Ve Spojených státech v noci popraví „washingtonského odstřelovače“

  • 50
Smrtící injekce dnes v noci středoevropského času v americkém státě Virginie ukončí život Johna Allena Muhammada. Před sedmi lety se svým sedmnáctiletým komplicem terorizoval hlavní město USA Washington a části států Maryland a Virginie. Schovaný v kufru vozu střílel po náhodných lidech, deset jich zabil.

Poprava oživuje vzpomínky mnoha lidí z oblasti, kteří se v říjnu 2002 krčili ve svých autech, zatímco se snažili načerpat benzín. Kryli se i při pohybu na otevřeném prostranství, píše deník The Times na svých internetových stránkách.

Důvodem byl nebezpečný a v té době tajemný střelec, který střílel na náhodně vybrané oběti z kufru vozu Chevy Caprice. Deset lidí zabil, další tři zranil. Policii přinutil k jedné z největších pátracích akcí v dějinách Spojených států.

Krvavá cesta tehdy 41letého Johna Allena Muhammada a jeho 17letého komplice Leea Boyda Malva začala 2. října 2002, když na jednom z parkovišť ve Washingtonu zastřelili Jamese Martina. O den později zabili během pouhých dvou hodin dalších pět lidí.

Jednou z obětí washingtonského odstřelovače byl i muž tankující palivo u benzinové stanice. (11. října 2002)

Jednou z obětí washingtonského odstřelovače byl i muž tankující palivo u benzinové stanice. (11. října 2002)

Ani ne za 24 hodin ve vraždění pokračovali. 3. října zabily kulky z jejich zbraně zahradníka z Marylandu, taxikáře na benzínové stanici a ženu sedící na venkovní lavičce. Během několika desítek minut zastřelili další dva lidi.

Vrahovi se ve Spojených státech začalo přezdívat "Beltway sniper" podle jedné z Washingtonských ulic, kolem níž zavraždil nejvíce lidí. Obyvatelé v oblasti se báli vycházet ven, děti se učily speciální krycí techniky. Muhammad a Malvo mezitím pokračovali v bezostyšném zabíjení Američanů.

Památník obětem washingtonského odstřelovače ve Wheatonu.

Památník obětem washingtonského odstřelovače ve Wheatonu.

Ve dvou případech za sebou zanechali ručně psaný vzkaz na tarotové kartě s motivem smrti. "Nazývejte mě Bohem," stálo na jednom. Poté, co střelili teprve třináctiletého chlapce (ten přežil), který šel do školy v Marylandu, našli policisté na místě činu zprávu v sáčku na sendviče. "Vaše děti nejsou v bezpečí, ať jsou kdekoliv a kdykoliv," stálo v ní.

Policisté střelce zatkli zrána 24. října na dálničním odpočívadle, když ve svém voze spali. Muhammadovy motivy nejsou dodnes jasné. Jeho bývalá žena, a spolu s ní i někteří experti, věří, že plánoval její vraždu a údajně ji chtěl zahrnout mezi náhodné oběti zběsilé střelby.

Muhammada, veterána z války v Perském zálivu, odsoudili ve Virginii k trestu smrti už v roce 2004 za jednu z vražd. Poté ho úřady vydaly do Marylandu, kde ho usvědčili z dalších šesti vražd a odsoudili k šesti doživotním trestům bez možnosti propuštění.

Ve věznici v Greensville je již připraveno lůžko na popravu Johna Allena Muhammada.

Ve věznici v Greensville je již připraveno lůžko na popravu Johna Allena Muhammada.

V září 2009 soud ve Virginii stanovil datum popravy na listopad. Muhammadovi právníci podali odvolání, tvrdili, že není odpovědný za své činy. Americký nejvyšší soud to v pondělí s konečnou platností odmítl.

Jeho poslední šancí tak byl zásah v jeho prospěch ze strany guvernéra Virginie. Tim Kaine však dnes žádost o milost zamítnul. Příbuzní obětí tak budou v noci SEČ sledovat, jak popravčí vpíchnou Muhammadovi smrtící injekci.

Malva soud ve Virginii trestu smrti zprostil, protože byl během vraždění nezletilý. Odpykává si však doživotní trest bez možnosti propuštění.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video