Montreal - Atlanta, zasahuje hostující brankář Ondřej Pavelec, přihlíží Pavel Kubina | foto: AP

Pavelec vychytal výhru na ledě Montrealu, obránce Krajíček se popral

• 3
V pěti úterních zápasech NHL se Češi bodově prosadili pouze v jediném klání. Konfrontaci Montrealu s Atlantou gólově ozdobili domácí útočník Tomáš Plekanec a zadák Pavel Kubina, který tak společně s 34 zákroky brankáře Ondřeje Pavelce přispěl k výhře Thrashers v poměru 5:4. Obránce Tampy Lukáš Krajíček se popral s útočníkem Niklasem Hagmanem z Toronta.

Nejlepší týmy Východní konference úvodu sezony NHL v zápasech na kluzištích soupeřů?

Za suverénní Pittsburgh a New Jersey se řadí překvapivě také Atlanta, která díky úternímu triumfu z ledu Montrealu vybojovala už pátou výhru z dosavadních sedmi venkovních startů.

Thrashers ukončili sérii pěti domácích vítězství Canadiens v řadě těsným výsledkem 5:4. Pod rozdílovou trefu se podepsal v čase 53:14 útočník Colby Armstrong. Svým prvním zásahem sezony se prezentoval obránce vítězů Pavel Kubina, jenž v závěrečné třetině za asistencí Nika Antropova a první hvězdy zápasu Riche Peverleyho (1+2) využil přesilovou hru.

V dresu domácího Montrealu se alespoň o zkorigování skóre zasloužil zejména Brian Gionta (2+0). Své čtvrté trefy sezony se dočkal centr Tomáš Plekanec, jenž vyzkoušel pozornost svého krajana v brance Atlanty celkově ve třech případech. Ondřej Pavelec pochytal 34 ran Canadiens a připsal si svou pátou vychytanou výhru z letošních devíti startů.

Podívejte se na gólové akce Plekance s Kubinou a skvělé zákroky Pavelce:

Krajíček jako šestý Čech sezony shodil rukavice

Na jediného ryzího bijce Davida Kočího (Colorado) a dále Radka Smoleňáka (v úvodu sezony Chicago nyní Tampa Bay), Martina Hanzala (Phoenix), Ladislava Šmída (Edmonton) a Marka Židlického (Minnesota) v úterý z českých hokejistů v NHL navázal obránce Tampy Bay Lukáš Krajíček, když se také zapletl do pěstního souboje.

Premiérově se v dané roli v NHL představil proti útočníkovi Toronta Niklasi Hagmanovi, pro kterého to byla rovněž první zkušenost z bitkařského souboje. Oba borci se do sebe pustili v 15. minutě, kdy na světelné tabuli arény Air Canada Centre svítil stav 0:0.

První změnu skóre zařídil až v 39. minutě hostující Vincent Lecavalier, pro nějž to byla teprve druhá branka sezony. Torontu se podařilo vyrovnat v 46. minutě, kdy v přesilové hře udeřil bek Ian White. Smírný stav 1:1 vydržel až do konce řádné hrací doby, načež v nastavení měli více štěstí hosté. Druhý bod Lightning zajistil střelec Ryan Malone.

Maple Leafs, v jejichž sestavě na místo českého útočníka Jiřího Tlustého poprvé nastoupil uzdravený kanonýr Phil Kessel, tak padli v prodloužení či nájezdech už počtvrté za sebou. Lídr produktivity obránců NHL Tomáš Kaberle vyšel naprázdno a přerušil svou pětizápasovu bodovou sérii.

Pittsburgh zvítězil i v sedmém venkovním zápase

V úvodních sedmi duelech sezony na kluzištích soupeřů obhájci Stanley Cupu z Pittsburghu nenašli přemožitele. Naposledy si vyšlápli na trápící se Anaheim, z jehož arény Honda Center si odváží dva body po výsledku 4:3.

Góly Penguins, kterým stále chybí se zraněným ramenem laborující Jevgenij Malkin, stříleli Michael Rupp, Kris Letang, Pascal Dupuis a Alex Goligoski. Posledně jmenovaný Americký obránce se trefil letos už pošesté a osamostatnil se tak na čele střelecké tabulky zadáků NHL od pětigólových konkurentů Shea Webera (Nashville), Diona Phaneufa (Calgary) a Zacha Bogosiana (Atlanta).

Co do počtu bodů obráncům National Hockey League stále vévodí Tomáš Kaberle (17 bodů, 2+15) z Toronta před Drew Doughtym (14 bodů, 3+11) z Los Angeles.

Detroit - Boston 2:0 (2:0, 0:0, 0:0)
Branky: 15. Zetterberg, 18. Holmström. Střely na branku: 26:29. Diváci: 19.167.

Toronto - Tampa Bay 1:2 v prodl. (0:0, 0:1, 1:0 - 0:1)
Branky
: 46. I. White - 39. Lecavalier, 63. Malone. Střely na branku: 41:32. Diváci: 19.301.

Montreal - Atlanta 4:5 (0:2, 2:1, 2:2)
Branky: 23. a 42. Gionta, 40. Cammalleri, 53. Plekanec - 18. Little, 20. Peverley, 28. Popovic, 45. Kubina, 54. C. Armstrong. Střely na branku: 38:30. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu celé utkání, inkasoval 4 branky ze 38 střel a úspěšnost zásahů měl 89,47 procenta. Diváci: 21.273.

Anaheim - Pittsburgh 3:4 (1:0, 1:2, 1:2)
Branky
: 4. a 37. Perry, 49. S. Koivu - 23. Rupp, 31. Letang, 48. Goligoski, 50. Dupuis. Střely na branku: 29:27. Diváci: 16.128.

Vancouver - NY Rangers 4:1 (1:0, 0:0, 3:1)
19. a 55. Samuelsson, 49. Rypien, 59. H. Sedin - 47. Higgins. Střely na branku: 30:23. Diváci: 18.810.