Státnost a zájmy lidí ať jdou k čertu, znělo Národním muzeem

  • 1947
Šéfka Českého svazu bojovníků za svobodu Anděla Dvořáková se při oslavách 28. října tvrdě pustila do slavících politiků. "Těžko najdeme ve světě pokornější lokaje, než jsme my. Zejména regionální politici si dělají, co se jim zlíbí. Státnost a zájmy občanů ať jdou k čertu," zhodnotila jejich chování.

ON-LINE REPORTÁŽ

Dění během státního svátku vzniku Československého státu minutu po minutě

Anděla Dvořáková nemluvila o nikom konkrétním, ale o obecných politických poměrech v zemi. "Těžko totiž najdeme ve světě pokornější lokaje, než jsme my. To se týká především regionálních politiků, na jejichž chování veřejnost nevidí a kteří si dělají, co se jim zlíbí, aniž berou ohled na zájmy státu nebo občanů Státnost a zájmy občanů ať jdou k čertu, hlavně, když to nese peníze," řekla.

Dvořáková se opřela zejména do vzrůstajícího úsilí sudetoněmeckých spolků o vybudování pohřebiště pro oběti odsunu Němců po druhé světové válce. "Měli bychom spíš budovat pohřebiště pro oběti pochodů smrti," zmínila. "Zakrývat to (německé oběti odsunu) nechceme, ale umírněnost by byla na místě," dodala.

OSLAVY I PROTESTY 28. ŘÍJNA

Souhrnný článek z oslav výročí vzniku samostatného Československa.

Podle Dvořákové je také zapotřebí poděkovat prezidentovi Václavu Klausovi za jeho obranu Benešových dekretů. Prezident se nyní snaží dosáhnout výjimky z Listiny základních práv EU, protože podle něj hrozí právě prolomení Benešových dekretů. Z Německa i Maďarska, tedy zemí, které by o prolomení dekretů mohly usilovat, zní kritika.

Dvořáková, dcera odbojáře Josefa Sobotky, připomněla, že Československo nebylo jedinou zemí, odkud museli Němci po válce odejít. "Ale jinde, ve Francii, v Holandsku, Polsku, Norsku, tyto problémy jako my neřeší," upozornila. "Nechme ty mrtvé spát. Myslím, že někteří z nich si ani ten klidný spánek v hrobech nezaslouží," vyzvala.

CELÝ PROJEV ANDĚLY DVOŘÁKOVÉ

Podle Dvořákové je současný politický vývoj - například požadavky Němců, omluvy potomkům odsunutých obyvatel Sudet a podobně - nebezpečný zejména v tom, že česká mládež je "v historii nevzdělaná" a podléhá tlakům. "Je to záměr, vedoucí k revizi výsledků druhé světové války," řekla Dvořáková otevřeně.

KDO JE ANDĚLA DVOŘÁKOVÁ

Anděla Dvořáková se narodila 30. května 1927 v Sudovicích, okres Příbram. Maminka byla ředitelkou gymnázia, tatínek poslancem za Československou stranu národně sociální a šéfredaktorem Melantrichu. V roce 1939 byl otec vzat jako rukojmí do vyšetřovací vazby. Byl sice po čase propuštěn, ale za svou ilegální práci v odbojové skupině V boj byl zajat a převezen do káznice Waldheim. 26. března 1943 byl ubit k smrti.

Po válce se Dvořáková provdala za úspěšného obchodníka a podnikatele. Pracovala v jeho rodinné firmě. Po roce 1948 museli oba z firmy odejít.

Do ČSBS vstoupila Dvořáková již v roce 1946. Kromě funkcí v ČSBS byla od roku 1947 funkcionářkou tělovýchovné organizace Spartaku Hořovice, předsedkyní oddílu ledního hokeje a předsedkyní Okresního svazu ledního hokeje Beroun a vedoucí Zimního stadionu Hořovice až do roku 2000. Ze všech funkcí vzhledem ke zvolení předsedkyní ČSBS odstoupila.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue