Epidemie chřipky zasáhla už čtvrt milionu Ukrajinců, zemřelo 67 lidí

  • 283
Počet obětí chřipky na Ukrajině vzrostl na sedmašedesát, z toho 22 lidí podlehlo takzvané prasečí chřipce. Česko zatím kvůli epidemii na Ukrajině, kde onemocnělo už přes čtvrt milionu lidí, zvláštní opatření nepřijme. Naopak Slovensko, které s Ukrajinou sousedí, zpřísní režim na hranicích.

Chřipková vlna zasáhla hlavně západ země, především oblast kolem Lvova. Úřady nařídily zavřít školy a kina, platí zákaz veřejných shromáždění.

Náměstek ministra zdravotnictví Vasyl Lazoryšynets uvedl, že se země bude řídit doporučením Světové zdravotnické organizace. Podle serveru Kyivpost.com to znamená, že se zvláštní opatření budou přijímat ve všech regionech, i tam, kde se dosud nemoc neprojevila.

POMOC Z ČESKA

Podle ministra vnitra Martina Peciny má Česko na pomoc Ukrajině vyhrazeno pět milionů korun. Ty v případě potřeby použije. Přestože je vláda připravena, na Ukrajinu zatím humanitární pomoc nevyšle. "Zatím se zdá, že situace na Ukrajině není tak závažná, jak naznačují média. Jednotlivá ministerstva však neustále monitorují přicházející informace, které vyhodnotí," uvedl premiér Jan Fischer.

Prezident Viktor Juščenko už v neděli požádal Spojené státy, Evropskou unii, NATO a sousední země o naléhavou pomoc. Slovensko na Ukrajinu poslalo asi 200 tisíc zdravotních roušek, Polsko zhruba milion.

Do Kyjeva v noci na dnešek dorazila první letecká zásilka šestnácti tun antivirotického léku Tamiflu, který se považuje za účinný prostředek proti prasečí chřipce.

Lék Ukrajinci zakoupili ve Švýcarsku a zaplatili za něj dva a půl milionu dolarů. Šéfka vlády Julija Tymošenková podle agentury ITAR-TASS oznámila, že Ukrajina už má 650 tisíc dávek tohoto léku, což prý až třikrát převyšuje potenciální potřebu.

Medikament ale zatím není v lékárnách a bude se distribuovat výlučně prostřednictvím nemocnic. Podle Tymošenkové se tím má zabránit spekulacím. Cena Tamiflu by se měl pohybovat v přepočtu kolem 150 korun, některé soukromé lékárny ho ale nabízely až za desetinásobek. Podle Tymošenkové budou majitelé těchto lékáren trestně stíháni.

Česko zůstává v klidu

V České republice se zatím přísnější opatření kvůli ukrajinské epidemii nechystají. Podle hlavního hygienika Michaela Víta se "první opatření zavádějí u států, které se zemí přímo hraničí", tedy v Polsku, na Slovensku a v Maďarsku, které posílily lékařské kontroly na hranicích.

Vakcína do Česka ještě nedorazila

Očkovat proti prasečí chřipce se u nás budou i vězni

Vít je v kontaktu s hlavním polským hygienikem Andrejem Wojtylou a Ivanem Rovným, šéfem hygieny na Slovensku. Společně situaci analyzují. Státy sousedící s Ukrajinou také zvažují možnou karanténu, která by dočasně znemožnila cestovat z Ukrajiny a naopak.

"Jsme v kontaktu s cizineckou policí," potvrdil Vít. "Zřejmě zkontaktujeme pracovní agentury, kterých je zhruba dva a půl tisíce, a samozřejmě především dopravce."

Ředitel cizinecké policie Vladislav Husák by se měl co nejdříve setkat se svým polským, slovenským a maďarským protějškem.

Žena s ochrannou rouškou v autobuse hromadné dopravy v Kijevě na Ukrajině. (2. listopadu 2009)

Žena s ochrannou rouškou v autobuse hromadné dopravy v Kijevě na Ukrajině. (2. listopadu 2009)

Slovensko kvůli epidemii chřipky na Ukrajině zpřísní režim na hranicích s touto zemí. Hodlá uzavřít dva přechody pro pěší a zahájit namátkové kontroly cestujících. V příhraničí rozdá obyvatelům roušky. Ministr vnitra Robert Kaliňák Slovákům doporučil, aby prozatím na Ukrajinu raději necestovali.

Polsko vyhlásilo zostřený režim na hranici s Ukrajinou už koncem minulého týdne. Cestující kontrolují kromě celníků i lékaři, napsal polský list Gazeta Wyborcza.

Slovenské úřady zatín neevidují nárůst počtu nakažených. "Máme klidnou epidemiologickou situaci, nemáme hlášená onemocnění v souvislosti s pobytem na Ukrajině ani celkově zvýšený počet onemocnění," uvedla odbornice na epidemiologii ze slovenského úřadu veřejného zdravotnictví Jana Stašková.

Takzvaná prasečí chřipka, oficiálně nazývaná A(H1N1) podle viru, který ji způsobuje, si podle Světové zdravotnické organizace po celém světě vyžádala už pět tisíc obětí. V České republice na ni zemřela jedna žena, která ale zároveň trpěla dalšími nemocemi.

Zdravotníci upozorňují, že většina úmrtí na prasečí chřipku souvisí s následným zápalem plic, který u oslabeného člověka vyvolaly pneumokokové bakterie.

Očkování čeká i organizátory pouti do Mekky

Nákazy prasečí chřipkou se obávají i v Saúdské Arábii kvůli tradiční muslimské pouti do Mekky, kterou každoročně navštíví více než dva miliony cizinců. Do země, kde nemoci podlehlo dvaašedesát lidí, už dorazila první dávka z jedenácti milionů objednaných vakcín.

Očkování začne příští týden a přednost dostanou organizátoři pouti do Mekky, zvané hadždž, která se uskuteční na konci listopadu. Rijád nabízí očkování domácím poutníkům, zdravotnickému personálu a obyvatelům Mekky a Medíny, dějišť poutních obřadů. - čtěte Íránci nesmí do Mekky, vláda se bojí prasečí chřipky

Mapa Ukrajiny

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video