Škola badmintonu: raketu nesmíte držet jako plácačku na mouchy

  • 16
Pokud chcete brát badminton vážně, počítejte s tím, že je to dřina. Možná se to nezdá, ale kurt je velký a dovoluje vám zahrát mnohem víc rozmanitých úderů než třeba tenis. Taky proto je badminton zábavný - můžete soupeře každou chvíli něčím překvapit.

Začneme výběrem rakety. Není to velká věda, nejdůležitější pro vás bude cena. V dnešní době se dají dobré rakety sehnat kolem 1 500 korun. Profesionálové mají rakety za několik tisíc, ale to je pro začátek zbytečné.

Seriál MF DNES: Škola badmintonu

Úvod: Naučte se nejrychlejší sport


1. díl: Držení rakety

Všechno je totiž ve vaší hlavě – raketa se vám musí hlavně dobře držet a líbit, klidně si ji vyberte podle barvy. Obvyklá raketa váží okolo 90 gramů, u lehčích je potřeba větší technická zručnost.

Důležité je se hned na začátku naučit raketu dobře držet. Ne jako plácačku na mouchy. To, jak ji každý instinktivně chytne, když ji poprvé dostane do ruky, je většinou špatně.

Často to například dělají lidé zvyklí hrát tenis. Když raketu chytnete správně a ruku volně svěsíte před sebe, neměl by být vidět výplet. Jen rám.

Škola badmintonu - Petr Koukal: Forhendové držení rakety

FORHENDOVÉ držení rakety.

Existuje na to lehká pomůcka: pokud jste praváci, chyťte si krček rakety do prstů levé ruky, pravou dlaň položte na výplet a sjeďte s ní až na držadlo. Dostanete se do pozice, kdy je mezi palcem a ukazováčkem úzké véčko. To je správně, ovšem pouze pokud se bavíme o forhendovém držení rakety.

Většina rekreačních hráčů-badmintonistů to nedělá. Do určité úrovně se bez toho určitě obejdete, ale při opravdovém badmintonu je potřeba raketu během hry přechytávat. Znamená to držet ji jinak na forhend a jinak na bekhend.

I když je to v zápasové rychlosti hodně složité. Při bekhendových úderech používáte palec, který se pokládá na širší plochu držadla. Palec tak dává raketě sílu.

Škola badmintonu - Petr Koukal: Bekhendové držení rakety

BEKHENDOVÉ držení rakety

Co se přechytávání týče, není tohle vše. V badmintonu, narozdíl od tenisu, existuje takzvané prodlužování a zkracování rakety. Pokud jste v zadní části kurtu, držte raketu přirozeně, jak jsme probrali před chvílí – tedy až na konci držadla. Tím je raketa delší a vy všude snáz dosáhnete.

Příští týden:

základní postavení, rozehrání, trénink, technika úderů

Pokud ale útočíte a jste blízko sítě, přechytněte si na držadle výš. To umožní raketu líp ovládat při rychlých technických úderech.

Velkou chybou začátečníků je to, že raketu drží moc pevně a zbytečně namáhají celou ruku. Doporučuje se držení lehčí, v prstech, a jen ve fázi úderu ho zesílit.

Pokud se vám držadlo rakety při hře zpotí, pomáhají omotávky, takzvané gripy. Profesionální hráči je často používají z froté materiálu.

Příště už půjdeme na kurt.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž