Poslanci chtějí na výboru diskutovat i o minulosti kandidáta eurokomisaře Štefana Füleho. | foto: David Neff, MAFRA

Část poslanců z evropského výboru dráždí Füleho minulost

  • 144
Část poslanců se nesmířila s tím, že vláda chce poslat do Bruselu jako nového eurokomisaře Štefana Füleho. Na dnešním jednání výboru pro evropské záležitosti Sněmovny mu chtěli připomenout jeho komunistickou minulost i to, že studoval na elitní sovětské škole pro kariérní diplomaty MGIMO. Na jednání dorazil i premiér Jan Fischer.

"Pro mě je pan Füle jako kandidát právě proto nepřijatelný. A nejsem sám. Navíc se mi nelíbí, že s námi Mirek Topolánek souhlas s nominací nekonzultoval," řekl iDNES.cz poslanec za občanské demokraty a člen výboru pro evropské záležitosti Petr Bratský.

Za možné řešení považuje to, že výbor dnes navrhne, aby se nominací Füleho zabývala celá Poslanecká sněmovna a případně ještě vládě doporučila, aby jeho kandidaturu přehodnotila.

Zdá se ale, že už je na to dost pozdě. Sněmovna se sice mimořádně v pátek sejde, ale už dnes by se měl Füle představit i staronovému šéfovi Evropské komise José Barrosovi. Ten chce mít ze všech unijních zemí jména navržených komisařů do konce týdne.

Zatím není jasné, jakou pozici má šanci Füle získat. Najevo dal, že by se mu docela zamlouvala pozice komisaře pro rozšíření Evropské unie.

Pět variant usnesení o komisaři

Šéfka výboru pro evropské záležitosti Kateřina Jacques ze Strany zelených iDNES.cz řekla, že existuje asi pět variant usnesení výboru k navrženému kandidátovi do Bruselu. "Že to bereme na vědomí, souhlasíme, nesouhlasíme, máme jiný návrh nebo že požadujeme, aby se tím zabývalo celé plénum Sněmovny," vyjmenovala Jacques.

Jednání výboru pro evropské záležitosti. (11. listopadu 2009)

Jednání výboru pro evropské záležitosti. (11. listopadu 2009)

Právě její strana sehrála klíčovou roli při jednání o komisaři. Dlouho trvala na Janu Švejnarovi, až šéfovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi došla trpělivost a dohodl se na společné podpoře Štefana Füleho s Mirkem Topolánkem. "Je nám líto, že se eurokomisařem nestal Jan Švejnar ani druhý nejlepší kandidát Vladimír Špidla," řekl pak šéf zelených Ondřej Liška.

Zatím není jasné, co by případný nesouhlas výbor s nominací Füleho znamenal. Před tím, než vláda návrh do Bruselu pošle, má ve výboru kandidaturu projednat, což by spíše znamenalo, že postoj parlamentního výboru není závazný, ale jen doporučující.

Výbor má 18 členů. Po sedmi mají nejsilnější strany ODS a ČSSD, dva jsou komunisti a po jednom členovi mají zelení a lidovci.

Kdo přijde do vlády?

Dohoda dvou největších stran zahrnuje i to, že místo Füleho, jehož do vlády doporučila sociální demokracie, může teď obsazovat ODS, zatímco sociální demokraté získají nově vytvořenou pozici ministra, šéfa legislativní rady vlády.

Nominace zatím strany neprozradily, na místo Füleho by ale teoreticky mohl povýšit jeho náměstek Marek Mora. Co se týče ministra v čele legislativní rady vlády, řekl Paroubek iDNES.cz, že půjde o renomovaného nestraníka se zkušenostmi ze správního soudnictví.

Považujete Štefana Füleho za vhodného kandidáta na eurokomisaře?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 1. prosince 2009. Anketa je uzavřena.

NE
NE 13069
ANO
ANO 5735

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue