Primátorka Ivana Řápková ukázala novinářům dokumentaci o svém studiu na právech Západočeské univerzity (7. října 2009) | foto: Libor Zavoral, ČTK

Řápková podává trestní oznámení kvůli studiu, lidé z ODS jí dávají čas

  • 728
Chomutovská primátorka Ivana Řápková podává kvůli svému studiu trestní oznámení na neznámého pachatele. Podezírá ho ze ztráty záznamů z plzeňských práv a diplomové práce. Právě to rozpoutalo pochybnosti, jak dosáhla titulu. Veřejné propírání kauzy znervózňuje spolustraníky z ODS.

Řápková všechna nařčení stále odmítá, vinu svaluje na fakultu a média.

"Současná vyjádření kohokoliv o mém studiu jsou pouze účelové spekulace s jediným cílem - politicky mě poškodit. Fakulta by ale už měla předkládat pravdivá fakta," uvedla Řápková v tiskovém prohlášení.

Podle ní panuje na fakultě nepořádek a výkazy o jejím studiu tam musí být, jen je někdo zatajuje.

Řápková se znovu ohradila proti zpochybňovaným zápočtům a zkoušce, kterou podle svého tvrzení dělala u již zesnulého docenta Pipka. "Nikdy jsem neříkala, že jsem chodila k panu Pipkovi na semináře, to je prostě lež. U pana Pipka jsem složila zkoušku, konzultace mi dávala paní Simona Stočesová, která na fakultě dodnes pracuje,"

Vyjádření Stočesové se zatím redakci nepodařilo získat. Její mobilní telefon je vypnutý, k sehnání není ani na pevné lince na fakultě.

Straníci se zlobí spíš na média, než na Řápkovou

Rektorát v těchto dnech přezkoumává případy problematických studentů, a tak se nikdo z krajských spolustraníků Řápkové nechce ke kauze jednoznačně vyjadřovat.

Zatímco jeden se podivuje nad ztrátou paměti primátorky, jiný ji vyzývá, aby se k případu postavila čelem, další jí zase fandí a tvrdí, že ODS chybí právě takové ženy s rozhledem a vzděláním jako má Řápková.

"Objektivně to ODS samozřejmě poškozuje," řekl iDNES.cz starosta Teplic a zároveň senátor Jaroslav Kubera. I v případě očištění aktérky podle něj zůstanou pochybnosti, jako třeba v případě Čunkovy aféry.

CHYBA NA STRANĚ FAKULTY

K honu na čarodějnice přirovnal současnou situaci Miroslav Ouzký. Fascinuje ho, jak za to, že fakulta nasadila nízkou laťku, jsou kriminalizováni studenti.

"Měli by se pranýřovat ti, kteří ji tak nastavili," uvedl a přidal příklad, jak by se zachoval on. "Kdyby mi někdo v době studií řekl, že můžu mít zkoušku z interny i z chirurgie, vzal bych to jako každý student."

Ouzký je vystudovaný lékař.

Jednoznačné a neoddiskutovatelné poškození strany vnímá i primátor Ústí nad Labem Jan Kubata. "Paní primátorka má dost času na to, aby vyvrátila spekulace, že titul získala neoprávněně. Čekám, že to udělá," uvedl a dodal: "Je to v zájmu paní primátorky a v zájmu ODS, i regionální, aby vyvrátila spekulace a postavila se k tomu čelem."

Další dříve v kraji působící občanský demokrat, od roku 2004 europoslanec Miroslav Ouzký, kritizuje fakt, že se kauza podle něj začíná hrát politicky, což ODS může skutečně poškodit. "Není to vina těch lidí, ale mediálního obrazu." Navíc to podle něj není důvod, aby někdo skládal mandát nebo odstupoval z kandidátky.

Kandidátku ODS může změnit i sjezd

Ivana Řápková je v tuto chvíli stále dvojkou Ústeckého kraje na kandidátce do parlamentních voleb. "Pokud se jí nepovede spekulace vyvrátit, měla by zvážit setrvání na kandidátce. Očekávám, že předloží takové podklady, které to vyvrátí," vyslovil se Kubata.

Jeho stranický kolega senátor Kubera připomněl blížící se sjezd ODS, který může s kandidátkou zahýbat - ať by byly po prošetření kauzy univerzitní a ministerskou kontrolou výsledky jakékoli. "Pokud bude kongres volební, budou nové kandidátky, výkonná rada," vyjmenoval Kubera.

Zatím jednička kandidátky na severu Čech, místopředseda ODS Petr Gandalovič, byl zdrženlivý. "V této chvíli nebudeme vydávat žádné komentáře, dokud práva neuzavřou šetření a nevydají stanovisko."

Sympatie Řápkové vyjádřil europoslanec Ouzký: "Kandiduje proto, že je úspěšnou primátorkou města, ne proto, že je Mgr. z Plzně. Paní primátorka je velmi schopná politička. ODS chybí ženy s takovým rozhledem a vzděláním bez ohledu na to, jestli jí chybí tři zápočty," domnívá se Ouzký a přeje jí další postup v politické kariéře.

Pochybnosti o Řápkové studiu nemá ani člen rady Chomutova, dlouholetý člen ODS Stanislav Aubrecht. "Vím, že řádně studovala, byla tu (na radnici) v době studií postrádána," řekl iDNES.cz. Řápková ale sama tvrdí, že do školy na přednášky nechodila, že měla individuální plán, proto si nepamatovala vyučující. Včera se ale rozpomněla. - čtěte Zkoušel mě docent Pipek, tvrdí Řápková. Nemožné, oponuje fakulta

Kdo má VŠ, měl by si pamatovat jména vyučujících

Výpadek paměti primátorky překvapil třeba Jaroslava Kuberu. "Její argumenty nejsou pevné. Pamatuji si i učitele ze základní školy, a to jsem totální alzheimerovec."

Krátká paměť překvapila i ústeckého primátora Kubatu: "Myslím, že kdo vystudoval vysokou školu, je schopen si vzpomenout na jméno spolužáka nebo vyučujícího." Sám přiznal, že si třeba jméno oponenta své vysokoškolské práce nepamatuje. "Je to sedmnáct let zpátky," dodal..

Problémy studentky Řápkové

- začátkem října se ukázalo, že v knihovně plzeňské právnické fakulty chybí (mimo jiné) diplomová práce Řápkové. Primátorka se ihned ohradila, že její práce byla v pořádku a ztratila ji fakulta

- o pár dnů později politička novinářům ukázala dokumenty o studiu. Finální verzi diplomky neměla, předvedla tedy jen pracovní. V záznamech fakulty ale není jméno vedoucího práce. Řápková navíc překvapila konstatováním, že index má sice plný, ale nepamatuje si jména vyučujících ani zkoušejících - více čtěte zde

- toho se chytl soudce Josef Baxa, který se měl podle svých záznamů v letech 2003 a 2004 vídat s primátorkou jako vyučující v předmětu trestní právo. Řápková tam podle něj nechodila, upozornil i na další nejasnosti

- Řápková se Baxovým slovům brání. Z trestního práva ji prý zkoušel už zesnulý docent Pipek, konzultovala prý u jeho asistentky. Právě tyto záznamy by podle ní měla najít policie.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue