Petr Janoušek (vlevo), jeden ze zakladatelů White Justice. | foto: Antifa

Neonacisté si pečlivě vybírali „živé cíle“, v databázi měli 300 nepřátel

  • 637
Přes tři sta fotografií různých lidí a u některých jejich jméno a další osobní informace. Právě tak vypadala databáze „ideových nepřátel“, kterou vytvářela extremistická organizace White Justice. Evidence měla označení Redwatch po vzoru ze zahraničí.

"Redwatch měl na starosti Janys (Petr Janoušek - jeden ze zakladatelů organizace, pozn. red.), kromě toho se staral ještě o výcvikové kempy." přiznal Filip Stránský, zakladatel White Justice, která kromě útoků na strategické energetické zdroje v Česku plánovala i napadání "živých cílů".

V organizaci měli všichni pevně přidělené funkce. Zatímco Janoušek sestavoval seznam nepřátel, profesionální voják Lukáš Sedláček cvičil komanda, která budou schopná vyhazovat do povětří auta, přepadat budovy a likvidovat "živé cíle".

Členy skupiny před několika týdny zatkli policisté. Jsou stíháni za propagaci nacismu. "Nevylučuji, že v brzké době dojde ke změně právní kvalifikace na mnohem závažnější trestný čin," řekl ředitel ÚOOZ Robert Šlachta.

Mezi terči Cakl i komunisti

Lidem v seznamu bylo podle White Justice nutné "naznačit", že by neměli vystupovat proti krajní pravici. Třeba tak, že jim nečekaně shoří auto, případně si na ně někde počká pár maskovaných útočníků.

"Czech Redwatch přináší informace o všech individuích, jež se nás snaží zastrašit. Nikdo nebude ušetřen blesku fotoaparátů ani... Je načase, aby tito zločinci nesli následky svého kriminálního jednání," psalo se v úvodu databáze.

Redakce MF DNES nyní část seznamů, na kterých je přes 300 osob, získala. Mezi jmény, která se v databázi objevila, jsou často lidé z antifašistických organizací, ale také policisté a různí aktivisté, například Ondřej Cakl.

"Bylo mi jasné, že pokud takový seznam někdo vytvoří, tak se tam objevím. Překvapilo mě ale, kolik jiných mladých lidí mezi své nepřátele neonacisté zařadili," řekl Cakl, který roky monitoruje pravicovou scénu.

"Je to pro naši myšlenku!"

V evidenci však byli také poslanci za KSČM. "Slyším to poprvé. Nejsem si ale teď vědoma, že by mě kvůli tomu někdo sledoval," reagovala komunistická poslankyně Soňa Marková, jejíž fotografie se v databázi objevila.

Správci databáze využívali zároveň "seznam Židů a židovských míšenců", který koloval po internetu už před vznikem projektu.

Na pochybném soupisu, který kdosi postupně doplňuje, jsou evidentně i lidé bez židovské národnosti.

"Já jsem zvyklý být v seznamech nepohodlných lidí, v tomhle jsem ale neoprávněně, protože židovské předky nemám," řekl poslanec za ČSSD Zdeněk Jičínský.

Hlavní správce databáze Janoušek na internetu používal přezdívku Endlosung, což je nacistický výraz pro genocidu Židů. Stejné slovo si Janoušek, který patří k poměrně známým pravicovým radikálům a účastnil se řady jejich demonstrací, dokonce nechal vytetovat na předloktí.

Jak zatočit s nepřáteli

Janoušek, který se také účastnil výcvikových kempů, radil přispěvatelům databáze, jak mají fotografie a informace o "ideových nepřátelích" získávat. "Foťte na demonstracích, které zavání liberalismem. Nebo na koncertech nebo v hospodách, kde se naši nepřátelé scházejí," psal.

"Všechny tyto věci jsou sice časově náročné, ale ta trocha času je snad to nejmenší, co můžeme udělat pro naše hnutí. Vzpomeňte si na muže, kteří za naši myšlenku položili životy, a na ty, kteří sedí ve věznicích," uváděl dál.

Co chtěli příznivci White Justice se svými nepřáteli dělat, naznačovaly jiné části webu. "Organizace White Justice je tu na špinavou práci. V dnešní době víme, kdo je Žid a jeho přisluhovač. (...) Přejde-li to v únosy vládních činitelů, zástupců protirasového a nacionálního ražení, teprve tehdy můžeme mluvit o započetí opravdového boje," napsal na stránky jako jejich správce Filip Stránský, další zakladatel radikální organizace.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video