V Německu začal proces s Rusem, který ubodal muslimku v soudní síni

  • 99
V německých Drážďanech začal soud s Rusem, který na začátku července zasadil uprostřed líčení Egypťance 16 smrtelných ran nožem. Případ, který postavil na nohy celý muslimský svět, se koná ve stejné soudní budově za přísných bezpečnostních opatření.

Jednatřicetiletá Marwa al-Sherbiniová získala krátce po drážďanském krveprolití přezdívku "šátková mučednice" a případ provázely demonstrace v Egyptě, Íránu nebo Turecku.

Celý incident se totiž dostal k soudu kvůli tomu, že osmadvacetiletý Alex W. pokřikoval na ženu v šátku na dětském hřišti "teroristko" a "islamistko". Tribunál mu za to udělil pokutu 780 eur (přes 20 tisíc korun).

Při odvolacím řízení 1. července ale do soudní místnosti propašoval osmnácticentimetrový kuchyňský nůž a přímo uprostřed jednání zasadil Egypťance šestnáct ran. Těhotná žena pak vykrvácela ještě než dorazili záchranáři. - více čtěte zde

Soud hlídá 200 policistů

Mladík, který od roku 2003 žije v Německu a vlastní i německý pas, je nyní obviněný z vraždy a žalobci tvrdí, že motivem jeho činu byla nenávist k muslimům. Podle některých zdrojů trpí depresemi. Podle agentury AFP ale experti ale jakékoli psychické problémy vyloučili.

Fotografie ubodané Marwy al-Sherbiniové před soudní budovou v Drážďanech (26. října 2009)

Fotografie ubodané Marwy al-Sherbiniové před soudní budovou v Drážďanech (26. října 2009)

Muslimští lídři obvinili Němce z islamofóbie, protože prý na případ reagovali velmi pomalu. Objevily se i výzvy k odplatě a k zabití obžalovaného. Vzhledem k napětí provázejí případ přísná bezpečnostní opatření.

Budovu drážďanské zemského soudu hlídá 200 policistů a Rus bude celý proces sledovat zpoza neprůstřelné buňky umístěné přímo v soudní místnosti. Právníky najala pro Marwu al-Sherbiniovou přímo egyptská vláda a pro Rusa žádají maximální trest, tedy doživotí.

Mezi pozorovateli nechyběl ani egyptský velvyslanec v Německu. Řekl, že očekává spravedlivý proces. "Mám v německou justici velkou důvěru," uvedl.

REAKCE ARABSKÉHO SVĚTA

- Panarabská stanice Al-Džazíra, citovala žalobce, podle kterého byla vražda těhotné ženy motivována "nenávistí k muslimům".

- Íránským konzervativním vedením ovládaná stanice Press TV oznámila počátek řízení vzpomínkou na bouře, které po tragédii propukly. Podle ní tehdy muslimové protestovaly i proti "mlčení německých médií", které po zločinu údajně zavládlo.

- Podle západních médií tragický případ jitří především Írán s islamistickým prezidentem Mahmúdem Ahmadínežádem. V Teheránu demonstranti před časem házeli vajíčka na německou ambasádu, přičemž skandovali hesla "Smrt Německu" i "Smrt Evropě".

- Írán dokonce vydal známku věnovanou "mučednici v závoji", jak oběť nazývají egyptská média. Káhira však známku odmítá i na dopisech, o její distribuci nemluvě. A tamní tisk, jmenovitě list al-Wafd, záhy obvinil Írán z manipulace s Araby a umělého podněcování protizápadních nálad mezi nimi.

- Vlna emocí se ovšem v souvislosti s vraždou přelila hlavně Egyptem, Marwinou vlastí, jejíž obyvatelé účtování s jejím vrahem pozorně sledují. Kvůli vypjaté atmosféře mimo jiné i saský státní orchestr zrušil z bezpečnostních důvodů vystoupení, která měl v Egyptě naplánována.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video