Software v novém notebooku může být k vzteku | foto: Profimedia.cz

Výrobci zatěžují notebooky softwarem, který nikdo nechce

  • 394
Až tři gigabyty diskového prostoru a až 600 MB operační paměti zabere v noteboocích software, který tam svévolně instalují výrobci. Nejméně své notebooky podle studie magazínu PC Pro zatěžují Samsung, Toshiba a Asus. Naopak nejvíce Sony, Acer a HP.

Při koupi notebooku s operačním systémem Windows dostanete od většiny výrobců "jako bonus" nainstalován i další software. Omezenou verzi antivirového programu, vypalovací software, zkušební verzi kancelářského balíku ...

Bohužel jsou to zpravidla programy, které buď brzy odinstalujete nebo necháte svém osudu. Užitku však ve většině případů moc nepřinesou.

Tento software se v angličtině označuje jako "junkware" či "crapware", ve volném překladu "odpadní software".

Zabírá místo na pevném disku, zatěžuje operační paměť, prodlužuje čas náběhu systému a zpomaluje tak start počítače. Podle studie britského magazínu PC Pro v některých případech až o dvě minuty. Délka startu se tak může kvůli výrobci vnucenému softwaru i víc než zdvojnásobit.

Crapware v noteboocích

Dopad "bonusového software" na rychlost náběhu, výkon, obsazení operační paměti, obsazení pevného disku a hodnocení jeho přínosu. 
tabulka: screenshot z Dailytech.com

Největšími hříšníky jsou podle časopisu Sony, Acer a HP.

U Sony, HP a Dellu se doba startu více než zdvojnásobila, u Aceru skoro ztrojnásobila. Nejvíc místa na disku zabírá nechtěný software u Dellu, nejvíc operační paměti u Lenova.

Nejméně se instalovaný software odrazil ve výkonech notebooků Toshiba, Asus a Samsung. Nejhodnotnějším softwarem je podle studie vybaveno Lenovo. Užitná hodnota instalovaných programů se pohybuje mezi hodnotami "průměrná" a "nízká". Čtyři z výrobců dodávají software s průměrnou hodnotou, pět značek pak s nízkou užitnou hodnotou.

Více informací ve studii nazvané The Crapware Con (text v angličtině).