Pittsburgh - Florida, Sidney Crosby překonává Tomáše Vokouna | foto: AP

Crosbyho výkon byl nad Vokounovy síly, Hejduk bodoval za Colorado

• 3
Druhým týmem sezony NHL, který dokázal vyhrát sedmkrát v řadě, je po Rangers obhájce Stanley Cupu z Pittsburghu. O prodloužení vítězné série Penguins rozhodl kapitán Sidney Crosby. Kanadský útočník dal v řádné hrací době jinak skvěle chytajícímu Vokounovi dva góly a pokořil jej i v penaltovém rozstřelu. Dařilo se i Milanu Hejdukovi (1+1), jehož Colorado zvítězilo nad Carolinou.

Hokejisté Floridy zavítali na led aktuálně nejlepšího týmu NHL z Pittsburghu s bilancí pouhých dvou výher ze sedmi úvodních utkání.

Roli favorita však domácí dlouho nedokázali naplnit. V cestě jim totiž stál bezchybný Tomáš Vokoun. Český reprezentační gólman během úvodních čtyřiceti minut hry zneškodnil všech 22 střel Penguins a díky dvěma trefám centra Stevea Reinprechta Florida držela nadějné vedení 2:0.

V závěrečné hrací části ovšem zavelel do útoku Sidney Crosby. Kapitán obhájců Stanley Cupu nejprve v 43. minutě využil přesilovou hru a v čase 56:41 vyrovnal na 2:2 pro změnu při hře v oslabení. Na obě branky kanadskému útočníkovi přihrával Jevgenij Malkin.

Podívejte se, jak Malkin obral o puk Rostislava Olesze a připravil Crosbymu premiérovou trefu v oslabení:

Utkání, v jehož řádné hrací době a prodloužení si Vokoun připsal celkově 41 úspěšných zákroků, tak dospělo až do samostatných nájezdů. V nich se opět prosadil Crosby, jenž platil za jediného úspěšného exekutora. Penguins tak díky výhře 3:2SN slavili už posedmé v řadě a s celkovým ziskem 18 bodů kralují NHL, přičemž s devíti výhrami ze zahajovacích desíti duelů sezony z pozice obhájce Stanley Cupu již stanovili nový historický rekord ligy.

"V první polovině utkání jsme ztráceli, ale dokázali jsme se od toho odrazit. Přestože jsme prohrávali už o dva góly, neztráceli jsme pocit, že k úspěchu máme pořád blízko," řekl Crosby, jenž dvěma góly a vítězným nájezdem ozdobil svůj jubilejní 300. start ze základních částí NHL.

V obranných řadách vítězů nahradil zraněného Sergeje Gončara český bek Martin Škoula. Ve své premiéře v dresu Pittsburghu odehrál 17 minut čistého hracího času a připsal si jeden kladný bod do tabulky +/-.

Záznam penaltového rozstřelu:

Hejduk a Wolski skórovali za zraněného spoluhráče

Jedním z hokejistů, kteří jsou v NHL neblaze proslulí likvidačními zákroky, je ottawský Jarkko Ruutu. V utkání Colorada s Carolinou se však k nečistému zákroku uchýlil pro změnu Tuomo Ruutu, mladší bratr známého finského bouřliváka.

Šestadvacetiletý rodák z Vantaa, jenž loni za Hurricanes vyprodukoval slušných 54 bodů z 79 startů, v průběhu druhé dvacetiminutovky za stavu 2:2 tvrdě poslal na mantinel domácího Darcy Tuckera, který náraz o hrazení utlumil svým obličejem. Utkání bylo na chvíli přerušeno a Tucker opouštěl ledovou plochu na nosítkách.

Ruutu obdržel trest ve hře a následnou přesilovou hru domácí využili díky 4. gólu sezony Milana Hejduka. O pouhých 40 vteřin později se navíc radoval z branky také Wojtek Wolski. Carolina sice před druhým odchodem do kabin snížila po trefě Matta Cullena, klid do řad Avalanche však vnesl v 47. minutě Paul Stastny. Na jeho druhém zásahu v utkání asistovali Hejduk a mladík Matt Duchene. Poslední slovo ale přeci jen patřilo hostům, když na finálních 5:4 pro Colorado zkorigoval stav Ray Whitney.

Pittsburgh - Florida 3:2 po sam. n. (0:2, 0:0, 2:0 - 0:0)
Branky
: 43., 57. a rozh. nájezd Crosby - 13. a 16. Reinprecht. Tomáš Vokoun odchytal za Floridu celý zápas, z 43 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 95,3 procenta. Střely na branku: 43:29. Diváci: 16.971.

St. Louis - Minnesota 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)
1. McClement, 26. Perron, 60. Boyes - 39. Kobasew. Střely na branku: 26:21. Diváci: 19.150.

Colorado - Carolina 5:4 (2:2, 2:1, 1:1)
Branky
: 17. a 47. Stastny (na druhou Hejduk), 17. O'Reilly, 31. Hejduk, 31. Wolski - 4. Corvo, 6. T. Ruutu, 37. Cullen, 49. Whitney. Střely na branku: 36:36. Diváci: 13.673.