Republice je 91 let. Českem zněla hymna, patos i kritika politiků

  • 743
Česko slavilo 91 let od vzniku samostatného státu. Oslavy zahájil pietní akt na Vítkově, pak se politické špičky přesunuly do Národního muzea. Z úst šéfky Českého svazu bojovníků za svobodu tu zazněla nesmlouvavá kritika politiků. Kromě oslav, kladení věnců a udělování vyznamenání se sešli také extremisté.

ON-LINE REPORTÁŽ

Dění během státního svátku vzniku republiky jsme sledovali minutu po minutě

"Vojáci, nazdar!" pozdravil krátce po deváté hodině nastoupenou jednotku čestné stráže na Vítkově prezident Václav Klaus. Ceremonie se zúčastnili i předsedové obou komor parlamentu Přemysl Sobotka a Miloslav Vlček, premiér Jan Fischer a ministr obrany Martin Barták.

Prezident Václav Klaus jmenoval na Pražském hradě pětici důstojníků do generálských šarží (28. října 2009)

Klaus poté při příležitosti státního svátku jmenoval nové generály - povýšil například náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka a policejního prezidenta Oldřicha Martinů. Večer udělí ve Vladislavském sále státní vyznamenání. - čtěte Prezident Klaus ocení 23 osobností

Poklidné oslavy rozvířila šéfka Českého svazu bojovníků za svobodu Anděla Dvořáková. Ještě před tím, než politici začali na hlavním svátečním shromáždění v Národním muzeu tradičně mluvit o minulosti, hodnotách a národním uvědomění, vystoupila s vlastním projevem plným kritiky.

"Těžko najdeme ve světě pokornější lokaje, než jsou naši regionální politici. Dělají si, co se jim zlíbí, aniž by brali ohled na zájem státu a občanů. Státnost a zájmy občanů ať jdou k čertu, hlavně když to nese peníze," útočila Dvořáková. Neřekla nicméně konkrétní jména.

STÁTNOST A ZÁJMY LIDÍ AŤ JDOU K ČERTU

Přečtěte si, co říkala šéfka Českého svazu bojovníků za svobodu v Národním muzeu

Premiér Jan Fischer mluvil poklidněji, jak má jako úřednický předseda vlády ve zvyku.

"Masarykovský stát byl založen správně, jeho ideál byl stále živý i v dobách, kdy se k němu politici nehlásili. Dokud bude tento ideál žít, bude žít i naše společenství. Demokracie je diskuse, říkával náš první prezident. A svobodně diskutovat spolu můžeme v jakémkoliv prostoru, který svobodnou diskusi umožňuje. Kdyby Rakousko-Uhersko nebylo zcela zkompromitované, mohl se masarykovský ideál uplatnit v rámci tehdejší federace," prohlásil Fischer.

Paroubek na roztrhání, jako každý rok

Hodně napilno měl předseda ČSSD Jiří Paroubek. Na náměstí Hrdinů v Praze na Pankráci se zúčastnil odhalení pomníku Milady Horákové. Na půl dvanáctou zamířil na Hradčanské náměstí, aby se zúčastnil položení věnce u Masarykova pomníku. Pak měl v itineráři Loretánské náměstí a vzdání holdu Edvardu Benešovi.

Jiří Paroubek odhalil bustu Milady Horákové (28. října 2009)

Půl hodiny po poledni šéf socialistů dorazil na dostaveníčko příznivců sociální demokracie ve Slovanském domě. Poté vyrazil do Teplic, do svého volebního obvodu. A večer pochopitelně na Pražský hrad.

"Pan předseda má takto nabitý program každý rok na 28. října," řekl iDNES.cz Ondřej Macura z tiskového odboru ČSSD.

Slavili také vojáci. Za účasti náčelníka Generálního štábu Vlastimila Picka si kromě založení samostatné republiky připomněli 90. výročí obrany státních hranic a úmrtí generála Milana Rastislava Štefánika. Už včera uděloval ministr obrany Martin Barták resortní vyznamenání - Kříže obrany státu a Vyznamenání Zlaté lípy.

Dělnická strana slavila poklidně Demonstrace Dělnické strany

Všechny tyto akce dohromady zaměstnaly policii méně než mítink krajně pravicové Dělnické strany, který začal na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad ve 13 hodin. Na místo dorazila zhruba stovka extrémistů. - více o mítinku Dělnické strany najdete zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue