Jaderná elektrárna Temelín | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Rakouský verdikt nemůže zastavit Temelín, rozhodl evropský soud

  • 138
Rakouské soudy musí respektovat posudky a povolení českých úřadů pro provoz jaderné elektrárny Temelín, rozhodl Evropský soudní dvůr v Lucemburku. Zrušil tak žalobu hornorakouského regionu, který žádal přerušení provozu a revizi jaderné elektrárny kvůli údajným škodlivým vlivům.

"Rakouské soudy musí v otázce jaderné elektrárny Temelín vzít v potaz rozhodnutí českých úřadů," píše se v prohlášení Evropského soudního dvora v Lucemburku, nejvyššího soudu Evropské unie.

"Je to už podruhé, kdy Evropský soudní dvůr v Lucemburku rozhodl v náš prospěch, potvrzuje tak znovu skutečnost, že elektrárna Temelín je provozována zcela v souladu s českou i evropskou legislativou," reagovala pro iDNES.cz tisková mluvčí ČEZ Eva Nováková.

Soudci vlastně rozhodli, že rakouské úřady a soudy musejí uznávat nařízení a povolení k provozu jaderné elektrárny, která vydají české úřady. Zároveň připomněli, že bezpečnost české elektrárny byla několikrát zkoumána při vstupu Česka do Evropské unie v roce 2004.

Verdikt ovlivní i případné žaloby rakouských úřadů u tamních soudů na českou polostátní společnost ČEZ. Kupříkladu žalobu regionu Horní Rakousy kvůli údajně škodlivým vlivům elektrárny na zemědělskou školu, která se nachází jen 60 kilometrů od jaderné elektrárny.

Zástupci regionu žádali uzavření Temelína, dokud ČEZ v elektrárně neprovede revizi a neuvede ji do stavu, který "by splňoval platné technické normy".

Rozhodnutí soudu je krátkozraké, míní Jihočeské matky

Podle čerstvého rozsudku ale platí české povolení a ČEZ by měla být zodpovědná ne za škodu, jež by elektrárna mohla hypoteticky způsobit, ale jen za skutečnou škodu, kterou způsobí. S tím ovšem nesouhlasí například sdružení Jihočeské matky, podle kterého je výrok soudu krátkozraký.

"Rozhodnutí soudu lze pochopit pouze za předpokladu, že se nepočítá se závažnou havárií," řekla iDNES.cz předsedkyně sdružení Monika Machová-Wittingerová. "To však nelze nikdy stoprocentně vyloučit, a proto považujeme verdikt soudu za krátkozraký," dodala.

PRŮZKUM: JADERNÁ ELEKTRÁRNA NEVADÍ

Lidem vadí spíše těžba uranu

Už v dubnu prohlásil generální advokát soudního dvora, že rakouské soudy nemohou brát v potaz jen své domácí zájmy, ale musí zvážit i přínosy, které elektrárna nabízí Česku. Evropský soudní dvůr se stanoviskem generálního advokáta v naprosté většině případů řídí.

Rakušané proti dostavbě Temelína protestují už několik let, a to jak žalobami, tak blokádami hranic.

Naposledy v srpnu oznámil hornorakouský zemský rada pro životní prostředí a energetiku Rudi Anschober, že posuzování vlivu dalších reaktorů na životní prostředí (EIA), kterým byla v červenci 2008 pověřena "Pačesova komise", probíhá na chybném základě a mělo by se zrušit.- přečtěte si Rakušané protestují proti dostavbě Temelína. Mají prý trumfy, jak ji zastavit

RAKOUSKO SI STĚŽUJE U EK NA SLOVÁKY

- Rakouští odpůrci jaderné energie z Global 2000 podali stížnost Evropské komisi na Slovensko kvůli dostavbě jaderné elektrárny v Mochovcích.

- Podle aktivistů slovenská vláda při dostavbě třetího a čtvrtého bloku v Mochovcích, které se začaly stavět už v roce 1987, údajně několikrát porušila právo a pravidla evropského společenství. Slovensko prý nebralo například ohled na zásady posuzování dopadů na životní prostředí, evropské směrnice o ochraně rostlin, živočichů a vod či na dohodu o atomové energii.

- Dostavbu elektrárny v Mochovcích kritizuje i Vídeň a hlavně někteří rakouští europoslanci. Podle společnosti Slovenské elektrárny (SE), jež dostavbu řídí, ale odmítavý postoj Rakušanů stavbu neovlivní.                                                               Zdroj ČTK

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video