Sparťané v Evropské lize dosáhli na první výhru: Sparta - Kluž 2:0

• 259
Svěží fotbalové dílo především v první půli přineslo v duelu Evropské ligy fotbalistům Sparty zasloužené dvoubrankové vítězství nad rumunskou Kluží. O góly se v úvodních pětačtyřiceti minutách postarali Kucka a Hubník.

on-line

utkání jsme sledovali minutu po minutu

Sparta v Evropské lize poprvé vyhrála a ze tří zápasů získala čtyři body.

V druhém utkání skupiny K domácí Eindhoven porazil FC Kodaň 1:0 a se sedmi body je v čele. Kluž s Kodaní na Spartu ztrácejí bod.

Za dva týdny se čtvrteční soupeři střetnou znovu, ale jen si vymění pořadatelství. Do jarní vyřazovací části postupují první dva týmy.

Skupina K
1. Eindhoven 3 2 1 0 4:2 7
2. Sparta 3 1 1 1 4:3 4
3. Kluž 3 1 0 2 2:3 3
4. FC Kodaň 3 1 0 2 1:3 3

"Trochu jsem při našich zdravotních problémech měl obavy, abychom vydrželi hrát ve vysokém tempu celý zápas, ale po úvodní brance jsme už hráli podle plánů. Bylo dobře, že jsme poměrně brzy mohli zápas kontrolovat," řekl sparťanský kouč Jozef Chovanec.

Hosté sice už ve 12. minutě vyzkoušeli Blažka, ale ten byl při hlavičce Neie pozorný.

Poločas byl vyrovnaný, obě mužstva měla především ofenzivní záměry, ale do šancí se hráči nedostávali. Do sparťanské šestnáctky šlo hodně centrů ze sran, ale tam se rozbíjely o znamenité hlavičkáře Řepku s Hubníkem.

To akce sparťanů byly přece jen nebezpečnější, jenže ke gólové příležitosti nevedly.

Když pak ta první přišla po čtvrthodině hry, míč se zatřepetal v rumunské síti. To Kušnír z pravého křídla přesně odcentroval a nejlepší hráč domácí zálohy Kucka se prosadil zblízka hlavou, přestože byl tísněný.

Nedlouho poté Kušnír přesný centr zopakoval, ale Wilfried hlavou těsně přestřelil.

Útoky hostů pak dál stereotypně končily na pozorné domácí obraně, gólman Blažek žádnou práci neměl.

Po půlhodině mohla Sparta vést o dvě branky, jenže Wilfriedovi se nepovedla gólová přihrávka na Vacka.

O chvíli později se však sparťané už radovali. Kucka z těžké pozice poslal míč přes hlavu obloukem ke Clarově brance, tam si naběhl Hubník, jemuž hlavičku gólman vyrazil, ale s dorážkou si letenský stoper bez potíží poradil.

Hosté sbírali karty za ostré fauly, po jednom z nich byl ošetřován Hubník. Na gólovou odpověď se však Kluž nezmohla, protože sparťanská obrana jí to nedovolila.

Lahůdkovou pozvánku na druhý poločas nabídl ochozům domácí Vacek: jeho dělovku z voleje ve 49. minutě vytlačil brankář Claro nad břevno jen s vypětím všech sil!

Dál se hrálo nahoru - dolů, míč byl sice častěji na domácí polovině, ale nebezpečnější byly znovu akce sparťanů. A až si Wilfried jednou zapamatuje, že fotbal je hra kolektivní, bude týmu mnohem užitečnější.

Po hodině zápasu se obraz hry neměnil, tempo stále solidní, ale brankové šance nikde, jen náznaky.

Obrany dominovaly, přičemž suverénní Řepka válel jak za "nároďák". Protikladem jeho výkonu byl místy až zoufalý Kalouda.

V 71. minutě se ale zoufale držel za hlavu Wilfried. To když po Kadlecově uličce vyplul z mírného úhlu před brankáře Clara a bombou vymetl hlediště...

S blížícím se koncem pak tempo přece jen polevilo, sparťané měli nahráno a hostům aktivitu otupovala bezchybná letenská defenziva.

A tak i po závěrečném hvizdu ruského sudího Nikolajeva platily počty z prvního poločasu: 2:0 pro Spartu!

"Byli jsme málo agresivní, předvedli jsme špatný výkon. Takové fatální chyby, jaké jsme předvedli, se na mezinárodní scéně tvrdě trestají. Zápas byl rozhodnutý v prvním poločase, pak už jsme vůbec nebyli nebezpeční," uvedl hostující trenér António Conceicao Oliveira.