Pittsburgh - Minnesota: bitka Crosbyho a Židlického

Pittsburgh - Minnesota: bitka Crosbyho a Židlického - Bitka Crosbyho a Židlického v utkání Pittsburgh - Minnesota. | foto: AP

Židlický dostal v bitce naloženo od Crosbyho, Pavelec s Vokounem zazářili

• 77
Sobotní program NHL nabídl 11 zápasů, ve kterých se gólově prosadilo pět českých hokejistů v čele s Tomášem Kaberlem (1+3). Skvělými výkony se prezentovali rovněž brankáři Tomáš Vokoun a Ondřej Pavelec. Výrazně na sebe upozornil obránce Marek Židlický, jenž se pustil do pěstního souboje s kapitánem Pittsburghu Sidney Crosbym.

Kapitán posledních vítězů Stanley Cupu z Pittsburghu Sidney Crosby se před sobotním zápasem s Minnesotou v NHL zapletl do pěstních soubojů ve třech případech.

V prosinci 2007 si odbyl premiéru s Andrew Ferencem, dále v lednu 2009 vystartoval po Brettu McLeanovi a v dubnu 2009 se střel s obráncem Keith Ballardem.

V letošní sezoně pak přidal do svých statistik čtvrtou bitku, když si pěstmi vyměnil názory s českým zadákem Markem Židlickým:

Crosby, na něhož při absenci zraněného Jevgenije Malkina spadá větší odpovědnost za výsledky Pittsburghu, neudržel nervy v závěru druhé třetiny, tedy v době, kdy už hostující Wild vedli 2:1. Tento stav vydržel až do konce řádné hrací doby.

Minnesotu poslal do vedení v 13. minutě Kyle Brodziak. Pascal Dupuis za asistencí Martina Škouly a Craiga Adamse sice záhy na to vyrovnal, v čase 19:59 ovšem zařídil rozdílovou branku ve prospěch hostí Eric Belanger. Přihrávku si připsali Martin Havlát a Greg Zanon. Velkou zásluhu na premiérovém venkovním vítězství Minnesoty v sezoně měl brankář Niklas Backström, jenž pochytal 34 ran Penguins.

Kaberle je nejproduktivnější bek NHL

Obránce Tomáš Kaberle sbírá body do kanadského bodování jako na běžícím páse. Jeho Toronto na tom ovšem, co se týče výsledků, už tak dobře není. Na první výhru sezony čekalo až devět utkání, přičemž po triumfu nad Anaheimem (6:3) následovaly další tři těsné porážky. Dvakrát Maple Leafs inkasovali v prodloužení a jednou nezvládli nájezdy.

Naposledy se Toronto natahovalo po vítězství proti Montrealu, který na domácím ledě zvítězil 5:4 po penaltovém rozstřelu. Nájezdy za Canadiens proměnili Michael Cammalleri a Scott Gomez, přičemž hosté neuspěli v osobách Lee Stempniaka a Kaberleho. Český zadák byl přesto vyhlášen první hvězdou zápasu poté, co v řádné hrací době posbíral čtyři body.

Kladenský odchovanec dal jeden gól a na další tři přihrál, díky čemuž má na kontě už 17 zápisů (2+15) z 12 startů. Český reprezentant tak platí za nejproduktivnějšího beka soutěže a zároveň sdílí post nejlepšího Čecha v NHL s útočníkem Rangers Václavem Prospalem (14z. - 17 bodů, 4+13).

Po Kaberlem byl druhou hvězdou střetnutí vyhlášen domácí centr Tomáš Plekanec, který asistoval u dvou zásahů svých barev. Jedním ze čtyř střelců Canadiens v řádné hrací době byl také obránce Roman Hamrlík. Podívejte se na brankové situace utkání:

Sobotka režíroval výhru Bostonu nad Edmontonem

Nedávná zranění elitních útočníků Bostonu Marca Savarda a Milana Lucice otevřela dveře do NHL talentovanému útočníkovi Vladimíru Sobotkovi, jenž zahájil sezonu na farmě v AHL.

V úvodních čtyřech startech za Bruins stihl bývalý útočník pražské Slavie vyprodukovat jen bod za jednu asistenci. Výrazně na sebe upozornil až ve svém pátém zápase, kdy byl se dvěma body (1+1) vyhlášen druhou hvězdou u vítězné konfrontace Bostonu s Edmontonem (2:0).

Diváci v aréně TD Banknorth Garden se první změny skóre dočkali až v 43. minutě, kdy Blake Wheeler zakončil akci Daniela Paillea se Sobotkou. Dvaadvacetiletý rodák z Třebíče, kterému v závěru druhé třetiny jen těsně unikl gól poté, co puk překročil brankovou čáru vteřinu po siréně, se své první trefy sezony nakonec přeci jen dočkal.

V 48. minutě uspěl po brejku 2 na 1. Asistence si připsali Wheeler a opět Paille. V brance domácích se činil Fin Tuukka Rask, jemuž na čisté konto stačilo 19 zákroků. Podívejte se na gólové momenty zápasu:

Philadelphia rozstřílela Carolinu

S pouhými sedmi body se hokejisté Caroliny krčí na dně tabulky Východní konference. Nic na tom nezměnila ani návštěva silné Philadelphie. Letci ukončili své dvouzápasové čekání na výhru a smetli trápící se Hurricanes hladce 6:1. Svěřenci kouče Paula Maurice tak padli už poosmé v řadě.

Za domácí se činili především útočník Scott Hartnell (1+2) a obránci Braydon Coburn (2+0) s Mattem Carlem (1+2). Skvělý výkon podali také nováčci James van Riemsdyk a David Laliberte (oba 1+1). Druhý jmenovaný kanadský forvard nastoupil dokonce ke svému premiérovému utkání v National Hockey League.

Skvělý Pavelec podržel Atlantu

Hokejisté Atlanty vyloupili arénu Scotiabank Place v Ottawě, když nad místními Senátory zvítězili 3:1. Velký podíl na úspěchu hostujícího mužstva měl brankář Ondřej Pavelec, kterému statistici napočítali celkově 50 zákroků.

Kladenský odchovanec dlouho držel naději na své první čisté konto sezony a zároveň kariéry v NHL. V 56. minutě však nedokázal zabránit přesilovkové trefě Mikea Fishera, který za asistencí Milana Michálka a Daniela Alfredssona zaznamenal jedinou branku Ottawy.

Fisher v závěru duelu snížil dvougólové vedení Thrashers, pod nějž se podepsali Zach Bogosian a Rich Peverley. V čase 58:29 však vrátil klid do řad Atlanty ruský reprezentant Maxim Afinogenov.

Pavelec v jednom ze svých nejlepších zápasů kariéry v NHL neváhal zastavovat puky i bez masky:

Vokoun vychytal nulu proti St. Louis

Brankář Tomáš Vokoun si poradil se všemi 34 střeleckými pokusy St. Louis a uhájil svou první nulu sezony, 32. kariéry v National Hockey League. Jeho Florida zvítězila jasně 4:0, když se střelecky prosadili Cory Stillman, Stephen Weiss, Nathan Horton a Dennis Seidenberg, kterému asistoval Kamil Kreps.

"Cítil jsem se dobře. Vždy, když se vám podaří vychytat nulu, jde o kombinaci štěstí a kvalitního výkonu. Nejdůležitější jsou ale dva body," zdůraznil Vokoun, jenž se radoval teprve ze druhého vychytaného vítězství sezony. Poprvé se mu to podařilo 2. října ve finských Helsinkách proti Chicagu (4:3SN).

Panthers nastoupili potřetí v řadě bez zraněného Radka Dvořáka, který absentuje kvůli potížím s kolenem. Kouč Peter DeBoer dále nemohl využít služeb střelce Davida Bootha, Nicka Tarnaskyho a Dominica Moorea.

Vrbata rozhodl nájezdy proti Anaheimu

Ruský brankář ve službách Phoenixu Ilja Bryzgalov vychytal v samostatných nájezdech pokusy Corey Perryho, Ryana Getzlafa a Teemu Selänneho. Když se naopak proti Jonasi Hillerovi prosadil český útočník Radim Vrbata, mohl Phoenix slavit výhru nad Anaheimem 3:2SN.

V řádné hrací době se navíc za domácí Coyotes prosadil další český forvard, Robert Lang. Zkušený centr ve 4. minutě otevřel skóre duelu, když v přesilové hře vsítil svou třetí trefu sezony. Corey Perry a Teemu Selänne sice následně otočili průběžný stav ve prospěch Ducks, domácímu mužstvu ale trefil prodloužení a následné nájezdy útočník Vernon Fiddler.

Boston - Edmonton 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)
43. Wheeler (Sobotka), 48. Sobotka. Střely na branku: 27:19. Diváci: 17.565.

Philadelphia - Carolina 6:1 (3:0, 1:1, 2:0)
49. a 50. Coburn, 9. Hartnell, 13. Laliberte, 18. Carle, 24. Van Riemsdyk - 23. Sutter. Střely na branku: 28:40. Diváci: 19.076.

Ottawa - Atlanta 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)
56. Fisher (M. Michálek) - 13. Bogosian, 32. Peverley, 59. Afinogenov. Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu 60 minut, z 51 střel inkasoval 1 gól a úspěšnost zásahů měl 98 procent. Střely na branku: 51:21. Diváci: 12.297.

Tampa Bay - New Jersey 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0)
45. Stamkos - 21. Zajac, rozh. nájezd Clarkson. Střely na branku: 19:38. Diváci: 12.154.

Montreal - Toronto 5:4 po sam. nájezdech (0:0, 3:2, 1:2 - 0:0)
23. Metropolit, 33. Latendresse (Plekanec), 35. Gill (Plekanec), 50. Hamrlík, rozh. nájezd Cammalleri - 22. a 57. Ponikarovskij (na obě Kaberle), 36. Stempniak (Kaberle), 60. Kaberle. Střely na branku: 39:30. Diváci: 21.273.

NY Islanders - Buffalo 5:0 (1:0, 3:0, 1:0)
30., 33. a 56. Tambellini, 18. Park, 36. Bailey. Střely na branku: 30:38. Diváci: 8.889.

Pittsburgh - Minnesota 1:2 (1:2, 0:0, 0:0)
15. Dupuis (Škoula) - 13. Brodziak, 20. Belanger (Havlát). Střely na branku: 35:15. Diváci: 16.960.

St. Louis - Florida 0:4 (0:2, 0:0, 0:2)
11. Stillman, 18. Weiss, 49. Seidenberg (Kreps), 58. Horton. Střely na branku: 34:27. Brankář Tomáš Vokoun odchytal za Floridu celé utkání, neinkasoval žádný gól ze 34 střel a úspěšnost zásahů měl 100 procent. Diváci: 17.943.

Nashville - Dallas 4:2 (1:1, 0:1, 3:0)
13. Weber, 44. Sullivan, 51. Hornqvist, 52. Klein - 4. Ott, 23.
Sutherby. Střely na branku: 33:29. Diváci: 12.520.

Phoenix - Anaheim 3:2 po sam. nájezdech (1:0, 0:1, 1:1 - 0:0)
Branky: 4. Lang,
51. Fiddler, rozh. nájezd Vrbata - 29. Perry, 51. Selänne. Střely na branku: 32:34. Diváci: 6.495.

Calgary - Detroit 1:3 (0:0, 1:2, 0:1)
35. Langkow - 36. B. Stuart, 37. Holmström, 60. Maltby. Střely na branku: 21:30. Diváci: 19.289.