Šéfka svazu bojovníků za svobodu: Byla jsem v KSČ, jako většina politiků

  • 118
Šéfka Českého svazu bojovníků za svobodu Anděla Dvořáková se po tvrdé kritice politiků pustila do otevřené diskuse se čtenáři iDNES.cz. Mluvila o svém členství v komunistické straně i funkci přísedící u soudu v Berouně. Dotazy se samozřejmě věnovaly i ústupkům sudetským Němcům, které Dvořáková kritizovala.

Na dotaz ohledně členství v komunistické straně dala Anděla Dvořáková otevřenou odpověď: "Ano, byla jsem členkou KSČ. Tak jako většina našich politiků," uvedla s tím, že nikdy své členství nezamlčovala.

Odpovědi ANDĚLy DVOŘÁKOVé zde

Čtenářům odpovídala šéfka svazu bojovníků za svobodu

Jiná otázka čtenáře směřovala k její funkci přísedící u soudu v Berouně v době totality. Této funkci předcházelo členství v rehabilitační komisi za Československý svaz protifašistických bojovníků.

"Jelikož jsem v té době byla předsedkyní OV, mohu zodpovědně říci, že jsme v celé řadě případů nespravedlivě odsouzeným pomohli a na základě této téměř roční práce jsem byla požádána, abych se stala přísedící Okresního soudu v Berouně," uvedla Dvořáková.

Čtenáře zajímal i vztah šéfky svazu bojovníků za svobodu k bratrům Josefu a Ctiradu Mašínovým. Dvořáková uvedla, že si cení jejich otce, který byl skutečným hrdinou. Se způsobem, jakým ale jeho synové opustili republiku, nesouhlasí. "V době totality tuto zemi opouštělo mnoho lidí a nevraždili a neloupili. To je postup, který nemám ráda."

Státnost ať jde k čertu, hlavně když to nese peníze

Předsedkyně svazu bojovníků za svobodu si ve středu v Národním muzeu nebrala servítky. "Nechme ty mrtvé spát," vzkázala na adresu sudetských Němců, kteří zemřeli při odsunu z Československa po druhé světové válce. "Myslím, že si někteří mrtví ani ten klidný spánek nezaslouží," dodala. - celý text projevu Anděly Dvořákové čtěte zde

"Těžko totiž najdeme ve světě pokornější lokaje, než jsme my. To se týká především regionálních politiků, na jejichž chování veřejnost nevidí a kteří si dělají, co se jim zlíbí, aniž berou ohled na zájmy státu nebo občanů. Státnost a zájmy občanů ať jdou k čertu, hlavně, když to nese peníze," řekla také Dvořáková, která kritizovala zejména to, co vidí jako ústupky českých regionálních politiků sudetským Němcům.

Dvořáková se v on-line rozhovoru vrátila k válečným a poválečným létům. Posteskla si, že se zapomíná na to, že lidé v této zemi měli po roce 1945 za sebou velmi kruté roky. "V Československu nebylo rodiny, která by neztratila někoho ze svých členů. Přesto, propaganda která hovoří o vyhnání a utrpení vyhnanců je neseriozní," domnívá se šéfka svazu bojovníků za svobodu.

"Vyhnání se týká pouze divokého odsunu, ale většina Němců odcházela z Československa řízeným odsunem, za který Československo dostalo ocenění od Mezinárodního červeného kříže," připomněla. "Správná by byla umírněnost na obou dvou stranách," zhodnotila tehdejší situaci. "Nelze také zapomínat, že to byli Němci v pohraničí, kteří nesou zodpovědnost za to, co se tady dělo v letech druhé světové války," uzavřela Dvořáková.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video