Klaus udělil vyznamenání. Ocenil hrdiny z války, Gotta i žokeje Váňu

  • 702
Prezident Václav Klaus u příležitosti státního svátku udělil 23 vyznamenání. Ocenil především válečné hrdiny a ty, kteří bojovali proti komunistickému režimu. Z Pražského hradu si medaili odnesli také Karel Gott a Eva Pilarová. Ocenění se dočkal i šestinásobný vítěz Velké Pardubické Josef Váňa.

Slavnostního večera se kromě vysokých ústavních činitelů zúčastnil i exprezident Václav Havel. Klaus, který vešel za zvuku fanfár z Libuše do sálu na Pražském hradě jako poslední, přednesl nejdříve slavnostní projev.

Ve své řeči připomněl, že letos neslavíme jen 91. výročí od vzniku samostatného státu, ale také dvacet let od pádu komunismu. Neopomněl se také zmínit o Evropské unii a o tom "nakolik přispívá ke zvyšování naší svobody".  

dokument: projev prezidenta

Plné znění projevu prezidenta Václava Klause ke 28. říjnu

Klaus se tak nepřímo otřel i o Lisabonskou smlouvu, jejímž je odpůrcem a pod níž chybí jako poslední právě ho podpis. Varoval před "řešeními, která někdo vnucuje jako jediný přípustný směr pokroku." Česko by se podle něj mělo co nejracionálněji podílet na evropské integraci, mělo by ale mít na paměti, že není cílem sama o sobě.

"Na každý další krok rozšiřování a prohlubování Evropské unie se proto dívejme podle toho, nakolik přispívá ke zvyšování naší svobody a prosperity. Jiné kritérium před dějinami neobstojí," řekl prezident.

V zamyšlení nad dvacetiletím obnovené demokracie neopomněl zmínit, že přes pozitivní polistopadové změny nyní v Česku panuje "nemalý neklid", vracejí se "nálady nespokojenosti" a roste nedůvěra k politikům, státu i ústavním institucím. Pocit, že věci veřejné nejsou vedeny správně, je podle prezidenta nepochybně reálný.

Demokracie ale podle Klause není zárukou "dokonalých řešení", ani toho, že budou vítězit ti nejlepší a nejvěrohodnější. Lepší systém než soutěž politických stran podle něj ale nikdy vyzkoušen nebyl a ani nebude.

Ocenění dostala i dcera odbojáře, která dnes plísnila politiky

Prezident rozdal celkem 23 řádů a medailí. Je to méně než loni, což je překvapivé. Letos se totiž mluvilo o tom, že v roce, kdy Česko slaví dvacet let od pádu komunismu, se Klaus "rozšoupne" a vyznamenání udělí víc než v minulých letech. - přečtěte si Klaus s medailemi šetří

Nejvyšší státní vyznamenání - Řád Bílého lva 1. třídy - prezident udělil in memoriam plukovníkovi Otakaru Černému, příslušníku bombardovacího letectva za druhé světové války. Stejný řád 3. třídy obdržel rovněž válečný letec, plukovník Imrich Gablech.

Slavnostního předávání státních vyznamenání na Pražském hradě se účastnil i exprezident Václav Havel. (28.10.2009)

Jako třetí přebrala cenu z rukou prezidenta Anděla Dvořáková, předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu. Dvořáková dnes překvapila svým projevem v Národním muzeu, v němž zkritizovala politiky. "Zejména regionální politici si dělají, co se jim zlíbí. Státnost a zájmy občanů ať jdou k čertu," prohlásila. Vyznamenání převzala jako významná představitelka českých odbojových organizací. - projev Dvořákové čtěte zde

INFOGRAFIKA: ČESKÁ STÁTNÍ VYZNAMENÁNÍ

Za hrdinství při záchraně lidských životů udělil Klaus medaili Boleslavu Staňkovi, který zahynul při letošních povodních. Z rukou prezidenta převzal cenu jeho otec Boleslav Staněk.

Václav Klaus předal na Pražském hradě vyznamenání zpěvačce Evě Pilarové. (28.10.2009)

Medaili získal i mnohonásobný Zlatý Slavík Karel Gott. Prezident ho ocenil za zásluhy o stát v oblasti umění. Z Pražského hradu odešla s vyznamenáním i zpěvačka Eva Pilarová. - čtěte Nic proti Gottovi a Pilarové jako zpěvákům, státní vyznamenání jim ale nepatří

Ze sportovního světa ocenil prezident mimo jiné žokeje Josefa Váňu, který se nedávno ve svých sedmapadesáti letech stal po šesté vítězem Velké Pardubické.  - čtěte Prezident ocenil žokeje Váňu i volejbalového internacionála Musila

VYZNAMENANÉ OSOBNOSTI

Prezident na slavnostním večeru ve Vladislavském sále udělil či propůjčil celkem 23 státních vyznamenání.

Řád Bílého lva I. třídy vojenské skupiny in memoriam
Otakar Černý
se jako příslušník britského bombardovacího letectva účastnil řady bojových akcí za 2. světové války. Byl dvakrát sestřelen, dvakrát uprchl z německého zajetí a před trestem smrti, k němuž byl nacisty odsouzen, jej zachránil konec války. Po návratu do vlasti byl v roce 1948 odsouzen v procesu se západními letci k těžkému žaláři. Odtud se mu o rok později podařilo uprchnout do Velké Británie.

Řád Bílého lva III. třídy vojenské skupiny
Imrich Gablech
bojoval za války jako letec v Polsku, po jeho porážce prošel stalinskými tábory v Sovětském svazu a v roce 1942 se mu podařilo dostat do Velké Británie, kde bojoval v řadách RAF.

Řád T.G. Masaryka I. třídy
Anděla Dvořáková
je významnou představitelkou českých odbojových organizací, v jejichž řadách aktivně působí již od roku 1946. Od roku 2001 je předsedkyní Českého svazu bojovníků za svobodu.

Řád T.G. Masaryka II. třídy
František Šedivý
se v době okupace aktivně účastnil protinacistického odboje. Po únoru 1948 se zapojil do boje proti nové totalitě vydáváním a šířením letáků, organizováním ilegálních skupin a útěků za hranice. V roce 1952 byl zatčen a odsouzen na 14 let. Dlouhá léta strávil v jáchymovských dolech.

Řád T. G. Masaryka III. třídy
Josefína Napravilová
, účastnice pražského květnového povstání, si získala po válce zásluhy, obdiv a uznání svým neúnavným úsilím vyhledat české děti, zavlečené nacisty po celé Evropě. Podařilo se jí vypátrat 40 dětí, mezi nimi i děti z vypálených Lidic.

Josef Veselý byl komunistickým režimem pronásledován znemožněním studia teologie, vojenskou službou u pomocných technických praporů a nakonec několikaletým nezákonným vězněním za podvracení republiky. Knězem byl vysvěcen v roce 1970.

Řád T.G. Masaryka IV. třídy
Pavel Žák
byl komunistickým režimem po únoru 1948 vyloučen z vysoké školy. Za organizování ilegální studentské organizace byl o rok později zatčen a odsouzen na 16 let vězení.

Medaile Za hrdinství in memoriam
Boleslav Staněk
byl velitelem dobrovolných hasičů v obci Vlčice na Jesenicku. V červnu letošního roku při rozsáhlých povodních se obětavě podílel na záchraně osob a majetku v postižené oblasti. Dne 26. června byl v noci při záchranářské akci jednotky dobrovolných hasičů, které velel, zasažen povodňovou vlnou a tragicky zahynul.

Medaile Za zásluhy I. stupně
Karel Gott
je legendou české populární hudby. Za více než 40 let své umělecké dráhy dosáhl zcela výjimečné a stálé popularity v naší zemi i za jejími hranicemi. Celkem 34krát zvítězil v soutěži o Zlatého slavíka a získal mnoho hudebních cen u nás i v zahraničí. ´

Helga Hošková – Weissová patří k obětem nacistické genocidy židů. Jako dítě přežila věznění v táborech Terezín, Mauthausen a Osvětim. Její zachráněné dětské kresby z Terezína si získaly mezinárodní ohlas.

Eva Pilarová je vynikající česká zpěvačka populární hudby a jazzu. Od 60. let patří k nejoblíbenějším osobnostem české hudební scény.

Medaile Za zásluhy II. stupně
Michael Aschermann
je přední český kardiolog, průkopník moderních vyšetřovacích a léčebných metod ve svém oboru, autor rozsáhlého vědeckého díla a pedagog.

Vladimír Bartoš je významný český lékař, internista a diabetolog. Ve své dlouholeté odborné a vědecké praxi se zaměřuje na funkci a choroby slinivky břišní.

Zdeněk Ceplecha je významný český astronom, jehož celoživotní dílo přispělo k tomu, že v tomto oboru je česká věda na světové úrovni. Věnoval se především studiu meteoritů.

Květuše Hyršlová je vynikající česká germanistka, literární historička a kritička. Zabývá se novodobou německou literaturou a česko-německými kulturními vztahy ve 20. století.

Zdeněk Kovařík, za druhé světové války aktivní účastník odboje, se po osvobození podílel na obnově skautských organizací. Po únoru 1948 se jako jejich aktivní člen zapojil do ilegální činnosti. Organizoval útěky za hranice. V r. 1951 byl zatčen a odsouzen k 20-ti letům těžkého žaláře.

Jiří Krupička je vynikající český geolog, spisovatel a vlastenec. Ve vykonstruovaném procesu byl v r. 1950 odsouzen na 16 let vězení. Propuštěn byl v roce 1960.

Petr Mandl patří mezi přední světové matematiky. Jeho oborem je především teorie pravděpodobnosti. Významně se zasloužil jako vědec a pedagog o rozvoj pojistné a finanční matematiky u nás.

Josef Musil je jedním z nejúspěšnějších volejbalistů naší i světové historie. V letech 1952 – 68 byl vynikajícím reprezentantem, mnohonásobným mistrem republiky, dvojnásobným mistrem světa a Evropy a držitelem dvou olympijských medailí.

Miloslav Nerad se po nástupu komunistického režimu podílel na organizování ilegálních skupin a aktivním protikomunistickém odboji. Po emigraci do SRN se napojil na zpravodajskou skupinu generála Moravce. V roce 1951 se vrátil do Československa. Krátce na to byl zatčen a odsouzen.

Václav Smetana je přední český lékař – ortoped, který si získal uznání i jako organizátor sportu zdravotně postižených. Podílel se také na založení Mezinárodního paralympijského výboru a paralympijského hnutí.

Ivan Steiger je světově proslulý český kreslíř a karikaturista, filmový režisér, producent a spisovatel.

Josef Váňa celý svůj život zasvětil dostihovým koním jako jezdec, trenér a chovatel. Závodí od roku 1979 a za svou kariéru absolvoval více než 600 překážkových dostihů. Je šestinásobným vítězem Velké Pardubické.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue