Mou předností je to, že jsem schopen s lidmi jednat, jsem týmový hráč, říká Petr Gandalovič. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Já si hlasy nekupuji, tvrdí Topolánkův rival Gandalovič

  • 12
Místopředseda ODS Petr Gandalovič vyzval Mirka Topolánka, aby si na podzimním kongresu strany nechal potvrdit mandát. A zároveň dodal, že dojde-li k volbám předsedy, Mirku Topolánkovi je připraven se postavit. Barbora Tachecí se ho mimo jiné ptala, jestli si připadá jako silný lídr.

Jdu do toho, já musím! prohlásil jste údajně na grémiu ODS, když se dostala na přetřes možná volba předsedy strany už na podzimním kongresu. Proč musíte?
Takhle to nebylo. V určité chvíli, když se rozvinula debata o případném volebním kongresu, bylo jasné, že někdo se musí v té debatě postavit do čela.

A cítil jste, že musíte vy?
Do jisté míry jsem cítil, že pokud to neudělám já... nemám žádné mesiášské sklony, ale měl jsem pocit, že celou tu dobu jsem řadu věcí chtěl možná říkat jinak, takže teď budu mít příležitost.

Jde mi o to, zda cítíte skutečnou potřebu vyměnit Topolánka, nebo cítíte skutečnou potřebu sám se stát šéfem, anebo snad obojí? Co bylo tím hlavním stimulem?
Pokud členská základna má potřebu diskutovat o mandátu předsedy, tak taky musí mít určitou osobu, která je v čele této diskuse.

Takže vaším hnacím motorem je diskuse – ne to, že se cítíte jako lídr?
Kdybychom měli řádný volební kongres, tak bych se o tu funkci naprosto legitimně ucházel i s tím rizikem, že bych samozřejmě mohl prohrát. Teď nemáme volební kongres, diskutujeme, zda ho máme mít a jestli Mirek Topolánek má dát svoji funkci všanc. A jediné, co jsem řekl, je, že když Mirek Topolánek neprojde tímto testem, budu jedním z těch, kteří do toho půjdou.

Petr Nečas říká, že pokud chce být někdo předsedou,měl by zvolat mocným hlasem, že vyzývá Topolánka, aby dal svou funkci k dispozici. Prostě vyzvat ho na souboj. Zatímco vy tak opatrně našlapujete kolem...
My ve straně máme trošku syndrom sarajevského atentátu a nějaké vyzývání předsedy, aby odstoupil, to není věc, kterou bych chtěl dělat.

A nemůžete Mirkovi Topolánkovi jasně říci, že ho vyzýváte, aby to udělal?
To už jsem udělal. My jsme o tom diskutovali. Ví o tom Mirek Topolánek a výzva z mé strany zazněla.

A jak zněla? Já o ní nevím.
Taky ta výzva je předmětem vnitrostranické diskuse. Řekl jsem jasně, že ty věci nechci prvně ventilovat přes média.

Znělo to: Mirku Topolánku, vyzývám tě na souboj, chci se s tebou utkat o místo šéfa strany?
Tak se to nedá přeložit. První musí být předmětem hlasování jeho funkce.

A vy byste byl radši, kdyby Mirek Topolánek ten mandát obhájil, nebo ne?
Tak to si nechám v tuto chvíli pro sebe. Nebudu Mirkovi Topolánkovi něco vzkazovat.

Stále nerozumím tomu, jestli doopravdy chcete být předsedou ODS. Kdybyste chtěl, tak přece řeknete pěkně nahlas: Mirku Topolánku, vyzývám tě, polož na kongresu svoji funkci a pojď se se mnou utkat. A vy to neříkáte.
No a já to nebudu říkat ani teď. Řekl jsem, že takové výzvy sarajevského typu dělat nebudu.

A nemyslíte si, že když máte ambice vést jednu z nejsilnějších partají v této zemi, případně být premiérem, chce právě takové rázné slovo členská základna slyšet? A ne takové to kuňkání a opatrné našlapování kolem dokola?
Nemyslím si, že politika nutně musí spočívat v bouchání do stolu a siláckých gestech.

Petr Gandalovič

Jaké sám na sobě vidíte handicapy?
Nebudu mluvit o handicapech. O těch každý ví. Mou předností je to, že jsem schopen s lidmi jednat, spoléhat na řadu spolupracovníků, jsem týmový hráč.

Přece jen mi ty handicapy nedají. Jde o to, jak sám sebe vidíte.
O svých handicapech vím mnoho, znáte je určitě i vy. Tak to napište ve svém komentáři.

Napíšu určitě. Teď vy.
Jeden z těch handicapů je ten, ze kterého jste mě teď deset minut zkoušela. Nebouchám do stolu, neříkám velká gesta, jsem spíše diplomat a snažím se s lidmi spíš dohodnout. Nevím, jestli je to v politice špatné – podle mého názoru naše politika je nějakou dobu zatížena konflikty, kde lidé nejsou schopni se dohodnout.

Loni došlo k prapodivnému náboru nových členů ODS na Ústecku v Dubí, kteří vás pak podpořili na oblastním sněmu do funkce místopředsedy. Stále platí, že o tom vůbec nic nevíte?
Přesně tak.

Vrtá mi hlavou, proč by někdo za vašimi zády organizoval vaši podporu – dává vám to smysl? Jaké máte pro ten zvláštní jev vysvětlení?
Kdyby mi to býval někdo řekl, tak rovnou řeknu, že je to hloupost. Zaprvé, že takhle se politika dělat nedá, a zadruhé fakticky ten podíl členů někde z Dubí znamé volbě až na kongresu musel být zanedbatelný.

Když Topolánek řekl po oznámení vaší možné kandidatury, že doufá, že velrybářských hlasů bude co nejméně, bral jste to jako útok na sebe?
Bral jsem to jako trošku tvrdou reakci. Spíš bych si zasloužil nějakou věcnou argumentaci než takovýto útok. Řekl jsem jasně, že podporuju takovou změnu stanov, která zabrání těmto hektickým pokusům.

Petr Gandalovič

Na mě to působí tak, že ani Mirek Topolánek vám nevěří, že jste s tím náborem členů neměl nic společného.
Tak to je škoda, protože já už jsem to několikrát jasně řekl. Kdybych o tom býval věděl, tak bych přece dělal všechno, aby se to nestalo. Vždyť tato věc mě poškodila ze všeho nejvíc, proč bych takovýmto způsobem postupoval?

Třeba to nemuselo prasknout a pak by vám to pomohlo.
Ale je jasné, že takové věci se přece mezi lidmi říkají.

Teoreticky se může, nebo nemůže stát, že někde bude prudce růst počet členů vaší strany, tím se zvýší počet delegátů na vašem kongresu a ti vás pak – co čert nebude chtít – podpoří? To vše samozřejmě, aniž byste o tom věděl...
Rozhodně se to nemůže stát vůči tomuto kongresu, protože delegáti na tento kongres se odvíjejí od počtů, které byly k 1. červnu, nebo něco takového.

To je ten Mirek Topolánek popleta, když doufá, že velrybářských hlasů bude co nejméně. On neví, že nemohou být žádné?
Byla to jen reakce, vlastní podstata už je jinde. Protože od té doby se spousta práce udělala a Mirek Topolánek to samozřejmě ví.

Pořád si myslím, že do boje o post šéfa strany, která má ambice vyhrát volby, musí jít lidé s absolutně čistou minulostí. Jste si jist, že jste v takové pozici?
Ano.

Antimonopolní úřad udělil ministerstvu zemědělství pokutu 1,8 milionu korun za zakázku na IT technologie pro Telefóniku O2, kterou podepsal váš náměstek těsně před vaším odchodem z funkce. Stále si myslíte, že tato zakázka byla košer?
Já jsem ji do detailu nestudoval, to je samozřejmě věc toho příslušného úseku. Navíc na takové velké zakázky je vždycky objednána nějaká konzultační firma, která zajišťuje průběh. Prostě probíhalo to podle zákona a ta firma nese rizika, pokud průběh porušil zákon.

Úsek, firma, to je jedno, protože finální odpovědnost nese vždy ministr, ne?
Ano. Zpětně je vidět, že i současný ministr v té zakázce pokračuje.

A připadá vám normální náhoda, že takovouto zakázku podepíše váš náměstek v den, kdy k vám antimonopolní úřad doručí dočasný zákaz podpisu této zakázky?
Nepochybně je to věc, která není standardní. Na druhou stranu někdy to asi podepsat musel, a když už to podepsal, stalo se to smlouvou. I současné vedení ministerstva v té zakázce pokračuje.

Kdo je Petr Gandalovič

- Vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu UK, působil jako učitel fyziky na gymnáziu v Ústí nad Labem.

- Spoluzakládal Občanské fórum v Ústí nad Labem.

- V letech 1990–1992 byl poslancem Federálního shromáždění ČSFR. Od roku 1991 je členem ODS.

- V letech 1997 až 2002 byl generálním konzulem v New Yorku. Po návratu primátorem Ústí nad Labem.

- Od roku 2006 je poslancem parlamentu, krátce byl ministrem pro místní rozvoj (2006–2007), poté ministrem zemědělství (2007–2009).

Nejen že to váš náměstek podepsal v ten kritický den, ale ještě navíc to bylo dva týdny před vaším odchodem z úřadu. Kdyby to udělal sociálnědemokratický ministr, pochválil byste ho?
Ministr by asi neměl odcházet s tím, že nechává složité věci svému nástupci. Naopak – ten pocit dokončené práce je snad taky důležitý.

Tato zakázka za víc než půl miliardy korun byla přidělena bez výběrového řízení – v takzvaném řízení bez uveřejnění. Vám taková zakázka bez výběrového řízení nepřišla divná?
Při pořizování služeb v oblasti informačních technologií je to docela časté. Bohužel, myslím, že je to trochu nešvar. Vy vlastně začnete spolupracovat s jednou firmou, ona dodá autorské řešení nějakého systému a vy jste pak tak trošku obětí tohoto systému. Dokupujete jednotlivé moduly tak, aby mohly spolupracovat s tím systémem.

Za uplynulý rok přidělilo vaše ministerstvo osmnáct zakázek v IT bez výběrového řízení, což je třikrát tolik než mezi lety 2006–08. Máte z toho dobrý pocit?
Znovu říkám, že z toho, že jsme se stali závislými na dodávkách od Telefóniky, jsem moc dobrý pocit neměl. Ale vlastní informatizace toho byrokratického systému pro mě byla důležitější věc.

Kdy se dozvíme, jestli váš podzimní kongres bude volební?
Tak do dvou týdnů. V rukou to má především Mirek Topolánek.

Paroubek vás a Béma pochválil s tím, že by se s lidmi vašeho typu určitě lépe komunikovalo než s Langerem a Topolánkem. Jak vám bylo, když jste si tu pochvalu četl?
No to jsem měl radost!

Cítil jste v pochvale od Paroubka polibek smrti?
Jiří Paroubek představuje silovou figuru. Je to člověk, který porušil řadu uzavřených dohod. V ODS je velmi nepopulární osobou, takže takováto slova od něj určitě v očích členů ODS nepomáhají.

A napadlo vás, že když Paroubek jmenuje zrovna vás a Pavla Béma, který vyrazil proti Topolánkovi už jednou, tak si propaguje vlastní záměry?
Jeho záměry jsou mi celkem jedno.

Co třeba oslabit před volbami aspoň image ODS? Postrčit toho Gandaloviče, aby do toho šel, a pak hovořit o tom, jak je strana rozhádaná a bez pevného vedení?
Takhle to samozřejmě může být, ale voliči hloupí nejsou. A můžeme se naopak ptát, jestli uvnitř ČSSD existuje nějaká diskuse, kdo tam rozhoduje a na jakých principech.

Já jen, jestli vás napadlo, proč vlastně právě vy byste mohl Paroubkovi tak hrozně vyhovovat.
Rozběhl jsem nějakou diskusi a myslím, že je dobře, že probíhá. O tom, co si myslí pan Paroubek, se skutečně nebavíme.

Petr Gandalovič očima Barbory Tachecí

Že se změnil? poznamenal kameraman poté, co Petr Gandalovič opustil studio, sotva zhasla červená. Změnil, jenže není úplně jednoduché popsat jak. V každém případě zůstal milý (i když se za celý rozhovor zasmál jen jednou). A zůstal i velmi slušný (i když zmizel takovým fofrem, že jsem si ani nestačila dát tužku do tašky).

Asi vás příprava na boj o předsednictví tak nějak zrychlí. A ty další změny jsou vlastně logické: Petr Gandalovič je odměřenější, je ostražitější, je razantnější. I když jeho razanci nejde stále ani náhodou srovnávat s razancí jakéhokoliv českého stranického lídra.

Vedle Mirka Topolánka musí nutně vypadat jako uhlazený diplomat – žádný řehot znějící celou chodbou nikdy neuslyšíte, žádný vztyčený prostředník nikdy neuvidíte, nikdy se uprostřed otázky uraženě nezvedne k odchodu. Kde je ten moment, kdy se výhoda slušnosti stává nevýhodou bezvýraznosti?


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue