bryzgalov z Phoenixu a po čtvrtečních zápasech jej doplnil také Tomáš Vokoun. Český reprezentant parádním výkonem vychytal Floridě výhru 1:0SN nad Bostonem poté, co kryl 40 střel a následně všechny čtyři samostatné nájezdy.

Po 34 zákrocích proti St. Louis z 31. října (výhra 4:0), 32 zákrocích proti Carolině z 4. listopadu (výhra 3:0) se brankář Floridy Tomáš Vokoun bezchybným výkonem prezentoval také tento čtvrtek proti Bostonu, jenž na něj vyslal 40 ran a navíc měl po výsledku 0:0 z řádné hrací doby a prodloužení k dispozici ještě čtyři samostatné nájezdy.

Šanci v rozstřelu dostali Blake Wheeler, Patrice Bergeron, Zdeno Chára a Michael Ryder. V souboji jeden na jednoho proti skvěle rozchytanému Vokounovi ale neuspěli. Jediným přesným střelcem nájezdů tak byl ve čtvrté sérii hostující forvard Cory Stillman, jenž pokořil loňského vítěze Vezinovy trofeje Tima Thomase.

"Dva body jsme si zasloužili spíše my. Soupeř měl nějaké šance, my jsme jich ovšem měli víc. Uklidňuje nás snad jen skutečnost, že jsme vyhráli předchozí dva zápasy," řekl zklamaný Thomas, který během 65 minut hry pochytal 23 puků.

Gólman vítězů Vokoun zažíval přesně opačné pocity. "Přežili jsme druhou třetinu (Boston v ní Floridu přestřílel 19:1) a po prvním vychytaném nájezdu jsem si už říkal: 'Ó můj Bože, dneska jim tam nespadne vůbec nic.'" Panthers k výhře 1:0SN již pomohli také uzdravení útočníci Radek Dvořák, Dominic Moore a Kamil Kreps.

Uzdravený Kovalčuk řádil proti Rangers

Ve svém prvním zápase od 24. října byl ruský útočník Ilja Kovalčuk hodně vidět. Na ledě newyorské Madison Square Garden se blýskl třemi body (1+2) a položil tak základ k výhře Atlanty nad Rangers v poměru 5:3.

Domácí Blueshirts v sestavě postrádali zraněné centry Chrise Druryho a Brandona Dubinského, což se opět podepsalo na ice-timu českého útočníka Václava Prospala. Společně s obráncem Tomášem Kaberlem z Toronta s 20 body nejproduktivnější Čech NHL odehrál 27 minut a 52 vteřin čistého hracího času, což bylo nejvíce ze všech hokejistů v zápase.

Podobnou zátěž v dresu Rangers zvládl také slovenský útočník Marián Gáborík, jenž na ledě strávil 26 minut a docílil své 13. trefy sezony. Rodák z Trenčína se tak přiblížil lídrům střelecké tabulky soutěže Alexandru Ovečkinovi (Washington) s Anže Kopitarem (LA Kings), kteří nasázeli shodně 14 branek.

V brance vítězného mužstva se na místo Ondřeje Pavelce podruhé v řadě představil Johan Hedberg. Zkušený Švéd zneškodnil 33 střel New Yorku, přičemž na dvou z celkových tří gólů v jeho síti se asistencí podílel český útočník Rangers Aleš Kotalík.

Pěstní souboj domácího ochránce hvězd Donalda Brasheara s Ericem Boultonem:

New Jersey odsoudilo Pens ke čtvrté porážce

Devátý venkovní zápas sezony v podání hokejistů Devils a devátá výhra. Svěřenci kouče Jacquese Lameirea naposledy triumfovali na ledě obhájců Stanley Cupu z Pittsburghu, kteří po výsledku 1:4 padli počtvrté v řadě.

Penguins, kterým schází kvůli zranění šest hráčů základního kádru v čele s Jevgenijem Malkinem a Sergejem Gončarem, nevyužili přesilovku od 29. října, od kdy se datuje začátek rekonvalescence vítěze bodování loňské sezony NHL - Malkina.

Kapitán klubu Sidney Crosby si proti New Jersey alespoň ukončil svou nejdelší sérii bez bodu dosavadní kariéry, když si po pěti nevydařených startech připsal asistenci na úvodní trefě střetnutí z hole Ruslana Fedotěnka. New Jersey ovšem následně otočilo vývoj duelu ve svůj prospěch zásluhou Niclase Bergforse, Andy Greenea, Zach Pariseho a Davida Clarksona.

Ani na třetí pokus se český útočník vítězů Patrik Eliáš nezapsal do statistik. Proti Pittsburghu byl ale hodně aktivní, když na brankáře Marc-Andre Fleuryho vyslal hned čtyři střelecké pokusy.

Plekanec třemi asistencemi režíroval výhru Montrealu

Bilance útočníka Montrealu Tomáše Plekance se po zápase na ledě Phoenixu rozrostla o tři kanadské body na celkový součet 17 zápisů (4+13) z 19 startů. Kladenský odchovanec asistoval u tří branek Canadiens, kteří si z Arizony odváží výhru 4:2.

Dvakrát se český centr prosadil v početní převaze. Nejprve v 28. minutě připravil gól pro Michaela Cammalleriho a v 47. minutě po jeho další přesilovkové akci skóroval Glen Metropolit. Třetí bod Plekanec získal díky asistenci u trefy obránce Marc-Andre Bergerona.

Za domácí Phoenix, hrající bez elitní obranné dvojice Ed Jovanovski - Zbyněk Michálek, jedním zásahem alespoň zkorigoval skóre zkušený centr Robert Lang, kterému asistovali Radim Vrbata a Adrian Aucoin. První hvězdou utkání byl zvolen bitkař Coyotes Paul Bissonnette, jenž kromě souboje s Jay Leachem vsítil svou premiérovou trefu kariéry v NHL:

Boston - Florida 0:1 po sam. n. (0:0, 0:0, 0:0 - 0:0)
Rozhodující samostatný nájezd:
Stillman. Tomáš Vokoun odchytal za Floridu celý zápas, chytil všech 40 střel a měl úspěšnost zásahů 100 procent. Střely na branku: 40:23. Diváci: 17.074.

NY Rangers - Atlanta 3:5 (1:1, 1:3, 1:1)
5. Anisimov, 36. Gáborík (Kotalík), 47. B. Boyle (Kotalík) - 1. Armstrong, 25. Peverley, 38. Kovalčuk, 39. Kane, 60. Afinogenov. Střely na branku: 36:27. Diváci: 18.200.

Philadelphia - Ottawa 5:1 (0:0, 2:1, 3:0)
47. a 54. Briere, 30. Betts, 37. Van Riemsdyk, 52. Powe - 35. Fisher. Střely na branku: 27:23. Diváci: 19.321.

Detroit - Vancouver 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)
18. Holmström, 49. Zetterberg, 60. Kronwall - 27. Raymond. Střely na branku: 29:32. Diváci: 20.066.

Tampa Bay - Minnesota 4:3 po sam. náj. (0:1, 1:2, 2:0 - 0:0)
29. Stamkos, 50. Downie, 60. Malone, rozh. nájezd Lecavalier - 17. Pouliot, 24. Johnsson, 32. Nolan. Střely na branku: 22:34. Diváci: 14.530.

St. Louis - Nashville 1:3 (1:0, 0:1, 0:2)
3. Boyes - 34. Hornqvist, 57. Tootoo, 60. Legwand. Střely na branku: 22:37. Diváci: 19.150.

Phoenix - Montreal 2:4 (0:0, 1:1, 1:3)
Branky: 31. Lang (Vrbata),
50. Bissonnette - 28. Cammalleri (Plekanec), 46. Bergeron (Plekanec), 47. Metropolit (Plekanec), 60. Gionta. Střely na branku: 20:20. Diváci: 10.064.

Pittsburgh - New Jersey 1:4 (1:0, 0:2, 0:2)
12. Fedotěnko - 34. Bergfors, 39. Greene, 45. Parise, 60. Clarkson. Střely na branku: 26:25. Diváci: 17.005.

San Jose - Dallas 2:3 po sam. náj. (0:0, 2:0, 0:2 - 0:0)
31. Heatley, 33. Clowe - 46. Neal, 48. Modano, rozh. nájezd Robidas. Střely na branku: 32:36. Diváci: 17.562.