Clintonová přiletěla do Pákistánu, země zažila nejkrvavější útok za dva roky

  • 17
Do Pákistánu přijela na třídenní návštěvu americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Podle svých slov chce nastartovat s Islámábádem éru nových vztahů. Jen pár hodin po jejím příletu vybuchla v Péšávaru na severozápadě země bomba. Zemřelo více než 100 lidí, přes 200 je zraněných. Mezi oběťmi je mnoho žen a dětí.

Hillary Clintonová je v Pákistánu poprvé od nástupu do funkce šéfky americké diplomacie. Naplánovala si setkání s místními politiky v Islámábádu a Láhauru, hodlá také podepsat civilní investiční kontrakty.

"Obracíme stránku v našich vztazích," řekla novinářům po příletu do metropole země. V rozhovoru pro pákistánský list Dawn prohlásila, že se USA snaží urychlit pomoc Pákistánu, vzhledem k tomu, že vláda zahájila ofenzívu proti radikálům na kmenovém území na severozápadě země.

Jaderný pákistán

Pákistán, který disponuje jadernými zbraněmi, je pod tlakem USA, aby zasáhl proti islámským ozbrojencům rázněji. Islámábád je hlavním regionálním spojencem Američanů, kteří bojují v sousedním Afghánistánu.

Jen několik hodin po jejím příletu otřásla jedním z rušných tržišť ve staré části Péšávaru exploze. Následoval požár, který zachvátil několik okolních domů.

Na záběrech, které odvysílaly místní televizní stanice, jsou vidět zranění sedící mezi troskami, které se další lidé snaží odklízet a vyprostit těla uvězněná pod nimi. Jedna z hořících dvoupodlažních budov se zřítila, když ji začali hasiči kropit vodou.

Agentura Reuters hlásí více než 100 mrtvých a přes dalších 200 zraněných. "Byla to bomba v autě. Vůz byl zaparkovaný před tržištěm, které navštěvují hlavně ženy," přiblížil vládní činitel v Péšávaru Azám Chan.

Počtem obětí je dnešní útok v zemi vůbec nejkravějším za poslední dva roky. Více lidí umíralo naposledy v říjnu 2007, kdy atentátník zaútočil na dav vítající někdejší pákistánskou premiérku Bénazír Bhuttovou, která se po osmi letech vrátila z exilu. Zahynulo tehdy na sto čtyřicet lidí a dalších 290 utrpělo zranění.

Atentát na péšávarském tržišti je v Pákistánu nejkrvavějším za poslední dva roky. Zemřely desítky lidí. (28. října 2009)

Atentát na péšávarském tržišti je v Pákistánu nejkrvavějším za poslední dva roky. Zemřely desítky lidí. (28. října 2009)

Pákistán je v pohotovosti od 17. října, kdy armáda zahájila pozemní ofenzivu proti ozbrojencům z radikálního hnutí Taliban v Jižním Vazíristánu. Ofenziva následovala sérii krvavých útoků povstalců na cíle OSN či vojenské a policejní budovy (atentátníci zabili přes 150 lidí). - přečtěte si Pákistánská armáda obsadila rodnou obec vůdce Talibanu

Taliban pohrozil, že na vojenskou operaci odpoví znásobením útoků. Povstalci ve svých útocích v Pákistánu pokračují i přes tvrdé boje, které svádí armáda s radikály v kmenovém území u hranic s Afghánistánem. Podle armádních zdrojů zemřelo při ofenzivě, jejímž cílem je vytlačit bojovníky Talibanu a Al-Kajdy, na 240 radikálů a přes 30 vojáků.

Hillary Clintonová při návštěvě Pákistánu (28. října 2009)

Hillary Clintonová při návštěvě Pákistánu (28. října 2009)

"Pákistán je uprostřed boje proti neústupným a brutálním extremistickým skupinám, které zabíjejí nevinné lidi a terorizují obyvatele," řekla Clintonová na tiskové konferenci na ministerstvu zahraničí, které se zúčastnil i pákistánský šéf diplomacie Šáh Mahmúd Kureší. "Chci, abyste věděli, že Pákistán v tomto boji není sám," dodala.

Kureší prohlásil, že násilí nijak nezlomí vůli vlády bojovat proti ozbrojencům. "Naším odhodláním to neotřese," řekl.

"Lidé, kteří provádějí takhle ohavné zločiny chtějí otřást naším odhodláním. Chci jim vzkázat: Nepodvolíme se. Budeme proti vám bojovat, protože chceme mít v Pákistánu mír a stabilitu," dodal Kureší.

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video